Starosta chtěl vyměnit Napoleona za politicky korektnější sochu. U obyvatel ale narazil

Jezdecká socha Napoleona, která zdobila náměstí ve francouzském Rouenu, se vrátí na své místo. Vymínili si to místní obyvatelé. Tamní radnice totiž vážně uvažovala o tom, že po opravě se Napoleon už na svůj podstavec před radnicí nevrátí a bude nahrazen „vhodnější“ sochou.

Všechno to začalo nevinnou prasklinou na noze Napoleonova bronzového oře. Aby se její stav nezhoršoval, rozhodla se radnice loni v létě sochu sundat a opravit. A nový starosta města dostal nápad: slavného vojevůdce a císaře uklidit potichu do depozitáře a nahradit ho nějakou politicky vhodnější postavou. Konkrétně pak navrhl Giselle Halimiovou, tuniskou právničku, bojovnici proti francouzskému kolonialismu a za právo žen na potrat.

Proti odstranění Napoleonovy sochy se zvedla vlna protestů. „Je to jedna z největších postav naší historie. Přece Napoleona nezašijeme někam do skladu. Ano, chápu snahu zviditelnit ženy ve veřejném prostoru, ale ne tímhle způsobem,“ podivovala se obyvatelka města. Starostův nápad ale měl i své příznivce. „Mně by to asi nevadilo. Jsem pro rovnoměrné zastoupení, takže socha ženy, proč ne?“ mínila další obyvatelka.

Na prázdném podstavci se letos v září dokonce objevila plastika znázorňující císaře jako cyklistu. „Já miluju historické postavy. Takové, co něco znamenají. A Napoleona jsem pojal s humorem a nadsázkou. Trochu jsem ho zmodernizoval. Původně měl jet na motocyklu. Ale kolo je lepší. Je to taková soft verze, navíc i mnohem ekologičtější,“ vysvětlil sochař Mieszko Bavencoffe.

Za návrat originálního Napoleona lobbovalo v ulicích i speciálně vzniklé občanské sdružení. „To není jen politická otázka. Je to hlavně otázka příslušnosti k národu, hrdosti na naši historii a dědictví. Žádáme prostě, aby se ta socha vrátila na svůj podstavec,“ uvedl zástupce sdružení Édouard Varin.

Pod tlakem občanů nakonec radnice vypsala on-line hlasování. A výsledek? Napoleon se vrátí na místo, kde od roku 1865 vždycky stál. Pro bylo 68 procent hlasujících. A pro sochu symbolizující ženské hrdinky prý najdou radní jiné místo.

Tagy: