reklama

Stáčení kilometrů nevyhynulo. Kvůli zkresleným údajům můžete přeplatit až o čtvrtinu

Obchodníci s ojetými auty nemají obecně moc dobrou pověst a statistiky hodnotící procento nezákonně omlazených aut dávají skeptikům bohužel za pravdu. Když uvážíme, že v průběhu deseti let prodáváme staré a kupujeme novější auto v průměru dvakrát až třikrát, riziko koupě vozidla s nelegální úpravou kilometrů se blíží téměř jistotě.

reklama

Stáčení kilometrů je stále jedním z největších problémů trhu s ojetými auty na celém světě. Z hlediska právních předpisů je totiž poměrně složité identifikovat konkrétního pachatele odpovědného za tuto nezákonnou operaci. Dokazuje to i studie společnosti CarVertical, která je jednou z největších platforem pro prověřování aut.

Pozor hlavně na diesely

Cílem studie bylo zjistit, které auta jsou nejčastěji předmětem podvodů s počítadlem celkových kilometrů. Výsledky vycházejí z analýzy více než 570 tisíc zpráv o historii vozidel. Výzkum současně ukázal, kolik peněz v průměru řidiči utratí při koupi auta s nelegálně změněným stavem kilometrů. Ze všech zpráv o historii automobilů, vyrobených v letech 2016 až 2020, byla většina podvodů s najetými kilometry zaznamenána u aut s naftovými motory. Tvoří téměř tři čtvrtiny (74,4 procenta) všech případů nelegální úpravy.

Auta s naftovými motory jsou oblíbenou volbou řidičů, kteří každý den překonávají větší vzdálenosti. To je také hlavní důvod, proč mívají více najeto, a je tedy větší potřeba je kilometrově omlazovat. U benzinových aut je riziko nižší –⁠ tvoří „jen“ asi 25 procent všech zaznamenaných událostí. Tento trend se však v budoucnu může změnit, protože poměr prodávaných aut s naftovým a benzinovým pohonem se za poslední roky dramaticky změnil. Samozřejmě ve prospěch těch benzinových. Je to neuvěřitelné, ale k podvodům už dochází i u elektromobilů a hybridů, jakkoliv tvoří jen zanedbatelných 0,6 procenta případů.

Jedním z hlavních důvodů, proč jsou podvody s najetými kilometry mezi nekorektními prodejci tak populární, je jejich nízká cena. Tachometr je totiž možné stočit už za pár tisícovek, a to dokonce i u dobře zabezpečených aut s nejnovějším softwarem. Avšak škoda pro kupujícího je mnohem větší. Jak odhalil výzkum, v závislosti na věku a stavu ojetého vozu by mohlo stočení najetých kilometrů uměle zvýšit cenu až o 25 procent.

Čím starší, tím větší riziko

Podle průzkumu jsou nejběžnějšími kandidáty na změnu údajů na tachometru auta vyrobená v letech 1991 až 1995. Vozidla z této věkové skupiny mají obvykle stočené tachometry v průměru o
80 tisíc kilometrů. Žádné překvapení, protože starší auta jsou, pokud jde o zásah do počítadla, technicky jednodušší a zásah lze provést snadno –⁠ stačí pár minut. Avšak i u mladých ojetin vyrobených v letech 2016 až 2020 jsou tachometry průměrně stočené o 36 tisíc kilometrů. Studie však zjistila, že v extrémních případech ubylo na počítadle až 200 nebo dokonce 400 tisíc kilometrů, což je už opravdu šokující údaj, uzavírá CarVertical.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice
Domácí

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice

Češi mají druhá nejdražší mobilní data v Evropské unii, ta se proto znovu před volbami stávají zásadním politickým tématem. Premiér Andrej Babiš již mnohokrát řekl, že levnější data jsou pro jeho vládu prioritou, v minulosti kvůli nim například odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Aktuálně se chlubí, že se skutečně dosáhlo nižších cen. Opozice však upozorňuje, že data nadále zůstávají nejen mezi nejdražšími v Evropě, ale také na celém světě.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

V Česku za sobotu přibylo 301 případů covidu. Počet hospitalizovaných klesl

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc pozitivních testů za víkendový den evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy 22. května. V nemocnicích bylo v sobotu 146 lidí s onemocněním COVID-19, oproti pátku jejich počet klesl o 23. Ve vážném stavu je v posledních dnech kolem 30 lidí. Tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stagnuje třetím dnem na 28 případech. Reprodukční číslo kleslo na 1,11.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama

Domácí zpravodajství

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Dovolená na lyžích skončila tragicky. Po pádu došlo u Nikol k poranění mozku

Úrazy mozku patří mezi ty nejzávažnější. Léčba bývá dlouhodobá a s nejistými výsledky. Osmnáctileté Nikol se změnil život na dovolené na lyžích. Přestože byla zdatná lyžařka, ošklivý pád způsobil rozsáhlé poškození mozku. Přestože lékaři byli velmi skeptičtí, Nikol svůj boj nevzdala. Musela však podstoupit několik operací a následovaly měsíce rehabilitací. Nikolin příběh vypráví pro CNN Prima NEWS rodiče Dáša a Josef.

reklama