Na olympiádě se nebude klečet (zdroj: CNN Prima NEWS)
Zda olympiáda v japonském Tokiu letos proběhne, ještě nikdo s jistotou říct nedokáže. Jisté je ale to, že během největší sportovní události nebudou účastníci poklekat na podporu boje proti rasismu. Zakazuje jim to článek 50 olympijské charty.
Americký fotbalista Colin Kaepernick ovlivnil celý sportovní svět. Jeho gesto - před pěti lety poprvé poklekl při americké hymně – se stalo symbolem protestu proti rasismu a rychle se rozšířilo. Poklekávat začali basketbalisté, fotbalisté anglické Premier League a další. Na olympiádě to však zakazuje článek 50 olympijské charty.
Zemřela československá legenda gymnastiky. Olympijský medailista podlehl těžké nemoci
Ve věku 96 let zemřel v Brně bývalý sportovní gymnasta Zdeněk Růžička, který na olympijských hrách v Londýně v roce 1948 vybojoval dva bronzy na kruzích a v prostných. Startoval i na OH 1952 v Helsinkách a 1956 v Melbourne. Gymnastice zasvětil Růžička celý svůj život. Zprávu o jeho úmrtí po těžké nemoci potvrdil Stanislav Vyzina, gymnastický trenér a rodinný přítel.
„Je to taková naše sportovní ústava. Týká se reklamy a možnosti jejího využití na olympijských sportovištích při ceremoniálech a dalších příležitostech. Druhá část se týká omezení, jako je zákaz demonstrací politických, náboženských, rasových a dalších názorů,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS předseda komise sportovců Českého olympijského výboru David Svoboda.
Celosvětové diskuse o změnách v chartě, které by například poklekání umožnily, trvaly více než deset měsíců. Češi byli proti. A s jejich názorem se nakonec ztotožnila i komse: diskutovaný článek zůstal zachován.
Pro změny v olympijské chartě se protestovalo už v minulosti. Dvakrát byla svědkem politických a antirasistických protestů olympiáda v Mexiku v roce 1968. Nejdříve vztyčili pravice v černých rukavicích američtí sprinteři a o čtyři dny později vyjádřila svůj politický postoj legendární česká gymnastka Věra Čáslavská, když sklonila hlavu při sovětské hymně. „Svoboda slova neznamená mít nárok prezentovat vlastní názor a postoje zrovna v rámci olympijských her a zneužívat pro to olympijské hnutí,“ komentoval Svoboda.
Přestože politické a další protesty budou na olympijských hrách nadále zakázány, sportovci, kteří budou mít potřebu se vyjádřit, dostanou šanci při rozhovorech nebo na tiskových konferencích, které v rámci olympiády proběhnou. Případně se mohou vyjádřit na sociálních sítích.
Sportovci na olympiádě v Tokiu nepokleknou na podporu boje proti rasismu. Zakazuje jim to článek 50 olympijské charty. Zdroj: CNN Prima NEWS
Sportovci na olympiádě v Tokiu nepokleknou na podporu boje proti rasismu. Zakazuje jim to článek 50 olympijské charty. Zdroj: CNN Prima NEWS