reklama

Spotřeba vody v české domácnosti meziročně vzrostla. Nejvíce za ni platili v Praze

Po červnových deštích se situace se suchem v České republice výrazně zlepšila. Z hlediska srážek máme za sebou dokonce jeden z nejlepších toků za posledních několik let. Z pohledu domácností objem vody, za kterou loni zaplatily domácnosti, meziročně stoupl. A to o téměř jeden a půl litru na 90 a půl litru na osobu na den.

reklama

Největší spotřebu měli lidé v Praze, konkrétně 113 litrů na osobu a den, a obyvatelé Ústeckého kraje – 93 litrů na osobu a den. Naopak nejméně to bylo ve Zlínském kraji – téměř 79 litrů na osobu a den a v Pardubickém kraji – přes 80 litrů. Pitnou vodu z vodovodů loni odebíralo více než 94 procent obyvatel. Nejvyšší 100% podíl zásobení byl v Karlovarském kraji a v Praze, nejnižší byl v Plzeňském kraji –⁠ přes 85 procent a v kraji Středočeském –⁠ víc než 86 procent.

„Cena vody roste kontinuálně od doby, kdy jsme přešli do nového systému po roce 1989. Děje se to logicky díky dvěma věcem – srovnávají se cenové hladiny s běžnou Evropou, kdy se musí pokrýt náklady. A také jsme měli tohle vše dotováno za minulého režimu, kdy kubík vody stál 80 haléřů. Bylo jasné, že to takto bude neudržitelné,“ vysvětloval Radek Novotný z Nadačního fondu Pravda o vodě.

Podle něj nastal skokový růst, který je daný tím, že se infrastruktura dožívá a je potřeba do ní stále více investovat.

Společnost začíná mít pocit, že jsme z toho nejhoršího venku

Hydrolog Bohumír Janský vysvětloval i to, jak si stojí Česká republika po letech sucha: „Máme za sebou velmi deštivý červen, který byl mimořádně srážkově bohatý, a ve společnosti začíná být takové povědomí, že jsme z toho nejhoršího venku. Je to tak v případě průtoků vody v řekách nebo v hladinách podzemních vod v mělkých horizontech.“

Připomněl ale to, že stále přetrvává poměrně kritická situace v hlubokých vrtech. „Například v okolí Plzně nebo pánvi. Zde ani vydatné deště situaci nezlepšily. Nyní po pěti suchých letech máme jeden relativně normální rok, takže můžeme předpokládat, že znovu nastanou suchá léta,“ dodal Janský.

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama