reklama

Rozhořčený starosta Hranic podává kvůli havárii na Bečvě trestní oznámení

Starosta města Hranice Jiří Kudláček podal v souvislosti s ekologickou havárií na řece Bečvě trestní oznámení na Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP). Inspektoři podle něj pozdě informovali o složení jedu a tím ohrozili zdraví všech, kteří se na likvidaci neštěstí podíleli. Inspekce všechna nařčení odmítá. Chemičtí experti tvrdí, že jed nikoho neohrozil.

reklama

Třicet tun uhynulých ryb a dalších vodních živočichů vylovili v uplynulých dnech rybáři, hasiči i dobrovolníci z řeky Bečvy zasažené velkou ekologickou havárií. Mrtvé ryby zaznamenali rybáři i v centru Přerova, desítky kilometrů od místa, kde jedy vtekly do řeky. Podle starosty Hranic Česká inspekce životního prostředí pozdě informovala o tom, jak moc nebezpečné látky do řeky unikly.

K tématu

„Tyto vzorky se v odborných laboratořích zpracovávají v čase několika minut a nebo maximálně hodin. ČIŽP, která to měla na starost, nechala ve vodě od neděle do čtvrtka záchranáře, lidi z rybářského svazu a dobrovolníky pracovat v kyanidu. Kdo zná tuto látku, ví, že je vysoce nebezpečná,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Kudláček.

Podle expertů nebezpečí už nehrozí

Starosta proto v úterý podal na inspekci trestní oznámení. Podle něj ohrozila zdraví všech, kteří pracovali ve vodě bez patřičných pomůcek. Vedení ČIZP ale jakékoliv pochybení odmítá. „Česká inspekce životního prostředí prostřednictvím svých inspektorů rozhodně nepochybila ani při práci s ochrannými pomůckami, ani v postupu zvládání havárie na řece Bečvě. Ten je jasně dán zákonem,“ řekla CNN Prima NEWS mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.

K tématu

Podle expertů oslovených CNN Prima NEWS s velkou pravděpodobností k ohrožení zdraví lidí pracujících v řece nedošlo. „Kyanid a kyanovodík jsou velmi prudké jedy, které působí téměř okamžitě během desítek vteřin až desítek minut po otravě. To znamená, že pokud nikdo neměl problémy během práce nebo bezprostředně po ní, neočekával bych nějaké pozdní účinky na zdraví,“ sdělil chemik Petr Fryčák.

„Po několika hodinách bych už větší expozice neočekával, protože je tam přece jenom určitý průtok vody,“ uvedl děkan Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT v Praze Vladimír Kočí.

Policisté mezitím pokračují ve vyšetřování příčin neštěstí. V úterý na Twitteru oznámili, že se jed dostal do řeky vyústěním kanálu v Juřince – místní části Valašského Meziříčí. Na ten je napojeno několik firem.

Ministerstvo zemědělství připravuje pomoc pro rybáře, aby se do řeky co nejrychleji vrátil život.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Kdo se stane vítězem amerických prezidentských voleb, se možná dozvíme už za několik dní. Zdá se ale, že výhra ani jednoho z kandidátů zemi klid nepřinese. Jakoby se agresivní rétorika politiků a jednostranné informovaní médií přenesly i mezi voliče. Napětí v hluboce rozdělené zemi stoupá. Rozhádané rodiny, zpřetrhaná přátelství, neochota naslouchat opačným názorům, velké nákupy zbraní „do foroty“ a strach z toho, co přijde po volbách – to vše napovídá, že USA po volbách možná čekají další občanské nepokoje, které by se v nejhorším případě mohly změnit i v krveprolití.

reklama
Jak nemá vypadat krizové řízení. Opozice kritizuje Havlíčkův plán na otevírání obchodů
Fronty a pozdní otevření. Slovensko začalo s plošným testováním obyvatel
Následky covidu: V Česku vzrostla nezaměstnanost, Slovensku hlouběji klesl HDP
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Několik hodin denně pečuje Dominik o kůži. Jak žije mladý muž s nemocí motýlích křídel?
Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají
Další články
reklama
reklama