reklama

Stáří u psů nemusí být plné bolesti a omezení. Ovčák Yrro je toho důkazem

Je to téměř dva roky, co si Jarmila Lenertová všimla, že její tehdy osmiletý německý ovčák Yrro začíná „škrtat“ zadními tlapkami o zem a na jednu z nich napadat. Zatímco někteří by to přisoudili věku a mávli nad tím rukou, Jarmila s Yrrem podstoupila důkladné veterinární vyšetření, které odhalilo hned několik problémů.

reklama

Onemocnění páteře, výrůstky, cysta na míše – to všechno způsobovalo Yrrovi při pohybu velké bolesti. Majitelka, která je sama veterinární lékařkou, proto přistoupila k podávání vitaminů, chondroprotektiv a také léků na bolest, po kterých se psímu seniorovi značně ulevilo. To ale nestačilo. „Když zvíře něco bolí, méně se pohybuje a tím dochází k atrofii. To je začátek zdlouhavých a vleklých problémů,“ popisuje Ilona Horáková, ke které začal Yrro s majitelkou jezdit na terapie.

Podle Horákové je velmi důležitý přístup majitele a Yrro měl to štěstí, že jeho páníčka udělala maximum pro to, aby mu bylo lépe. „Navštěvovala s ním hydroterapii, pracovaly jsme spolu na svalovině zadních nohou, spojovaly jsme to i s masáží a protahovacím cvičením, aby se mu nezkracovaly šlachy a svaly,“ popisuje Horáková, která v případě Yrra zvolila i magnetoterapii. „Při masážích zvířat jde dobře rozpoznat místa, kde jsou bolestiví – začnou komunikovat očima, pohybem, zívnutím, a já se tak mohu zaměřit na problémovou oblast. Se seniory se dobře pracuje, protože jsou již klidnější a terapie spojené s masáží si většinou náležitě užívají,“ dodává Ilona Horáková.

Yrro dělal dříve sportovní kynologii a naprosto ji miloval. Po veterinárním vyšetření však bylo jasné, že se své oblíbené aktivity bude muset vzdát. Pohyb ale potřebuje, a to doslova. Podle Jarmily Lenertové je velmi znát, když pravidelné procházky vynechají. „Vyléčitelné to není, jde hlavně o to, aby ho to nebolelo, aby byl pohyblivější, měl radost ze života a abychom zpomalili to zhoršování,“ vysvětluje Yrrova majitelka, která se sama jako veterinární lékařka s psími seniory potkávala takřka denně v ordinaci. Podle ní záleží na lidech, zda problém s pohybem u psa chtějí řešit, nebo ne. „Když to nechtěli řešit, svedli to na věk a my je do ničeho nutit nemůžeme,“ říká Lenertová.

Nejen pro psí seniory existuje celá řada terapií, které jim mohou pomoci s jejich pohybovými problémy. Ať už je to hydroterapie, která pomohla i fence československého vlčáka Enny, nebo Dornova metoda, která dokáže pomoci a ulevit nejen psům, ale i kočkám nebo koním. I přes šedivějící čumák a stále pomalejší reakce tak mohou mít psí senioři kvalitní a bezbolestný život. Jsou však zcela odkázáni na své majitele. A ne všichni mají takové štěstí jako Yrro.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová
360°

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová

Slovenská vládní koalice zneužívá trestní právo k dosažení politických cílů. Je toho součástí i prezidentka Zuzana Čaputová. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl slovenský expremiér a šéf SMER-SD Robert Fico. Ten minulý týden oznámil, že se chystá obrátit na Evropskou komisi se stížností na situaci na Slovensku. Podle něj hrozí, že se země promění v diktaturu.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert

V některých případech nebude možné dodržet 1,5metrovou vzdálenost při předjíždění cyklistů, jak požaduje kontroverzní novela zákona. Na silnicích chybí ohleduplnost, jinak by nebylo třeba psaných pravidel, řekl dopravní expert Martin Kořán. Zatímco se cyklisté mnohdy nevěnují řízení a ani nemusí absolvovat zkoušky, aby mohli na komunikace, řidiči motorových vozidel naopak vnímají lidi na kolech jako „lovnou zvěř“, dodal ve Zprávách+ na CNN Prima NEWS.

Historik: Svatováclavským řádem nacisté vyznamenali 2500 Čechů. Za vzorný postoj k Říši

Na svátku svatého Václava pořád leží temný stín z éry nacistické okupace. Režim Třetí říše totiž národního světce šikovně zneužíval při snaze o kolaboraci českých elit, což se mu dařilo například zavedením svatováclavského vyznamenání. „Nevíme o nikom z nominovaných Čechů, kdo by vyznamenání odmítl. Pravděpodobnost umístění do koncentračního tábora by v takovém případě byla vysoká,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přední český historik pro období protektorátu Jan B. Uhlíř. Ten nově spočítal, že řád převzalo asi 2500 Čechů.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Babiš: Piráti mají tři sociopaty. Je jako uřvané dítě na pískovišti, vzkazuje mu Bartoš

Předvolební vzájemné útoky mezi Piráty a vládním hnutím ANO pokračují. Jako poslední si do strany vedené Ivanem Bartošem rýpl premiér Andrej Babiš (ANO). Terčem se stal kandidát koalice Pirátů a STAN na ministra zdravotnictví, právník Ondřej Dostál. Předseda vlády ho stejně jako další Piráty označil za sociopata. Bartoš své členy hájí a Babišovi vzkazuje, že se chová jako dítě na pískovišti.

I přes Zemanovu kritiku. Vystrčil v Senátu vyznamenal šéfa BIS Koudelku

Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý patří mezi 15 osobností, které v úterý v Senátu získaly stříbrnou medaili předsedy horní komory. Ocenění, které bylo udělováno už podesáté, jim předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

reklama