reklama

Spotřeba vody v české domácnosti meziročně vzrostla. Nejvíce za ni platili v Praze

Po červnových deštích se situace se suchem v České republice výrazně zlepšila. Z hlediska srážek máme za sebou dokonce jeden z nejlepších toků za posledních několik let. Z pohledu domácností objem vody, za kterou loni zaplatily domácnosti, meziročně stoupl. A to o téměř jeden a půl litru na 90 a půl litru na osobu na den.

reklama

Největší spotřebu měli lidé v Praze, konkrétně 113 litrů na osobu a den, a obyvatelé Ústeckého kraje – 93 litrů na osobu a den. Naopak nejméně to bylo ve Zlínském kraji – téměř 79 litrů na osobu a den a v Pardubickém kraji – přes 80 litrů. Pitnou vodu z vodovodů loni odebíralo více než 94 procent obyvatel. Nejvyšší 100% podíl zásobení byl v Karlovarském kraji a v Praze, nejnižší byl v Plzeňském kraji –⁠ přes 85 procent a v kraji Středočeském –⁠ víc než 86 procent.

„Cena vody roste kontinuálně od doby, kdy jsme přešli do nového systému po roce 1989. Děje se to logicky díky dvěma věcem – srovnávají se cenové hladiny s běžnou Evropou, kdy se musí pokrýt náklady. A také jsme měli tohle vše dotováno za minulého režimu, kdy kubík vody stál 80 haléřů. Bylo jasné, že to takto bude neudržitelné,“ vysvětloval Radek Novotný z Nadačního fondu Pravda o vodě.

Podle něj nastal skokový růst, který je daný tím, že se infrastruktura dožívá a je potřeba do ní stále více investovat.

Společnost začíná mít pocit, že jsme z toho nejhoršího venku

Hydrolog Bohumír Janský vysvětloval i to, jak si stojí Česká republika po letech sucha: „Máme za sebou velmi deštivý červen, který byl mimořádně srážkově bohatý, a ve společnosti začíná být takové povědomí, že jsme z toho nejhoršího venku. Je to tak v případě průtoků vody v řekách nebo v hladinách podzemních vod v mělkých horizontech.“

Připomněl ale to, že stále přetrvává poměrně kritická situace v hlubokých vrtech. „Například v okolí Plzně nebo pánvi. Zde ani vydatné deště situaci nezlepšily. Nyní po pěti suchých letech máme jeden relativně normální rok, takže můžeme předpokládat, že znovu nastanou suchá léta,“ dodal Janský.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

Útočník pobodal v kostele britského poslance. Politik v nemocnici zraněním podlehl

Aktualizováno

Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej v pátek pobodal útočník. Policie předpokládaného pachatele činu zadržela, pětadvacetiletý muž je podezřelý z vraždy. Útok se stal krátce po poledni místního času (14:05 SELČ) v kostele v Leigh-on-Sea 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy britského poslance Amesse prozatím vede protiteroristická jednotka, zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama