
Zamilovaná Jitka Sedláčková: Byl to pro mě blesk z čistého nebe. Jsem naprosto šťastná
Transgender sportovkyně Lia Thomasová se stala plaveckou šampionkou univerzitní ligy NCAA. Zdroj: Profimedia.cz
Transgender sportovkyně Lia Thomasová se stala plaveckou šampionkou univerzitní ligy NCAA. Zdroj: Profimedia.cz
Transgender sportovkyně Lia Thomasová se stala plaveckou šampionkou univerzitní ligy NCAA. Zdroj: Profimedia.cz
Transgender sportovkyně Lia Thomasová se stala plaveckou šampionkou univerzitní ligy NCAA. Zdroj: Profimedia.cz
Lia Thomasová drtí v univerzitních soutěžích soupeřky. Zdroj: Profimedia.cz
Lia Thomasová se stala šampionkou univerzitní ligy NCAA. Zdroj: Profimedia.cz
Plavání se jako první sport rozhodlo zavést kategorii „open“ pro transgenderové sportovce na některých akcích. Jejich účast v elitních ženských závodech mezinárodní federace FINA omezila kontroverzní podmínkou.
Novou kategorii odhlasovali zástupci členských svazů v neděli na mimořádném kongresu v Budapešti. Pro návrh bylo 196 hlasujících, 42 bylo proti a 36 se zdrželo.
Hlasovalo se poté, co účastníci kongresu vyslechli zprávy od pracovní skupiny složené z lékařů, právníků a sportovních osobností. FINA úplně nevyloučila účast transgenderových sportovců v ženských závodech. Změnu pohlaví však musí podstoupit do 12 let.
„Nechci, aby se sportovcům říkalo, že nemůžou soutěžit na nejvyšší úrovni,“ uvedl předseda FINA Husajn Musallám. „Zřídíme pracovní skupinu pro vytvoření otevřené kategorie během našich soutěží. Budeme první federací, která to udělá,“ dodal kuvajtský funkcionář.
Dva delegáti ze Švédska a Nového Zélandu zpochybnili tento přístup s tím, že do 12 let se pro tak zásadní životní krok těžko někdo rozhodne. Musallám odpověděl, že námitku předá pracovní skupině.
„Musíme chránit práva našich sportovců soutěžit, ale také musíme chránit férovost soutěží na našich akcích, hlavně v kategorii žen,“ řekl Musallám.
O startech transgenderových sportovců mezi plavkyněmi se začalo intenzivně diskutovat poté, co Američanka Lia Thomasová po změně pohlaví v březnu 2022 vyhrála na univerzitním šampionátu NCAA ženský závod na 500 yardů. Podobné debaty vyvolala účast novozélandské transgenderové vzpěračky Laurel Hubbardové na loňských olympijských hrách v Tokiu.
Rozhodnutí FINA přivítala bývalá britská plavkyně Sharron Daviesová, stříbrná olympijská medailistka z Moskvy 1980, která vystupovala proti startům transgenderových závodnic mezi ženami. „Ani nedokážu vyjádřit, jak jsem hrdá na svůj sport, FINA a jejího prezidenta za to, že zapojujete vědu, ptáte se sportovců i trenérů a usilujete o spravedlivý sport pro ženy. Plavání vždy přivítá každého bez ohledu na to, jak se identifikuje, ale férovost je základním kamenem sportu,“ uvedla.
Naopak organizace Athlete Ally, která podporuje osoby LGBTQI+ ve sportu, krok plavecké federace zkritizovala. Nová kritéria FINA pro transgenderové sportovce označila za diskriminační, škodlivá, nevědecká a odporující principům Mezinárodního olympijského výboru přijatým v loňském roce. „Pokud skutečně chceme chránit ženský sport, musíme zahrnout všechny ženy,“ uvedla organizace na Twitteru.
Ze studie Valérie Thibaultové a dalších autorů z roku 2010 vyplývá, že rozdíl ve výkonech při světových rekordech v mužských a ženských kategoriích je v průměru kolem 10 % (např. u plávání na 800 m volným stylem je to 5,5 %, u skoků do dálky přes 18,8 %, zatímco u vzpírání dokonce až 36,8 %). Ženy zkrátka neběhají, neplavou a nejezdí stejně rychle jako muži.
Není se čemu divit. Muži jsou fyziologicky o 30–45 % silnější a o 10–20 % rychlejší než ženy, mají o cca 40 % vyšší množství svalové hmoty a méně tukové tkáně, což je výhodou v silových, kolektivních i vytrvalostních sportech. Mají také vyšší hustotu kostí, vyšší srdeční výdej, aerobní kapacitu a podobně.
Hormonální léčba – snížení hladiny testosteronu – se na první pohled může zdát jako určitá cesta k redukci těchto „výhod“. Dříve se pracovalo s hranicí 10 nanomolů na litr, teď už organizace po „přeběhlicích“ požadují 5 nanomolů na litr. Předloni vydaná studie Anny Wiikové a dalších však hovoří o tom, že procedura na výkonnost prakticky nemá vliv. Množství svalové hmoty sice nepatrně klesá, ale hustota minerálů v kosti, hustota kostní tkáně ani síla se po roční hormonální léčbě nemění. Tím pádem zůstává obrovská výhoda oproti soupeřkám.
Při raketovém útoku na Oděskou oblast přišlo o život 18 lidí. Ukrajinci zničili při útoku na jihu země ruskou vojenskou techniku a zabili 35 vojáků okupačních sil. Rusko se snaží zablokovat Lysyčansk, hlásí ukrajinský generální štáb. Šéf Kremlu Vladimir Putin popírá, že by za raketovým útokem na obchodní centrum v Kremenčuku stáli Rusové. Ruská vláda chce upravit zákon o obraně. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že mezi Ruskem a Západem vzniká nová „železná opona“. Ukrajina hlásí, že Rusové začali bombardovat Hadí ostrov.
Koncert pro Evropu v Litomyšli na počest českého předsednictví v Radě Evropské unie narušili dva demonstranti. K pódiu se připoutali plastovými pásky a protestovali proti enviromentální politice české vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Měli hesla „Zastavme fosilní šílenství a solární tunel“ a to jak v češtině, tak v angličtině.
Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř. V hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve. Hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.
Sledujeme on-line
Jitka Sedláčková zažívá s o dvanáct let starším přítelem Pavlem Töpferem velkou lásku. V jednom z rozhovorů dokonce uvedla, že spolu hovoří už i o svatbě. „Od té doby, co jsem s Pavlem, jsem naprosto šťastná. Byl to pro mě blesk z čistého nebe. Uklidňuje mě a máme se hodně rádi,“ přiznala herečka v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.
Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.
Videoklip k písni Žena z oceli, kterou nazpívala Eva Burešová společně se svým partnerem, je už venku. Ve snímku si také oba zahráli. Známý kuchař Přemek Forejt v něm chrání svou těhotnou ženu jako pravý rytíř, zpěvačka zas okouzluje svým zpěvem i mystickým vzhledem.
Virus opičích neštovic mutuje daleko rychleji, než vědci předpokládali. Tvrdí to nově zveřejněná studie, podle které by tak mohl být mnohem infekčnější. Odborníci spojují nové mutace s letošním nezvykle rychlým šířením viru i v zemích mimo Afriku.
Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?
Čerstvě propuštěný vězeň pod vlivem drog pobodal náhodného kolemjdoucího v České Lípě. Pachatele nepochopitelného brutálního útoku policisté dopadli do dvaceti minut. CNN Prima NEWS hovořila s přítelkyní napadeného i očitým svědkem.
Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.
Britská královská rodina si musí utáhnout opasek. Její výdaje se loni zvýšily o pětinu, rozpočet však není bezedný. Britští monarchové proto už loni sáhli do vlastních úspor. A s přicházející krizí nejspíš budou nuceni některé aktivity omezit.
Útoky medvědů na Slovensku nejsou až tak neobvyklé, až nyní byl ovšem jeden takový atak natočen na kameru. Muž v Západních Tatrách sledoval šelmu, která na něj náhle zaútočila.
Jednatřicetiletý řidič na dálnici D1 u obce Holubice na Brněnsku ujížděl policii, místy jel až dvousetkilometrovou rychlostí. Uvízl až v centru Brna v zácpě. Skončil ve vazbě. Informovala o tom Policie ČR.
Ukrajinci zaútočili na jednotky ruského dělostřelectva. Zničili při tom hned několik samohybných houfnic 2S3 Akacija. Útok podniklo ukrajinské dělostřelectvo pomocí obávaných tažených houfnic M777, které v květnu dodaly Spojené státy. Kdy a kde přesně k útoku došlo, není možné v průběhu války ověřit. Díky vojenské podpoře západních zemí začínají mít Ukrajinci nad okupanty obrovskou dělostřeleckou převahu – minimálně co se dostřelu týče. Na počet kusů těžké techniky vede stále Ruská federace.
V jezeře Vrbice v Bohumíně na Karvinsku se ve čtvrtek utopil mladík. Okolností neštěstí prověřují kriminalisté, sdělila policejní mluvčí Daniela Vlčková.
Vztahy ve vládě zřejmě nejsou tak stabilní, jak by se mohlo zdát. Znovu se totiž objevují názory, že by z kabinetu měli odejít Piráti. Naposledy se do nich opřel lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, když je označil za aktivistickou bandu. Podle Pirátů ale odchod z kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) není na stole.
Policie v Ústeckém kraji zajistila ve čtvrtek balík s větším obsahem kokainu. Podle informací denik.cz šlo až o 250 kilogramů. Balíčky s drogou se našly v dodávce v areálu firmy Fluorit v Sobědruhách na Teplicku, kde se zpracovávají nerostné suroviny, uvedl web. Národní protidrogová centrála bez dalších podrobností uvedla, že vyšetřuje nález většího množství kokainu v Ústeckém kraji. Mluvčí centrály Barbora Kudláčková jen řekla, že policisté na místě provádějí úkony trestního řízení.
Pozitivita testů na covid, které žádají pro své pacienty lékaři, je 25 procent, což znamená významné rozšíření viru v populaci. Počty nakažených budou ještě několik týdnů dál růst. Zátěž roste ve všech regionech, zatím se ale výrazně neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče (JIP). Novinářům to řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Zatím podle něj nejsou nutná povinná opatření, doporučil roušky ve zdravotnictví.
Velmi neobvyklý pokus o vraždu vyšetřují kriminalisté na Českolipsku. Čerstvě propuštěný vězeň, který byl na svobodě teprve pár dní, se pokusil bodnout nožem do srdce náhodného kolemjdoucího v České Lípě. Napadený utrpěl vážné zranění, ale naštěstí přežil.