Vzhledem k dosud omezenému provozu restaurací kvůli koronaviru vznikne zajímavá situace opět při prodeji piva, kde se sazby DPH staly vděčným námětem mnoha žertů už při schvalování novely. Podle vyjádření ministerstva financí výdej čepovaného piva přes okénko bude podléhat 21% sazbě DPH. Na zahrádce by to pak měla být při dodržení definice restauračních služeb 10% sazba DPH.
Restaurační služba je přitom mimo jiné definována přidanou hodnotou v podobě možnosti posezení uvnitř zařízení či venku na zahrádce, obsluhy zákazníka nebo hygienického zázemí. Na podnikatele tak čekají nové povinnosti a provozovatelé restaurací budou mimo jiné muset při účtování daně rozlišovat právě mezi tím, zda bude točené pivo konzumované v restauračním zařízení, nebo mimo něj.
Devět variant účtování pro tři sazby DPH, smáli se lidé
V souvislosti se změnou DPH u piva se na počátku února na sociálních sítích objevila tabulka, která uváděla devět variant pro účtování tří sazeb DPH v restauracích a u stánků prodávajících alkoholické a nealkoholické pivo. Podle ministerstva financí ovšem tabulka účelově kombinovala různé druhy nápojů konzumované v různém prostředí. Extrémním modelovým případem, který se ve skutečnosti neděje, bylo podle MF například točené nealkoholické pivo načepované do džbánu a odnesené z provozovny.
Na pivo tak podle resortu budou od května dvě sazby DPH, a to 10% sazba na točené pivo ve stravovacích zařízeních a 21% sazba pro zbylé případy. Nealkoholické pivo je podle zákona považováno za nealkoholický nápoj a ne za pivo. Restauracím zároveň od května klesne DPH u stravovacích služeb, a to z 15 na 10 procent. Většina podnikatelů v pohostinství podle Asociace hotelů a restaurací ČR změny v sazbách DPH vítá.
Nová taktická desková hra "DPH v pohostinství" pic.twitter.com/TCv7Nf7yFK
— Dominik Feri (@DominikFeri) February 5, 2020
Snížená sazba i pro některé služby a další zboží
Vedle točeného piva podávaného v restauracích přeřazuje novela od začátku května do nejnižší 10% sazby DPH také služby s vysoký podílem lidské práce. Jde například o práci kadeřníků, opravy jízdních kol, oděvů nebo úklidové služby. Nejnižší sazba zahrnuje i některé druhy zboží. Jde zejména o dodání vody a její odvádění a čištění, elektronické knihy a audioknihy, půjčování knih a omalovánky a mapy.
Snížení sazeb DPH u služeb souvisí s rozšířením EET, které mělo nastat rovněž od 1. května. V souvislosti s vládními opatřeními proti šíření koronaviru Sněmovna ovšem 24. března schválila pozastavení celé EET na dobu vyhlášeného stavu nouze a následující tři měsíce. Žádný podnikatel tak nyní nemusí evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují. Nouzový stav je prozatím schválen do 17. května.
ČR má v současnosti tři sazby DPH. Základní sazba je 21 procent, první snížená 15 procent a druhá snížená 10 procent. Konkrétní seznam zboží a služeb, které spadají do jednotlivých sazeb, jsou v přílohách zákona o DPH. Daň je jedním z nejdůležitějších příjmů státního rozpočtu, loni z daně rozpočet získal 291,3 miliardy korun.