Spotřeba vody v české domácnosti meziročně vzrostla. Nejvíce za ni platili v Praze

Po červnových deštích se situace se suchem v České republice výrazně zlepšila. Z hlediska srážek máme za sebou dokonce jeden z nejlepších toků za posledních několik let. Z pohledu domácností objem vody, za kterou loni zaplatily domácnosti, meziročně stoupl. A to o téměř jeden a půl litru na 90 a půl litru na osobu na den.

Největší spotřebu měli lidé v Praze, konkrétně 113 litrů na osobu a den, a obyvatelé Ústeckého kraje – 93 litrů na osobu a den. Naopak nejméně to bylo ve Zlínském kraji – téměř 79 litrů na osobu a den a v Pardubickém kraji – přes 80 litrů. Pitnou vodu z vodovodů loni odebíralo více než 94 procent obyvatel. Nejvyšší 100% podíl zásobení byl v Karlovarském kraji a v Praze, nejnižší byl v Plzeňském kraji –⁠ přes 85 procent a v kraji Středočeském –⁠ víc než 86 procent.

„Cena vody roste kontinuálně od doby, kdy jsme přešli do nového systému po roce 1989. Děje se to logicky díky dvěma věcem – srovnávají se cenové hladiny s běžnou Evropou, kdy se musí pokrýt náklady. A také jsme měli tohle vše dotováno za minulého režimu, kdy kubík vody stál 80 haléřů. Bylo jasné, že to takto bude neudržitelné,“ vysvětloval Radek Novotný z Nadačního fondu Pravda o vodě.

Podle něj nastal skokový růst, který je daný tím, že se infrastruktura dožívá a je potřeba do ní stále více investovat.

Společnost začíná mít pocit, že jsme z toho nejhoršího venku

Hydrolog Bohumír Janský vysvětloval i to, jak si stojí Česká republika po letech sucha: „Máme za sebou velmi deštivý červen, který byl mimořádně srážkově bohatý, a ve společnosti začíná být takové povědomí, že jsme z toho nejhoršího venku. Je to tak v případě průtoků vody v řekách nebo v hladinách podzemních vod v mělkých horizontech.“

Připomněl ale to, že stále přetrvává poměrně kritická situace v hlubokých vrtech. „Například v okolí Plzně nebo pánvi. Zde ani vydatné deště situaci nezlepšily. Nyní po pěti suchých letech máme jeden relativně normální rok, takže můžeme předpokládat, že znovu nastanou suchá léta,“ dodal Janský.

Tagy: