Vakcína, kterou ocení i odpůrci jehel. Tak popisují výzkumníci z Japonska svůj aktuálně vyvíjený lék proti koronaviru. Konkrétně jde o „nosní vakcínu“, která se aplikuje malým nazálním sprejem do těla. To by mohlo oslovit především lidi, kteří se ke klasickému očkování příliš nemají. První testy na zvířatech naznačují dobré výsledky, uvedl profesor Tecuja Nozaka pro japonskou redakci webu Yahoo.
Třebaže Japonsko začalo s vakcinací proti koronaviru až v únoru, nyní má zhruba polovina obyvatel očkování Pfizerem či Modernou dokončené. V seniorských věkových skupinách je vakcinováno až 90 procent lidí, s nižším věkem ale tamější administrativa naráží na nezájem či neochotu mladých podstoupit očkování.
Jsi tyran a hnijící sáček ovesných vloček. Média tepou Bidena za vakcinační nátlak
Joe Biden v noci na pátek oznámil nový šestibodový plán na boj s pandemií. Jeho součástí jsou povinná očkování pro učitele, federální zaměstnance nebo zpřísněné podmínky ve větších firmách. Proti opatření se bouří řada lidí a také pravicová média.
S tím by mohl pomoct nový typ léku proti koronaviru, byť zrovna ne v nejbližší době. Na prefekturní Univerzitě Mie totiž od loňského jara vyvíjejí „nosní vakcínu“, která by měla být jak bezbolestná, tak velice účinná. „Nejdůležitějším rysem této vakcíny je, že se podává v nazálním spreji, tedy bez použití jehel. Jednoduše je nepotřebuje,“ uvedl profesor a epidemiolog Tecuja Nozaka pro japonský web Yahoo News.
V Japonsku se totiž najde spousta lidí, kteří trpí trypanofobií neboli strachem z jehel a injekčních stříkaček. V inovativním případě stačí jenom dva střiky do každé nosní dírky, aby se aktivoval imunitní systém. „Vakcína dokáže vyvolat produkci protilátek v celém těle a půjde ji skladovat při teplotě čtyř stupňů po dobu nejméně šesti měsíců,“ pokračoval vědec.
Podle něj stačí tuto formu „očkování“ absolvovat jen jednou za šest měsíců, potažmo rok, podle toho, jak rychle se sníží hladina protilátek v těle dané osoby. Vakcína už byla testována na zvířatech, výsledky jsou údajně příznivé. Podle vědce jsou pak šance na těžký průběh onemocnění nebo silné vedlejší účinky velice malé. „Překvapilo nás to,“ netajil své pocity Nozaka.
Za sebe doufá, že tato forma vakcíny proti koronaviru bude k dispozici pro plošné použití již za dva roky. Nyní ale vědci bojují spíše s rozpočtem – celý projekt bude stát okolo 10 miliard jenů (zhruba dvě miliardy korun). „S komercializací vakcíny je tu spousta problémů. Ale chceme, aby se přípravek používal po celém světe, zejména v rozvojových zemích,“ doplnil profesor.
Třebaže se tato vakcína nedostane na trh jen tak, Nozaka věří, že sprej bude užíván například i jako posilující dávka proti koronaviru.