Pokud se potvrdí, že evropská dotace sto milionů korun na stavbu linky pro výrobu toastového chleba v pekárně společnosti Penam byla neoprávněná, vláda bude požadovat vrácení peněz do státního rozpočtu. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Penam patří do holdingu Agrofert.
Zpravodajský web iROZHLAS.cz v úterý informoval o tom, že Evropská komise s konečnou platností dotaci neproplatí. Podle Bruselu nebyl projekt inovativní. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka následně sdělil, že firma na unikátnosti linky trvá a o výsledku prověřování nemá žádné informace. Nikdo s firmou podle Hanzelky žádné řízení nevedl a nekontaktoval ji. Penam patří Agrofertu od roku 2004. Majitelem byl premiér Andrej Babiš (ANO), později firmu vložil do svěřenských fondů.
Jestliže Evropská komise definitivně rozhodne, že to pro ni nebude akceptovatelné, tak to jde standardně přes finanční úřad a Agrofert to musí vrátit.
Podle Havlíčka rozhodnutí Bruselu ještě není definitivní. „Je tam možnost podání nějakého znaleckého posudku. Ale jestliže Evropská komise definitivně rozhodne, že to pro ni nebude akceptovatelné, tak to jde standardně přes finanční úřad a Agrofert to musí vrátit. Tam není jiná cesta, odpustit se to nedá. Takhle se chováme ke každé firmě,“ řekl Havlíček.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) v týdnu webu Seznam Zprávy potvrdila, že její úřad dostal auditní zprávu, podle níž EK neproplatí dotaci na novou toastovou linku v Pekárně Zelená louka. Nicméně vrácení peněz nebudou české úřady podle ní zatím vymáhat. Ministryně to odůvodnila tím, že nemají oficiální překlad do češtiny a poté, co přijde, je tříměsíční lhůta na vypořádání se s podněty, které zpráva EK obsahuje. Současně nevyloučila to, že se Česko proti verdiktu odvolá. Tím se termín opět prodlouží.
Firma s verdiktem EK nesouhlasí
„Nikdo nás ani nekontaktoval s tím, že bychom měli cokoli vracet. Rozhodně se k tomu ani nechystáme,“ sdělil Hanzelka.
Že projekt Penamu na linku na toastový chleba nebyl inovativní, podle bruselských úředníků potvrdily tři nezávislé posudky, které zmiňuje aktuální rozbor ke střetu Babišových zájmů zaslaný v říjnu do Prahy. „Komise nadále trvá na tom, že projekt neměl být ze strany českých orgánů vybrán a že je nezpůsobilý pro spolufinancování z Evropského fondu pro regionální rozvoj,“ napsal podle serveru iROZHLAS Brusel. České úřady podle něj mají projekt Penamu zrušit.
Firma trvá na tom, že dodržela podmínky pro získání dotace, pochybení podle Hanzelky nezjistila ani kontrola ministerstva průmyslu a obchodu. „Technologie obsahuje unikátní přírodní pšeničný kvas, vakuové hnětení těsta a 'clean room' pro ultra čisté výrobní prostředí,“ vysvětlil mluvčí.
Podle webu žádala Pekárna Zelená louka o evropskou dotaci pro továrnu v Herinku u Prahy před pěti lety, výběrem ministerských úředníků prošla jen těsně. Projekt získal 65, respektive 63 bodů a minimum bylo 60. Penam tak peníze na stavbu linky na výrobu toastového chleba dostal z české státní pokladny. Evropská komise loni v prosinci projekt vyhodnotila jinak, podle nezávislých expertů, které oslovila, projekt nebyl inovativní, a nesplnil tedy hlavní kritérium výběru. Dala by mu maximálně 30 bodů.