Zásobení pitnou vodou v České republice
Po červnových deštích se situace se suchem v České republice výrazně zlepšila. Z hlediska srážek máme za sebou dokonce jeden z nejlepších toků za posledních několik let. Z pohledu domácností objem vody, za kterou loni zaplatily domácnosti, meziročně stoupl. A to o téměř jeden a půl litru na 90 a půl litru na osobu na den.
Největší spotřebu měli lidé v Praze, konkrétně 113 litrů na osobu a den, a obyvatelé Ústeckého kraje – 93 litrů na osobu a den. Naopak nejméně to bylo ve Zlínském kraji – téměř 79 litrů na osobu a den a v Pardubickém kraji – přes 80 litrů. Pitnou vodu z vodovodů loni odebíralo více než 94 procent obyvatel. Nejvyšší 100% podíl zásobení byl v Karlovarském kraji a v Praze, nejnižší byl v Plzeňském kraji – přes 85 procent a v kraji Středočeském – víc než 86 procent.
„Cena vody roste kontinuálně od doby, kdy jsme přešli do nového systému po roce 1989. Děje se to logicky díky dvěma věcem – srovnávají se cenové hladiny s běžnou Evropou, kdy se musí pokrýt náklady. A také jsme měli tohle vše dotováno za minulého režimu, kdy kubík vody stál 80 haléřů. Bylo jasné, že to takto bude neudržitelné,“ vysvětloval Radek Novotný z Nadačního fondu Pravda o vodě.
Podle něj nastal skokový růst, který je daný tím, že se infrastruktura dožívá a je potřeba do ní stále více investovat.
Společnost začíná mít pocit, že jsme z toho nejhoršího venku
Hydrolog Bohumír Janský vysvětloval i to, jak si stojí Česká republika po letech sucha: „Máme za sebou velmi deštivý červen, který byl mimořádně srážkově bohatý, a ve společnosti začíná být takové povědomí, že jsme z toho nejhoršího venku. Je to tak v případě průtoků vody v řekách nebo v hladinách podzemních vod v mělkých horizontech.“
Připomněl ale to, že stále přetrvává poměrně kritická situace v hlubokých vrtech. „Například v okolí Plzně nebo pánvi. Zde ani vydatné deště situaci nezlepšily. Nyní po pěti suchých letech máme jeden relativně normální rok, takže můžeme předpokládat, že znovu nastanou suchá léta,“ dodal Janský.