Výhody pro očkované
V Česku se opět rozvolnila část protiepidemických opatření. Od 1. srpna se například navýšila kapacita na sportovních či kulturních akcích. Ovšem s omezující podmínkou – očkovaných může na hromadné akce přijít mnohonásobně více. Vláda se zvýhodňováním těch, kteří se nechali naočkovat, snaží motivovat co nejvíce lidí k vakcinaci.
Očkování zatím nemají či jej nechtějí, za vstupenku přitom zaplatí stejně, jen se nechají otestovat. Ani takový scénář v současnosti nezaručí statisícům lidí, aby si mohli dojít například na koncert. Vláda totiž od začátku srpna zavedla nové kritérium pro vstup na hromadné akce.
Ačkoliv může být kapacita dějiště plně využita, pokud přesáhne limit tří tisíc testovaných nebo těch, kteří v uplynulých 180 dnech prodělali covid, ti ostatní mají smůlu. Zbytek mohou zaplnit jen lidé s očkováním. „Pokud bude třeba v O2 areně akce pro dvacet tisíc lidí, tři tisíce mohou být testovaní a sedmnáct tisíc očkovaní,“ upřesnil pro web iDNES.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Koupaliště třídí lidi na očkované a neočkované. Nepustili nás dovnitř, zuří návštěvníci
Rozhodnutí pracovníků koupaliště ve slovenských Turčianských Teplicích zaskočilo mnohé jejich návštěvníky. Ty totiž rozdělili podle toho, zda jsou očkovaní, či nikoliv. A našli se i tací, kteří se do vodního ráje vůbec nedostali.
Organizátoři takových akcí si však na nové vládní pravidlo stěžují, mají ho za neproveditelné. Například ve zmíněné O2 areně proto zatím žádné velké akce nepřipravují.
„Ještě vyčkáváme. Neumíme si představit, jak budeme po návštěvnících chtít, aby nám prokázali, zda jsou očkovaní, nebo nejsou, s ohledem na ochranu osobních údajů nebo lékařské tajemství. I když nám někdo ukáže dokument na jméno, nemáme právo si ověřovat, že je to skutečně on a žádat občanku,“ řekla deníku MF DNES mluvčí pražské O2 areny Eva Hromádková.
Podle ní pravidlo představuje problém také v situaci, kdy si lidé již před dvěma lety zakoupili lístek na koncert, který byl kvůli pandemii následně odložen. S podobným scénářem se v současnosti potýkají i pořadatelé sportovních akcí.
Nemáte očkování ukončené? Pro srpen máte smůlu
Například předseda fotbalového klubu Slavia Praha Jaroslav Tvrdík vnímá pravidlo jako diskriminaci mladších fanoušků, kteří ještě plné očkování nestihli podstoupit. Pokud by se nechali naočkovat nyní, žádného srpnového zápasu se nebudou moci účastnit.
„Bohužel se potkáváme s tím, že až 30 procent našich fanoušků je pořád v různé etapě očkování, protože neměli možnost se naočkovat dříve,“ řekl webu iDNES.cz Tvrdík. Slavia si proto v současnosti dělá průzkum mezi devíti tisíci fanoušky s permanentkou, aby zjistila, kolik z nich je plně očkovaných.
„Tento průzkum nám teprve odpoví na otázku, zda mezi nimi budeme muset vybírat ty, kteří se na stadion dostanou. Doufáme, že mezi nimi bude víc než šest tisíc plně očkovaných, abychom vybírat nemuseli,“ dodal Tvrdík.
Branky, body, infekce. Za nárůstem počtu případů covidu v Evropě může být i fotbalové Euro
Velká Británie oznámila nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledního půl roku. Počet nových covidových případů v Evropě za minulý týden oproti tomu předchozímu také vzrostl – o 64,3 procenta. Může to mít souvislost s fotbalovým Eurem, během něhož se fanoušci po celém kontinentu houfovali v narvaných hospodách a v závěru turnaje dokonce i na tribunách? Podle odborníků to není vyloučeno.
Jsou tedy neočkovaní rizikoví, nebo ne?
Vládní rozhodnutí kritizují také někteří právníci. „Omezování neočkovaných na stadionech je nesmysl. Pokud jen testovaní nejsou rizikoví, nechť se vstup vůbec neomezuje. Kdyby ale rizikoví byli, koho ochrání, že jich bude na stadionu jen tři tisíce,“ uvedl na svém Twitteru expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti), který dodal, že pravidlo tak může ze stolu snadno smést například Nejvyšší správní soud.
Dostál současně uvedl, že výhody pro očkované působí dojmem, že se vytvářejí občané první a druhé kategorie. „Bylo by poctivější, aby bylo očkování schváleno jako povinné, což měl Parlament možnost učinit. Pokud Parlament vyjádřil takovou vůli, nemůže neočkované trestat,“ řekl Dostál ve vysílání CNN Prima NEWS.
Stát něco chce, tak ať to zaplatí, míní Okamura
Zvýhodňování očkovaných však nekončí hromadnými akcemi. Od září totiž vláda přestane lidem hradit PCR a antigenní testy. Neočkovaní lidé, pro které potom testy představují podmínku pro to si zajít třeba do restaurace, do kina nebo na akci, si je budou muset hradit z vlastního.
Sledujte ZÁZNAM Zpráv PLUS: Jak politici reagují na zvýhodnění očkovaných?
Dva dny volna pro očkované státní zaměstnance. S tímto benefitem přišel premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek po jednání vlády. Soukromé sektory by se pak rozhodnutím vlády měly inspirovat. Jenže ne všichni jsou se zvýhodněním očkovaných spokojení. Jak na benefity pro vakcinované pohlíží předseda SPD Tomio Okamura, poslanec Jiří Mašek (ANO) nebo expert na zdravotní právo Ondřej Dostál (Piráti)?
To rázně kritizují někteří poslanci. Podle předsedy SPD Tomia Okamury výhodami stát vlastně nepřímo nutí lidi k očkování. „Je potřeba zajistit svobodu a nechat lidi svobodně myslet a dýchat. Je tady velká diskriminace, vytváří se velký tlak na očkování. Nechápu, proč vláda hnutí ANO a ČSSD nutí očkovat lidi, kteří to nepotřebují,“ uvedl v televizi CNN Prima NEWS Okamura.
Ten zároveň zmínil, že stát by měl i nadále proplácet PCR a antigenní testy. „Jestliže stát požaduje testy, měl by je lidem proplácet,“ zdůraznil šéf SPD. V proplácení testů však budou platit výjimky, například pro děti mladší 12 let, které se zatím nemohly očkovat.
Testy budou propláceny i těm, kdo budou čekat na druhou dávku očkování, případně jim neuplynulo 14 dní od druhé dávky. Testy si nebudou muset hradit lidé, kteří se nemohou nechat očkovat ze zdravotních důvodů. Test se bude ze zdravotního pojištění hradit i v případě, že ho někomu nařídí lékař či hygienická stanice.
Letní venkovní koncert Zdroj: Profimedia.cz