Hnutí STAN ve čtvrtek schválilo koaliční smlouvu s Piráty o spolupráci ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Předseda STAN Vít Rakušan uvedl, že koalice si ve volbách věří na zisk 25 procent a celkové vítězství. Dohodu, kterou oba subjekty dopracovaly před Vánocemi, podpořilo 92 procent členů hnutí. Piráti budou hlasovat o víkendu v rámci celostátního fóra, předseda strany Ivan Bartoš už na Twitteru vyjádřil radost z výsledku hlasování Starostů.
Koaliční smlouvu s programovými východisky vypracovali Piráti a STAN koncem loňského roku. Hnutí STAN má podle ní obsadit první pozici kandidátky ve čtyřech krajích, celostátním lídrem uskupení má být předseda Pirátů Ivan Bartoš. Mezi programové priority patří například nízké daně, dostupná zdravotní péče v regionech, ochrana klimatu, inovace či transparentní vládnutí.
Právě jsme na našem Celostátním výboru @STANcz schválili návrh koaliční smlouvy s @PiratskaStrana. Budu se opakovat, nabízíme spojení na základě společné zkušenosti, na základě chuti tuhle zemi vést do budoucnosti. A ne se pořád vracet k tomu, co bylo v minulosti špatně. pic.twitter.com/fQK9m5Dd5q
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) January 7, 2021
Rakušan doufá v to, že Piráti v hlasování spolupráci také podpoří. Strany podle něj chtějí společně dát Česku naději, že po období stagnace a vládě populismu může zažít velkou změnu. „Je to odvážný projekt, jenž dává dohromady subjekty, které jsou určitě v mnoha věcech odlišné,“ konstatoval. Populistická řešení ale podle něj chtějí nahradit věcností, otevřeností a skutečně protikorupční politikou.
Volební model: ANO klesá, Piráti posilují, ODS přešlapuje. Mimo Sněmovnu ČSSD
Podle volebního modelu společnosti Kantar pro Českou televizi by v listopadu vyhrálo volby hnutí ANO s 25 procenty. Jeho náskok před dalšími ale klesá. Druzí by s 20 procenty byli Piráti a třetí s 11,5 procenty ODS. Před branami Poslanecké sněmovny by zůstala dnes vládní ČSSD, lidovci i komunisté.
Rakušan řekl, že kvůli desetiprocentnímu zisku dohoda nevznikla. „Věříme, že to bychom dokázali získat i v samostatném postupu,“ uvedl. Koalice má ambici volby vyhrát a cílí na 25 procent hlasů a více. „Není to jen zbožné přání, které se nemůže uskutečnit, ale je to něco, co se v této zemi může stát. Po těch letech, kdy dominovalo jedno hnutí (ANO), se objevuje řešení, které má potenciál v těchto volbách zvítězit,“ doplnil.
Starostové dříve spolupracovali s KDU-ČSL i TOP 09
Hnutí STAN bylo zaregistrováno v srpnu 2004 a současný název nese od února 2009. V prvních volbách do Sněmovny, ve kterých jeho členové kandidovali, spolupracovalo v roce 2010 s TOP 09. Smlouva o strategické spolupráci s TOP 09 skončila s rokem 2012. Novou, volnější dohodu uzavřely subjekty na podzim 2013. V listopadu 2016 se dohodly na ukončení spolupráce.
Před posledními volbami do Sněmovny se začala rodit spolupráce mezi STAN a KDU-ČSL. Začátkem roku 2017 Starostové přijali nabídku lidovců na dlouhodobou spolupráci. Kvůli nízkým preferencím však později KDU-ČSL koalici zrušila a nabídla STAN místa na své kandidátce, což vedení hnutí nepřijalo a rozhodlo se kandidovat samostatně. Ve volbách získalo šest mandátů za 5,18 procenta hlasů.
Bartoš přivítal výsledky s radostí
Starostové a Piráti počítají s tím, že budou mít samostatné poslanecké kluby. „Zároveň ale říkáme: Spolu do vlády, spolu do opozice,“ řekl Rakušan.
Mám velkou radost z výsledku hlasování členů @STANcz o koalici s Piráty. 92 % hlasů pro koalici představuje velice silný mandát a vůli spolupracovat, čehož si velice vážím. Děkuji vyjednávacímu týmu STAN za 7 měsíců poctivé práce na koaličním spojení!
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) January 7, 2021
Na Twitteru se pak k výsledku hlasování vyjádřil i předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Mám velkou radost z výsledku hlasování členů STAN o koalici s Piráty. 92 % hlasů pro koalici představuje velice silný mandát a vůli spolupracovat, čehož si velice vážím. Děkuji vyjednávacímu týmu STAN za sedm měsíců poctivé práce na koaličním spojení!“ napsal Bartoš.