reklama

Stále méně matek své dítě kojí. Vláda s tím chce bojovat a omezit umělou výživu

Chrání před infekcemi, záněty, odbourává náběh alergií, tuží imunitu a prospívá střevům. Popisovanou superpotravinou je pro některé možná trochu překvapivě mateřské mléko. Dětem se ho ale v poslední době moc nedostává a stále častěji je preferována umělá výživa. Ministerstvo zdravotnictví by to mělo do dvou let napravit.

reklama

„Poloh, kdy se dá kojit, je spoustu. V nemocnici vás ale naučí jednu. Když vám je nepříjemná, nikoho to nezajímá. Buď to půjde, nebo ne. Ve druhém případě si vezměte umělé mléko a tím to končí,“ popsala CNN Prima NEWS nedávná rodička Veronika.

V Česku se kojí méně a méně. Zatímco před deseti lety opouštělo porodnice zhruba 84 procent plně kojených novorozenců, předloni už jen 79 procent. No a v roce 2020 by to nemělo být o moc lepší. Čerstvé matky v porodnicích za to ale samy nemůžou. Na takzvanou laktační péči není mnohdy čas a novorodičky vlastně ani nevědí, co mají dělat.

„Má zkušenost je, že když mi chtěli ukázat, jak se kojí, vzali miminko, vzali mi prso a sestřička smrděla kouřem. To není ideální ve chvíli, kdy se má člověk uvolnit,“ dodala Veronika. Podobných problémů se týká nový návrh spolku SpoKojení, který schválila pracovní skupina porodnictví a minulý týden i vláda.

Když se dítě narodí, mělo by se dostat do kontaktu s matkou kůži na kůži. Děti by měly zůstávat na pokoji a matky by měly do šesti hodin od porodu dostat správné informace o kojení,“ vysvětlila předsedkyně spolku SpoKojení Aneta Majerčíková.

Konec spolupráce s komerčními subjekty?

Problémy v porodnicích jsou podle autorky návrhu i jinde. „Školení jsou sponzorována výrobci umělé výživy. Některé informace nejsou poskytovány úplné nebo správné. Na základě toho se dětem diagnostikuje více alergií a používá se více výživy,“ podotkla.

Ne ve všech porodnicích je ale situace stejná. „To je naprosto neetická záležitost a my něco podobného nepřipouštíme. S žádnou firmou, která vyrábí náhražky mateřského mléka a produkty, které souvisí s dokrmem, nespolupracujeme,“ ujistila vedoucí laktačních poradkyň Gynekologicko-porodnické kliniky Vojenské fakultní nemocnice v Praze Miluše Plecnerová.

K tomu, aby stejné podmínky panovaly všude, má pomoct nový plán, který chce ministerstvo zdravotnictví naplnit do dvou let. „Jednou z věcí je edukační činnost kojení. Druhá věc je omezit vstupy komerčních subjektů, které někdy mohou mít tendenci kojení potlačovat ve prospěch umělé výživy,“ vysvětlil mluvčí resortu zdravotnictví Daniel Köppl.

Kojení se navíc vyplatí i ekonomicky. Jen za první rok matky ušetří v průměru 13 tisíc korun, které by jinak daly za umělou výživu.

Tagy:
nemocnice porod kojení finance Ministerstvo zdravotnictví Daniel Köppl mateřské mléko Miluše Plecnerová Aneta Majerčíková SpoKojení

Hlavní zprávy

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil
Volby 2021

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil

Lidovecký předseda Marian Jurečka rozvířil mediální vody svým výrokem, že by si neuměl představit účast KDU-ČSL v nové vládě, pokud by kabinet odsouhlasil manželství pro všechny. Ostatní lídři koalice Spolu poukazují na to, že otázka manželství pro všechny musí zůstat na rozhodnutí jednotlivých poslanců, a zdůrazňují, že jsou letošní volby především o jiných tématech. Sám Jurečka ze svého výroku couvá.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise
Cestování

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové
Volby 2021

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Hrdina, který překonal rakovinu, i dopingový lump. Cyklista Armstrong slaví 50 let

Nejprve byl vedle Eddieho Merckxe považován za možná nejlepšího cyklistu všech dob. Hned sedmkrát vyhrál nejslavnější závod Tour de France, ke statusu hrdiny a nezdolného bojovníka mu dopomáhalo, že ještě před největšími úspěchy dokázal překonat rakovinu varlat. Jeho renomé však utrpělo definitivní zásah ve chvíli, kdy přišel s dopingovým „coming outem“. Lance Armstrong slaví 18. září 50 let.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Gólový festival s xenofobní kaňkou. Trhák mezi Spartou a Třincem pokazili „polský Židi“

Byl to šlágr se vším všudy. Páteční zápas dvou zřejmě nejambicióznějších týmů hokejové extraligy Sparty a Ocelářů Třinec přinesl 11 gólů, po vítězství 7:4 se domů vraceli spokojení Slezané. Utkání obnášelo na ledě mnoho emocí, což se také přelilo na tribuny, které se v pražské O2 areně divákům otevřely takřka po roce. Znepokojivé pokřiky části sparťanských fanoušků kazí sportovní zážitek.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama