reklama

Drama před cílem nejtěžšího závodu kolem světa. Plachetnice se srazila s rybáři

Boris Hermann a jeho jachta Seaexplorer. (Zdroj: AP, Profimedia.cz)

Osmdesát dní plachtil sám v lodi kolem světa a blížil se do cíle neobtížnějšího jachtařského závodu Vendée Globe. Jenže 90 námořních mil, tedy 166 kilometrů, před cílem německý závodník Boris Hermann naboural do rybářské lodi. A přišel o umístění na stupních vítězů.

reklama

Měl za sebou 23 910 mil (44 233 kilometrů) plavby, blížil se do cíle ve francouzském městě Les Sables-d'Olonne, odkud s dalšími 32 závodníky a závodnicemi osmého listopadu loňského roku vyrazil na závod kolem světa. Pevnina na dohled, v cíli čekala manželka Berte Lorenzenová a sedmiměsíční dcera Marie-Louise.

K tématu

Jenže ve středu ve 20:50 hodin za tmy přišla rána. Devětatřicetiletý Hermann se svou jachtou Seaexplorer narazil do rybářského člunu v rychlosti 15 námořních uzlů, zhruba 28 kilometrů v hodině. Na pravoboku se odlomilo jedno z křídel, došlo také k protržení jedné z plachet a poškození trupu lodi. Ne takovému, že by se nejnovější typ high-tech jachty potopil.

Německý jachtař dál mířil k cíli, ale s poloviční rychlostí než jeho konkurenti. Ti nejlepší už se dostali až do cílového bodu na západním pobřeží Francie. Jako první dorazil Charlie Dalin (Apivia) před svým francouzským krajanem Louisem Burtonem (Burreau Vallee 2). Ale vítězem byl nakonec vyhlášený za nimi plachtící další Francouz Yannick Bestaven (Maître Coq IV) díky časovému bonusu 10 hodin a 15 minut za záchranu ztroskotaného soupeře.

Hermannovi bude za kolizi s rybáři odečteno od konečného času šest hodin, přesto však přišel o umístění na stupních vítězů, které by se dalo považovat při jeho prvním startu za obrovské překvapení.

Mapa závodu Vendée Globe (Zdroj: vendee2020vision.com)
Mapa závodu Vendée Globe (Zdroj: vendee2020vision.com)

„Byl to skutečný šok. Nevím, jak se to mohlo stát. Z ničeho nic jsem před sebou viděl zeď a narazil do ní,“ popisoval nedlouho po nehodě rozrušený, ale nezraněný Boris Hermann. Muž žijící v severoněmeckém Hamburku, jehož počínání sledovaly desítky tisíc fanoušků na sociálních sítích. Veřejnoprávní regionální televize NDR zařazovala přímé přenosy nejen ze startu, ale také z plavby a závěru jedinečné regaty.

„Dlouhé dny jsem bojoval jako lev a pak se stalo to nejhorší. Je to jako noční můra. Je mi líto každého, kdo nás podporuje,“ rozloučil se s fanoušky a nejobtížnějším sólo nonstop závodem Boris Hermann.

K tématu

Tagy: Německo loď závod srážka Boris Hermann jachting Vednée Globe kolem světa
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama