reklama

Spotřeba vody v české domácnosti meziročně vzrostla. Nejvíce za ni platili v Praze

Po červnových deštích se situace se suchem v České republice výrazně zlepšila. Z hlediska srážek máme za sebou dokonce jeden z nejlepších toků za posledních několik let. Z pohledu domácností objem vody, za kterou loni zaplatily domácnosti, meziročně stoupl. A to o téměř jeden a půl litru na 90 a půl litru na osobu na den.

reklama

Největší spotřebu měli lidé v Praze, konkrétně 113 litrů na osobu a den, a obyvatelé Ústeckého kraje – 93 litrů na osobu a den. Naopak nejméně to bylo ve Zlínském kraji – téměř 79 litrů na osobu a den a v Pardubickém kraji – přes 80 litrů. Pitnou vodu z vodovodů loni odebíralo více než 94 procent obyvatel. Nejvyšší 100% podíl zásobení byl v Karlovarském kraji a v Praze, nejnižší byl v Plzeňském kraji –⁠ přes 85 procent a v kraji Středočeském –⁠ víc než 86 procent.

„Cena vody roste kontinuálně od doby, kdy jsme přešli do nového systému po roce 1989. Děje se to logicky díky dvěma věcem – srovnávají se cenové hladiny s běžnou Evropou, kdy se musí pokrýt náklady. A také jsme měli tohle vše dotováno za minulého režimu, kdy kubík vody stál 80 haléřů. Bylo jasné, že to takto bude neudržitelné,“ vysvětloval Radek Novotný z Nadačního fondu Pravda o vodě.

Podle něj nastal skokový růst, který je daný tím, že se infrastruktura dožívá a je potřeba do ní stále více investovat.

Společnost začíná mít pocit, že jsme z toho nejhoršího venku

Hydrolog Bohumír Janský vysvětloval i to, jak si stojí Česká republika po letech sucha: „Máme za sebou velmi deštivý červen, který byl mimořádně srážkově bohatý, a ve společnosti začíná být takové povědomí, že jsme z toho nejhoršího venku. Je to tak v případě průtoků vody v řekách nebo v hladinách podzemních vod v mělkých horizontech.“

Připomněl ale to, že stále přetrvává poměrně kritická situace v hlubokých vrtech. „Například v okolí Plzně nebo pánvi. Zde ani vydatné deště situaci nezlepšily. Nyní po pěti suchých letech máme jeden relativně normální rok, takže můžeme předpokládat, že znovu nastanou suchá léta,“ dodal Janský.

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje

Na svátek 28. října se v Praze uskuteční další demonstrace. Organizátoři „Manifestace za svobodu a pravdu“ chtějí protestovat proti vládním opatřením, ale neplánují se omezovat nařízenými pravidly o rozestupech a maximální účasti sta lidí. Jeden z organizátorů, ekonom Luděk Tesař, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS potvrdil své obavy z provokatérů a mluvil také o údajném vyhrožování ze strany magistrátu.

Prezidentské volby v USA 2020

ŽIVĚ Finální střet Trumpa a Bidena: Sledujte dabovanou debatu i on-line reportáž

ŽIVĚ Finální střet Trumpa a Bidena: Sledujte dabovanou debatu i on-line reportáž

V noci na pátek se spolu naposledy střetnou v předvolební debatě kandidáti na prezidenta USA – Donald Trump a Joe Biden. Řečnické klání startuje v pátek ve 3:00 středoevropského času. Televize CNN Prima NEWS bude vysílat dabovanou debatu a po jejím skončení chystá mimořádné vysílání s experty. Na našem webu vám pak bude po celou dobu k dispozici on-line reportáž.

reklama
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
Kotleba měl pozitivní test. Jak je to možné, když tvrdí, že covid není? ptá se Matovič
Vláda jedná chaoticky. Působení Hřiba v Praze je hrůzostrašné, nešetřil Klaus kritikou
Komplikace pro české pendlery. Bavorsko od pátku vyžaduje negativní testy na koronavirus
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Ve čtvrtek přibylo zatím 7511 případů nákazy. Za jediný den zemřelo 108 lidí s covidem
Další články
reklama
reklama