
Proběhl Summit stavebního rozvoje
Zákon o podpoře bydlení přinese dvě zásadní novinky, které mají přilákat peníze do stavebnictví. Na Summitu dostupného bydlení to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Mluvil zejména o tom, aby penzijní fondy mohly investovat do bydlení. Zmínil také možnost určenou členům bytových družstev, kteří by si mohli odečíst z daní poměrnou část úroků z úvěrů družstva. Ministerstvo kromě toho jedná s představiteli Prahy o pozemcích v Letňanech, kde by mohla vyrůst nová čtvrť pro 50 tisíc lidí.
Summit dostupného bydlení přilákal řadu expertů a odborníků. Z vlády se účastnil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), který mluvil o zákonu o podpoře bydlení. Ten bude schvalovat Poslanecká sněmovna v příštím týdnu a koaliční shoda je podle něj taková, že zákon by měl bez problémů projít. „Po dlouhé debatě s partnery umožníme, aby penzijní fondy mohly investovat do oblasti bydlení,“ řekl Stanjura.
ČTĚTE TAKÉ: Nováčci v armádě si mohou přijít až na milionový bonus. Polepší si i policisté a hasiči?
Druhou novinkou bude, že členové bytových družstev by si mohli odečíst z daní poměrnou část úroků z úvěru. „Samozřejmě ale potřebujeme peníze soukromých subjektů. Zastávám totiž názor, že stát by neměl vlastnit nic, co nutně nepotřebuje. Udělali jsme proto inventuru stavebních pozemků, které nabídneme bezúplatně obcím,“ řekl Stanjura.
Šéf státní kasy také uvedl, že jeho ministerstvo zahájilo jednání s hlavním městem Prahou. Tématem jsou státní pozemky v Letňanech, které jsou poblíž stejnojmenné linky metra C. V minulosti zde chtěl někdejší primátor metropole Pavel Bém (ODS) stavět sportoviště pro olympijské hry. S dalším nápadem přišel před lety expremiér Andrej Babiš (ANO), podle kterého by na pozemcích měla stát vládní čtvrť. Nakonec ale na pozemcích vzniknou nejspíše byty.
„Zahájili jsme s Prahou jednání, aby všechny státní pozemky v Letňanech byly k dispozici Praze. Zde by mohlo najít domov až 50 tisíc lidí,“ řekl Stanjura.
Ministr financí se také vrátil k nepovedené digitalizaci stavebního zákona, kterou měl v gesci někdejší ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). „Digitalizace se nepovedla. Děláme všechno pro to, abychom to napravili. Reálně platí, že i když stavebnictví zdržují aktivisté, tak největším zdržením je stát. Měli bychom podporovat veškeré stavebnictví. Podporu si zaslouží developeři, malé firmy, stavebníci,“ dodal Stanjura.
Analýza: Poptávka po nových bytech roste
Summit dostupného bydlení navazuje na Summit stavebního rozvoje. Na něm byla prezentována analýza, podle které je loňská poptávka po nových bytech zhruba o třetinu vyšší než před pandemií koronaviru. V Praze se loni prodalo okolo 7 200 nových bytů, meziročně o 80 procent více. Jednalo se o druhý nejvyšší výsledek za více než patnáct let.
Podobná situace je i v regionech, kde se prodalo meziročně o 60 procent více bytů v novostavbách. Kvůli výraznému převisu poptávky nad nabídkou ale ceny bytů rostou rychleji, než se očekávalo. V metropoli nové byty meziročně zdražily o sedm procent na 163 tisíc korun za metr čtvereční a starší byty o dvanáct procent na 135 tisíc korun za metr čtvereční.
Stavebnictví by se podle analýzy mělo letos navrátit opět k růstu, k tomu ale bude přispívat spíše rekordní výstavba dopravních staveb než nové domy a byty. Trh s kancelářskými prostory bude čelit prohlubujícímu se nedostatku kvůli několikaleté velmi slabé výstavbě. Vzniknout by naopak mělo například milion metrů čtverečních průmyslové plochy. Zvýšit by se také měla investiční aktivita. Investovat budou převážně čeští podnikatelé, ve větším by se mohl začít vracet i zahraniční kapitál.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Velikonoce se letos Čechům prodraží. Na kolik vás vyjde beránek či mazanec?