Boj o Napoleona
Jezdecká socha Napoleona, která zdobila náměstí ve francouzském Rouenu, se vrátí na své místo. Vymínili si to místní obyvatelé. Tamní radnice totiž vážně uvažovala o tom, že po opravě se Napoleon už na svůj podstavec před radnicí nevrátí a bude nahrazen „vhodnější“ sochou.
Všechno to začalo nevinnou prasklinou na noze Napoleonova bronzového oře. Aby se její stav nezhoršoval, rozhodla se radnice loni v létě sochu sundat a opravit. A nový starosta města dostal nápad: slavného vojevůdce a císaře uklidit potichu do depozitáře a nahradit ho nějakou politicky vhodnější postavou. Konkrétně pak navrhl Giselle Halimiovou, tuniskou právničku, bojovnici proti francouzskému kolonialismu a za právo žen na potrat.
Opava zahalila sochu s dlouhým pyjem. Ponižující, říká radní. Fraška, oponují umělci
Železnou skulpturu Libora Hurdy v Opavě zakryla v pondělí plachta. „V době adventu je to ponižující socha,“ tvrdí primátorův náměstek pro kulturu Petr Orieščík (ČSSD), jenž vyhověl hlasu lidu, který je pohoršen údajným dlouhým údem kovového muže. Socha má ale symbolizovat lidské ego. „Zahalení nerozumím,“ říká Hurda, autor díla s názvem Ego. „Fraška jak z nějakého komiksu,“ myslí si zase kurátor výstavy Michal Trpák.
Proti odstranění Napoleonovy sochy se zvedla vlna protestů. „Je to jedna z největších postav naší historie. Přece Napoleona nezašijeme někam do skladu. Ano, chápu snahu zviditelnit ženy ve veřejném prostoru, ale ne tímhle způsobem,“ podivovala se obyvatelka města. Starostův nápad ale měl i své příznivce. „Mně by to asi nevadilo. Jsem pro rovnoměrné zastoupení, takže socha ženy, proč ne?“ mínila další obyvatelka.
Na prázdném podstavci se letos v září dokonce objevila plastika znázorňující císaře jako cyklistu. „Já miluju historické postavy. Takové, co něco znamenají. A Napoleona jsem pojal s humorem a nadsázkou. Trochu jsem ho zmodernizoval. Původně měl jet na motocyklu. Ale kolo je lepší. Je to taková soft verze, navíc i mnohem ekologičtější,“ vysvětlil sochař Mieszko Bavencoffe.
Za návrat originálního Napoleona lobbovalo v ulicích i speciálně vzniklé občanské sdružení. „To není jen politická otázka. Je to hlavně otázka příslušnosti k národu, hrdosti na naši historii a dědictví. Žádáme prostě, aby se ta socha vrátila na svůj podstavec,“ uvedl zástupce sdružení Édouard Varin.
Pod tlakem občanů nakonec radnice vypsala on-line hlasování. A výsledek? Napoleon se vrátí na místo, kde od roku 1865 vždycky stál. Pro bylo 68 procent hlasujících. A pro sochu symbolizující ženské hrdinky prý najdou radní jiné místo.