Prima mazlíček: Zvířecí senioři a Dornova metoda
Lidé často věnují velkou péči štěňatům a koťatům. Ale lásku a pozornost potřebují i starší zvířata. Nejsou možná tak roztomilá, ale za vaši starostlivost se odvděčí nekonečnou láskou. Poradíme vám, jak na to.
Stárnutí nedokážeme zastavit, ale můžeme porozumět procesům a změnám, které stáří provází a jsou přirozené, a nabídnout kromě péče lékařské i možnosti péče mimo medicínský obor. Kvalita života ve stáří závisí i na mnoha dalších faktorech; na službách terapeutů a poradců pro seniory i jejich blízké, na péči o vztahy s okolím, na provázení rodinných příslušníků i majitelů zvířat tímto obdobím, na podpoře a porozumění v období smrti.
Jaké nemoci mohou provázet stáří?
Lékařská péče a léky prodlužují životy nejen lidí, ale i zvířat. Stejně jako lidé, i zvířata se mohou dožít vysokého věku, ale ne vždy je vysoký věk spojen s plnohodnotným způsobem života. Stárnutí postihuje postupně a v rozdílné míře strukturu i funkci orgánů, dochází k výskytu geriatrických chorob v široké paletě projevů a postižení.
Častá jsou plíživá (chronická) poškození životně důležitých orgánů, jako jsou srdce, ledviny či játra, a objevující se zhoubné nádory, obezita a mnohé další nemoci. Mezi četné patří i choroby, které neohrožují život, ale značně omezující jeho kvalitu. S věkem svaly a kosti atrofují a ubývá svalová a kostní hmota. Svalovou funkci omezuje tuhnutí svalů, ochablost svalových vláken, snížená elasticita a snížený přísun kyslíku ke svalům. Kromě neurologických onemocnění je projevem stáří u starších zvířat změna základních poznávacích (kognitivních) funkcí. Kromě ztráty čistotnosti se mohou vyskytovat změny spánkového režimu, netečnost k jídlu nebo svému okolí, neschopnost rozpoznat známé lidi nebo místa. Mění se i krátkodobá paměť.
Jak starým zvířatům pomoci?
Jedna z hlavních věcí, kterou je potřeba zvážit, je pohyb. Pro starší zvířata je dobré volit krátké, ale časté, pravidelné procházky. Strava a výživa jsou klíčové pro život vašich miláčků. Postupné ubývání svalové hmoty a nadbytečná váha způsobují obtížný pohyb, který může být i bolestivý, pokud zvíře trpí osteoartrózou. Nutné je snížit kalorický příjem a zajistit dostatečné množství bílkovin, minerálů a vitamínů. Jak můžete ve videu výše vidět, velkým pomocníkem jsou manuální terapie, ať už Dornova metoda nebo osteodynamika. Vhodně zvolené doteky pomohou zlepšit látkovou výměnu tkání a kloubů, činnost nervové soustavy a funkci orgánů. Cílené uvolňování fascií vrací tkáním potřebné tekutiny a skluznost a zkvalitňuje život. Stáří tak přichází pozvolna, bez dramatických změn a výkyvů a může být laskavě bezbolestné. Terapie je vhodná i v posledních chvílích života vašeho zvířecího kamaráda. Terapeut dokáže poskytnout zvířeti do poslední chvíle příjemné doteky a majiteli potřebnou sílu a podporu a získat cenný čas na smíření a rozloučení.