Rozhovor s epidemiologem Romanem Prymulou (zdroj: CNN Prima NEWS)
Sputnik V je stále ve hře, připustil v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj bude jednání o Sputniku opět na stole, pokud Evropská unie nezabezpečí členským státům dostatečný počet jiných vakcín.
„Pokud Evropská unie nebude schopna zabezpečit dostatečný počet a objem vakcín pro jednotlivé členské země, tak se logicky budou hledat cesty jiné. Vidíme to na řadě států a myslím, že bychom se měli zabývat otázkou, zda schválit na našem území vakcínu, která by k tomu eventuálně byla vhodná,“ řekl v Novém dni Prymula.
Konečná: Vláda nemyslí na občany. Očkujme i Sputnikem, jinak křivka úmrtí neklesne
Vláda politikaří a je egoistická. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekla europoslankyně a místopředsedkyně KSČM Kateřina Konečná. „Jestli pan premiér tvrdí, že je chlap, tak každý chlap má držet dohody,“ komentovala Konečná tzv. toleranční smlouvu.
Odborníci podle něj zatím nemají signály, že by ruská vakcína Sputnik V byla nebezpečná. „Pokud opravdu nebudeme mít jiné vakcíny, tak je stále ve hře i tato vakcína. Ale i kdyby byla v Česku schválena, tak ji nedostaneme v milionových dávkách. Každých 100 tisíc dávek libovolné vakcíny, každá vakcína je důležitá. Takže myslím, že jednání zase bude na stole,“ zdůraznil epidemiolog s tím, že vzhledem k počtu zemřelých je potřeba očkovat velmi rychle.
Prymula tak reagoval na kauzu o přerozdělování vakcín mezi členskými státy Evropské unie. I když Česku připadne z dodatečných milionů dávek poměrná část, nedostane dávky navíc, kterých mohlo být až 70 tisíc. Spolu s Rakouskem a Slovinskem totiž nesouhlasilo se solidárním příspěvkem vybraným zemím.
Premiér Andrej Babiš (ANO) výsledné dělení kritizoval jako nevyvážené a vadilo mu, že ho neodsouhlasily všechny země. Rakousko, Slovinsko a Maďarsko následně slíbily, že pošlou Česku dávky navíc. Rakousko přislíbilo 30 tisíc, Slovinsko 10 tisíc a Maďarsko 40 tisíc očkovacích dávek. Babiš poté řekl, že tedy dostaneme ještě o 10 tisíc vakcín víc, než bychom dostali od Evropské unie.
Sputnik do Česka? Můžeme dodat vakcínu pro 300 tisíc lidí, reagují Rusové na Babiše
Představitelé ruské vakcíny Sputnik V oznámili, že by do Česka mohli ještě během dubna dostat dávky očkovací látky pro 300 tisíc lidí. Informovali o tom na Twitteru v reakci na páteční vyjádření českého premiéra Andreje Babiše (ANO), který po krachu jednání se státy Evropské unie o přidělení dodatečných vakcín prohlásil, že bude muset přemýšlet o zisku právě ruské vakcíny. Ta přitom dodnes nemá schválení k užití od Evropské agentury pro léčivé přípravky.
O nákupu ruské vakcíny Sputnik V podle Deníku N začal přemýšlet i Babiš. A to právě kvůli výsledkům unijních jednání. Vakcína ale zatím není schválená unijními orgány. „To je samozřejmě komplikovanější záležitost, budeme to řešit v rámci ministerstva zdravotnictví. Je pravda, že Sputnik požádal Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA) o schválení. Uvidíme, jak to bude pokračovat,“ řekl v sobotu Babiš.
Nešetřeme na experimentálních lécích
Bývalý ministr zdravotnictví se v Novém dni vyjádřil i k experimentálním lékům na koronavirus, jako je bamlanivimab od firmy Eli Lilly nebo lék od firmy Regeneron. Prymula souhlasí s premiérem Babišem, že by se na těchto preparátech nemělo šetřit, ačkoliv se na první pohled mohou zdát drahé. „Ať to je částka tisíc eur, nebo ještě vyšší. Ale když si představíme náklady, které jsou spojené s hospitalizací zejména osob na jednotkách intenzivní péče, tak ty je mnohonásobně překračují,“ uvedl epidemiolog.
„Pokud tady jsou poměrně přesné indikace, tak bychom tyto preparáty, pokud je budeme mít k dispozici, měli používat. Protože pokud zabrání přechodu do vážnějších forem onemocnění, tedy lidé po jejich užití nebudou vyžadovat hospitalizaci či pobyt na JIP nebo ventilátorech, tak to má obrovský význam a měli bychom tyto preparáty využívat,“ zdůraznil Prymula.
Podle něj je ale složité dostat se k těmto lékům stejně jako k vakcínám. „Z hlediska počtu je těžší dostat se k těmto lékům než k vakcínám. Na druhou stranu k vakcínám se dostává každý občan, k těmto lékům se dostávají pouze ti, kteří jsou pozitivní. Takže to je podobné. Ale ani těchto léků zatím nemáme tolik, abychom je mohli poskytnout každému, kdo je pozitivní,“ podotkl zároveň epidemiolog.
Podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly je vakcína Sputnik V stále ve hře. Zdroj: ČTK
Podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly je vakcína Sputnik V stále ve hře. Zdroj: ČTK