reklama

Stáří u psů nemusí být plné bolesti a omezení. Ovčák Yrro je toho důkazem

Je to téměř dva roky, co si Jarmila Lenertová všimla, že její tehdy osmiletý německý ovčák Yrro začíná „škrtat“ zadními tlapkami o zem a na jednu z nich napadat. Zatímco někteří by to přisoudili věku a mávli nad tím rukou, Jarmila s Yrrem podstoupila důkladné veterinární vyšetření, které odhalilo hned několik problémů.

reklama

Onemocnění páteře, výrůstky, cysta na míše – to všechno způsobovalo Yrrovi při pohybu velké bolesti. Majitelka, která je sama veterinární lékařkou, proto přistoupila k podávání vitaminů, chondroprotektiv a také léků na bolest, po kterých se psímu seniorovi značně ulevilo. To ale nestačilo. „Když zvíře něco bolí, méně se pohybuje a tím dochází k atrofii. To je začátek zdlouhavých a vleklých problémů,“ popisuje Ilona Horáková, ke které začal Yrro s majitelkou jezdit na terapie.

Podle Horákové je velmi důležitý přístup majitele a Yrro měl to štěstí, že jeho páníčka udělala maximum pro to, aby mu bylo lépe. „Navštěvovala s ním hydroterapii, pracovaly jsme spolu na svalovině zadních nohou, spojovaly jsme to i s masáží a protahovacím cvičením, aby se mu nezkracovaly šlachy a svaly,“ popisuje Horáková, která v případě Yrra zvolila i magnetoterapii. „Při masážích zvířat jde dobře rozpoznat místa, kde jsou bolestiví – začnou komunikovat očima, pohybem, zívnutím, a já se tak mohu zaměřit na problémovou oblast. Se seniory se dobře pracuje, protože jsou již klidnější a terapie spojené s masáží si většinou náležitě užívají,“ dodává Ilona Horáková.

Yrro dělal dříve sportovní kynologii a naprosto ji miloval. Po veterinárním vyšetření však bylo jasné, že se své oblíbené aktivity bude muset vzdát. Pohyb ale potřebuje, a to doslova. Podle Jarmily Lenertové je velmi znát, když pravidelné procházky vynechají. „Vyléčitelné to není, jde hlavně o to, aby ho to nebolelo, aby byl pohyblivější, měl radost ze života a abychom zpomalili to zhoršování,“ vysvětluje Yrrova majitelka, která se sama jako veterinární lékařka s psími seniory potkávala takřka denně v ordinaci. Podle ní záleží na lidech, zda problém s pohybem u psa chtějí řešit, nebo ne. „Když to nechtěli řešit, svedli to na věk a my je do ničeho nutit nemůžeme,“ říká Lenertová.

Nejen pro psí seniory existuje celá řada terapií, které jim mohou pomoci s jejich pohybovými problémy. Ať už je to hydroterapie, která pomohla i fence československého vlčáka Enny, nebo Dornova metoda, která dokáže pomoci a ulevit nejen psům, ale i kočkám nebo koním. I přes šedivějící čumák a stále pomalejší reakce tak mohou mít psí senioři kvalitní a bezbolestný život. Jsou však zcela odkázáni na své majitele. A ne všichni mají takové štěstí jako Yrro.

Tagy:

Hlavní zprávy

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

Máte omikron? 20 příznaků, které určí nákazu. Jeden přijde ještě před pozitivním testem

Koronavirová varianta omikron se čím dál více šíří českou populací. Experti vesměs uvádí, že oproti předešlým mutacím sice tolik nezpůsobuje vážná onemocnění, ale je mnohem infekčnější. Jak poznáte, že ho máte? Existuje celá řada příznaků, experti jich zmiňují rovných dvacet. Mezi nimi i ty, které se objeví už zkraje nákazy, dokonce ještě před tím, než vám nákazu potvrdí test.

Philipp: Rozvolňovat můžeme za tři až čtyři týdny. Možná dojde i na čtvrtou dávku

Téma rozvolňování opatření v těchto dnech není na stole kvůli šíření omikronu. Můžeme se o něm začít bavit za zhruba tři až čtyři týdny. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl lékař a poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL). Kromě toho zmínil, že časem dojde i na debatu nutnosti čtvrté očkovací dávky proti covidu. Poslankyně SPD Karla Maříková současná vládní opatření kritizovala.

Nejezděte na Ukrajinu, apeluje Lipavský na Čechy. Uznal, že se napětí nedaří hasit

Česko zatím nevydává pokyn k evakuaci personálu zastupitelských úřadů na Ukrajině kvůli hrozící ruské invazi. Po úterním jednání krizového štábu resortu zahraničí to novinářům řekl ministr Jan Lipavský (Piráti). Apeloval na české občany, aby necestovali do příhraničních oblastí na východě a severu Ukrajiny. Ti, kteří se v zemi nacházejí, by se podle ministra měli registrovat v systému Drozd, který slouží k informování českých turistů o mimořádných událostech.

reklama

Domácí zpravodajství

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama