reklama

Starosta chtěl vyměnit Napoleona za politicky korektnější sochu. U obyvatel ale narazil

Jezdecká socha Napoleona, která zdobila náměstí ve francouzském Rouenu, se vrátí na své místo. Vymínili si to místní obyvatelé. Tamní radnice totiž vážně uvažovala o tom, že po opravě se Napoleon už na svůj podstavec před radnicí nevrátí a bude nahrazen „vhodnější“ sochou.

reklama

Všechno to začalo nevinnou prasklinou na noze Napoleonova bronzového oře. Aby se její stav nezhoršoval, rozhodla se radnice loni v létě sochu sundat a opravit. A nový starosta města dostal nápad: slavného vojevůdce a císaře uklidit potichu do depozitáře a nahradit ho nějakou politicky vhodnější postavou. Konkrétně pak navrhl Giselle Halimiovou, tuniskou právničku, bojovnici proti francouzskému kolonialismu a za právo žen na potrat.

Proti odstranění Napoleonovy sochy se zvedla vlna protestů. „Je to jedna z největších postav naší historie. Přece Napoleona nezašijeme někam do skladu. Ano, chápu snahu zviditelnit ženy ve veřejném prostoru, ale ne tímhle způsobem,“ podivovala se obyvatelka města. Starostův nápad ale měl i své příznivce. „Mně by to asi nevadilo. Jsem pro rovnoměrné zastoupení, takže socha ženy, proč ne?“ mínila další obyvatelka.

Na prázdném podstavci se letos v září dokonce objevila plastika znázorňující císaře jako cyklistu. „Já miluju historické postavy. Takové, co něco znamenají. A Napoleona jsem pojal s humorem a nadsázkou. Trochu jsem ho zmodernizoval. Původně měl jet na motocyklu. Ale kolo je lepší. Je to taková soft verze, navíc i mnohem ekologičtější,“ vysvětlil sochař Mieszko Bavencoffe.

Za návrat originálního Napoleona lobbovalo v ulicích i speciálně vzniklé občanské sdružení. „To není jen politická otázka. Je to hlavně otázka příslušnosti k národu, hrdosti na naši historii a dědictví. Žádáme prostě, aby se ta socha vrátila na svůj podstavec,“ uvedl zástupce sdružení Édouard Varin.

Pod tlakem občanů nakonec radnice vypsala on-line hlasování. A výsledek? Napoleon se vrátí na místo, kde od roku 1865 vždycky stál. Pro bylo 68 procent hlasujících. A pro sochu symbolizující ženské hrdinky prý najdou radní jiné místo.

Tagy:

Hlavní zprávy

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace
Finance

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama