Podnikatelé a OSVČ, kteří kvůli koronaviru přišli o práci, tápou a neví, zda mají vůbec nárok na nějakou pomoc od státu. Řada z nich se rozmýšlí, jestli raději neukončit živnost a jít se zapsat na úřad práce. Kompenzační bonus v podobě jako byl na jaře totiž nedostanou všichni, ale pouze ti, kterým stát svými nařízeními zakázal nebo znemožnil podnikat.
Problém je ale v tom, že mezi OSVČ je i řada těch, kterým sice stát explicitně podnikání neznemožnil, ale vzhledem k šíření nákazy a následným opatřením, jako je třeba zákaz vycházení lidí, nemohou činnost provozovat, protože k nimi lidé nemohou chodit. Nebo se sami potýkají s nákazou a musí tak rušit naplánované programy.
Nejhůře zasaženou oblastí je cestovní ruch a lidé provozující byznys spojený s turisty, dále pak potíže zasáhly ve velkém i lidi z kulturní oblasti – herce, produkční, techniky, zvukaře atd. Složitou situaci mají třeba i pracovníci ve sportu.
Z mých úst neuslyšíte slovo „přitvrdit“, slíbil nový ministr zdravotnictví Blatný
Prezident Miloš Zeman jmenoval v Lánech nového ministra zdravotnictví Jana Blatného. Ten na postu vystřídal Romana Prymulu. Jan Blatný po oficiálním uvedením do úřadu slíbil, že zatím zásadně přísňovat opatření nebude. Uvedení ministra do úřadu a tiskovou konfernci sledujeme živě.
Málokdo z nich ale dnes skutečně ví, zda vůbec na bonus pro OSVČ dosáhne. Mnozí z nich zvažují, zda nezrušit živnost a nezapsat se na pracovní úřad, což by museli udělat do konce měsíce, tedy do soboty.
Stát jde ve druhé vlně jinou cestou, než během vlny první, a programů vytvořil víc. O jaké jde? A kde přesně a dokdy si může drobný podnikatel o peníze požádat?
1. Bonus pro OSVČ
O kompenzační bonus, který je vyplácen ministerstvem financí ve druhé vlně už zdaleka nemohou žádat všichni, kdo žádali během první vlny. Bonus se cíleně vztahuje pouze na ty, kterým stát svým nařízením podnikání zakázal nebo znemožnil.
Bonus je tak zacílen především na pracovníky v pohostinství jako jsou provozovatelé restaurací nebo číšníci. Dále pak na provozovatele ubytování nebo služeb jako fitness centra, kadeřnictví atd.
Bonus může být vyplácen pouze za období, kdy trvala restriktivní vládní opatření, v současné době nejvýše za 31 dní od 5. října do 4. listopadu 2020 – za tu dobu mají OSVČ nárok na 15 500 korun. Ministerstvo slibuje, že pokud bude uzavření provozů trvat, délku, po kterou bude bonus vyplácen, prodlouží.
Každý provoz se uzavřel jindy. Přesné termíny, na jak velkou část podpory mají podnikatelé nárok, uvádí ministerstvo financí na svých stránkách. Sami si ale už musí spočítat, zda se jim žádost o bonus skutečně vyplatí, nebo zda se jít raději zapsat na pracovní úřad.
Bonus se vztahuje i na ty, kteří jsou na přímo zavřené obory významně, nejméně z 80 %, navázáni.
O peníze ale ještě není možné oficiálně žádat, protože není schválen příslušný zákon. To by se mělo stát v příštím týdnu, poté resort financí zveřejní formulář pro žádost.
Zatím nemohou bonus žádat ti, kteří zároveň požádají o podporu z programu COVID-nájemné. To by se ale mohlo změnit, protože o změnu usiluje Senát a navrhl poslancům změnu.
2. COVID-kultura
Podnikatelé z kultury z velké části nemají na popsaný bonus pro OSVČ nárok, ale měla by se na ně vztahovat přímo cílená podpora z projektu COVID-kultura.
Na rozdíl od kompenzačního bonusu OSVČ z této oblasti mohou žádat už od 22. října, a to až do 23. listopadu do 18:00.
Podpora má dvě formy.
- Jednorázový bonus 60 tisíc
Ten se vztahuje na činnost uměleckých a odborných umělecko-technických profesí a není omezen datem, od kdy bylo co zavřeno, podobně jako bonus pro OSVČ.
Žádat tak mohou zejména herci, hudebníci, tanečníci, zpěváci, akrobati, profesionální interpreti a dále i odborné technické profese, které se podílejí na realizaci představení živé kulturní produkce jakou jsou technici nebo osvětlovači.
Jak přesně má vypadat formulář a co vše je třeba doložit, si mohou OSVČ nastudovat na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu. Je pro ně zřízena i telefonická linka na dotazy.
„Jedná se o subjekty, které byly v přímé souvislosti s mimořádnými opatřeními vlády výrazně limitovány ve svém provozu či dané kulturní akce byly zrušeny či přesunuty,“ píše se přímo v pokynech.
Podnikatelé dostanou peníze už příští měsíc, slíbil Havlíček. Kontrola přijde zpětně
Nová protikoronavirová opatření, která budou platit od čtvrtka, postihnou také podnikatele napříč obory. Na otázky ohledně kompenzací odpovídal v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).
Žádat mohou i ty OSVČ, které si požádaly o kompenzační bonus během první vlny.
- Kompenzace marně vynaložených výdajů
Jedná se o tzv. ex post pomoc, tedy peníze vyplacené zpětně například za již vynaložené výdaje na pořádání koncertu, který byl v důsledku vládních nařízení zrušen.
Maximální výše podpory pro podnikatelské subjekty je 10 milionů korun. Ta se vztahuje na kompenzace zrušených akcí od března do prosince 2020 a jejichž výplata měla proběhnout do 20. listopadu.
Jde například o pořadatele hudebních produkcí a festivalů, výtvarných, divadelních či tanečních festivalů, majitele hudebních klubů, jejichž hlavní funkcí je autorská živá hudební produkce atd. Celý výčet je opět k dispozici na stránkách resortu průmyslu a obchodu.
3. COVID-nájemné
Jedna z posledních forem podpory, kterou mohou podnikatelé využít, byla připravena už na jaře a jde tak o její pokračování, je tzv. COVID-nájemné.
Program je určen podnikatelům, kteří museli kvůli nařízením vlády dočasně uzavřít provozovny pro maloobchodní činnost, a poskytování služeb zákazníkům v těchto provozovnách. Jde tedy nejčastěji o restaurace.
Stát prostřednictvím programu přispěje za červenec, srpen a září na nájem 50 %. Zájemce ale musí doložit, že polovinu nájmu uhradil sám. Proti jarní výzvě programu odpadla podmínka slevy 30 % od pronajímatele. Maximální suma, o kterou je možné žádat, činí deset milionů korun.
Vláda připravila i programy jako COVID-sport, COVID-lázně, COVID-ubytování nebo COVID-bus, nejde ale primárně o projekty pro drobné podnikatele.