Snižování počtu Úřadů práce
Starostové některých obcí napříč republikou nesouhlasí s rušením menších poboček Úřadu práce ČR. Celkem by jich mělo postupně skončit 83, což je zhruba pětina. Vedení zmíněného úřadu argumentuje bezpečností zaměstnanců, což lze lépe zajistit na větších pracovištích. Oznámené rušení poboček vyvolalo velkou nevoli třeba v Holicích na Pardubicku. Starosta města dokonce inicioval protestní petici, na které každým dnem přibývají podpisy.
Úřad práce v Holicích má asi 2 200 klientů, z toho jen 200 patří k nezaměstnaným. Z celkového počtu je jen asi 10 procent schopno využívat elektronickou komunikaci. „Vyřizuji tam nezbytné věci ohledně mé maminky, která je vážně nemocná, a vůbec si nedovedu představit, že bychom měli dojíždět do Pardubic nebo do jiného města,“ popsala pro CNN Prima NEWS obyvatelka Holic Soňa Marková.
ČTĚTE TAKÉ: Vánoční stromky letos notně podraží, prodejci vysvětlili důvody. Podívejte se, kolik zaplatíte
Maminka paní Markové je imobilní, s úřadem komunikovat elektronicky nedokáže. A dojíždět až do Pardubic bude pro ni velmi náročné. „Auto mám, ale chodím do práce, takže bych si na to musela brát asi dovolenou, abych to s ní mohla zařizovat. Časově si to vůbec nedovedu představit,“ dodala Marková.
Inflace zrychlila: Máslo u nás zdražilo nejvíc z EU, tvrdí ekonom. Důvody ale vidí i jinde
Spotřebitelské ceny v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta, meziročně inflace zrychlila ze zářijových 2,6 procenta. Dražší bylo především bydlení. Z potravin zdražilo zejména máslo a čokoládové výrobky, naopak pohonné hmoty zlevnily. Meziměsíčně byly ceny vyšší o 0,3 procenta. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici podobný vývoj očekávali.
„Jsou to často lidé, kteří mají zdravotní postižení, nebo jsou ze sociálně těžkých lokalit, takže pro ně ta služba bude velmi daleko,“ uvedl starosta Holic Ondřej Výborný. Proto inicioval sepsání petice. Ta má už více než stovku podpisů na vytištěných arších a další více než čtyři stovky na internetu.
Ředitel garantuje dojezdovou vzdálenost
Hlavním důvodem rušení poboček je ochrana úředníků. Tak hájí tento krok Úřad práce. „Je klíčové, aby lidé, kteří jsou zaměstnáni na úřadech práce, měli prostředí, kde mohou pracovat a pomáhat lidem, a to bez obavy o své vlastní bezpečí,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce Daniel Krištof.
Zavírání poboček však bude mít podle ředitele jasná pravidla. „Napříč Českou republikou bude platit, že dojezdová vzdálenost klientů ode dveří ke dveřím bude buď 45 minut veřejnou dopravou nebo 25 minut autem,“ řekl Krištof.
Vedení Úřadu práce počítá s tím, že by mohly s agendou vypomáhat pobočky pošt. Podle starostů ale budou na poštách fronty. Pošta tak nebude plnit svoji funkci. Vedení Úřadu práce počítá s tím, že by se první pobočky mohly začít uzavírat v průběhu příštího roku.
Jen v Jihočeském kraji by se mělo zavřít 12 poboček, jednou z nich je i ta v Nových Hradech. „Klienti potřebují hlavně poradenství a navést, a to si myslím, že se bude přes digitální formuláře dělat špatně,“ uvedl starosta Nových Hradů Vladimír Hokr.
Po uzavření tamní pobočky budou mít podle něj obyvatelé na úřad značně ztíženou cestu. „Lidem zůstanou varianty Kaplice, Třeboň nebo České Budějovice. Dojezdová vzdálenost do 25 minut, kterou deklarovalo ministerstvo, je podle mě naprosto nereálná do všech těch tří měst,“ dodal Hokr.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Bitcoin pokořil rekordní hranici. Za historickým růstem stojí Trumpův triumf, tvrdí experti