Rodačka z Plzně Radka Salcmannová žije přímo v epicentru pandemie v americkém New Yorku. I ona vážně onemocněla, ale pomoci se nedočkala. Zdravotnický systém v USA kolaboval, lékaři nestíhali a odmítli ji testovat. Po uzdravení se proto v boji proti smrtící chorobě angažovala sama. A to způsobem, který do té doby mnozí Američané neznali.
Její přítel měl tři týdny vysoké horečky a nemohl dýchat. Žádné léky dlouho nezabíraly. Za pár dní postihlo něco podobného i ji. Přestože měli jasné příznaky onemocnění z infekce koronavirem, pomoci se nedočkali. „Zdravotníci nás odmítli testovat. Oznámili nám, že sice máme symptomy, ale že jsme mladí a že máme zůstat doma. V našem okolí je spousta lidí, kteří měli testy pozitivní. Skutečné počty nakažených jsou podle mě daleko větší než oficiální čísla,“ popisuje současnou situaci v USA Radka.
Nakonec se oba uzdravili, ale pachuť nad přístupem amerických lékařů tak trochu zůstala. Češka, která je profesí uměleckou výtvarnicí a její výtvory zdobily mimo jiné modelky na newyorském a losangelském týdnu módy, se rozhodla pomáhat druhým. Roztočila svůj šicí stroj a začala vyrábět roušky. Denně jich udělá kolem třiceti, lidem je poskytuje pouze za poštovné nebo výrobní náklady. Zatímco Češi jsou známí tím, že si umí poradit sami v každé situaci a postup podle hesla „vyrob si sám“ pro ně není něčím neobvyklým, mnozí Američané na to hleděli s obdivným úžasem. Je pro ně přirozené, že si cokoli mohou koupit. „Ze začátku navíc měli tendenci koronavirus spíše podceňovat, ale teď se situace změnila,“ líčí Salcmannová.
Kvůli pandemii přišli o práci
Prostřednictvím sociálních sítích ji o roušky každý den žádá stále více lidí. Poptávka je obrovská. Radka je většinou posílá poštou, a to nejen ve svém domovském New Yorku, kde je situace z celých Spojených států nejhorší, ale třeba i do Los Angeles. „Před vypuknutím pandemie jsem měla v plánu pracovat na nových sochách a kostýmech, ale vzhledem k tomu, co nastalo, jsem věděla, že to nebude několik týdnů potřeba, takže čas na šití roušek mám. Alespoň mám pořád co dělat,“ konstatuje.
S tvorbou roušek jí na druhém šicím stroji pomáhá její přítel, který se věnuje architektuře. Poté, co američtí zákonodárci v souvislosti s koronavirem nařídili nezbytná opatření, přišel o plánované zakázky. Jako kompenzaci prý od úřadů dostane pomoc ve výši 1 200 dolarů, což je v přepočtu necelých 30 000 korun.
Přestože je situace velmi vážná, česká umělkyně věří, že i ve Spojených státech nakonec všechno dobře dopadne. „Myslím, že Američané jsou zvyklí bojovat s nepřízní osudu, žít v nejistotě a postavit se znovu na nohy, když padnou,“ uzavírá Radka Salcmannová.