Stovky úředníků, které měly na starosti elektronickou evidenci tržeb, čeká změna. Vláda Petra Fialy (ODS) slíbila EET zrušit, což sníží počet úřednických míst. Změna se bude týkat hlavně Finanční správy. Kolik úředníků přijde o práci, zatím vláda neuvedla. Všichni nutně končit nemusí, mohou se přihlásit na jiné místo, uklidňuje ministerstvo financí. Celní správa už postupně všechna pracovní místa související s EET ruší.
Když EET v roce 2016 startovala, Finanční správa na to vyčlenila 354 úředníků. Celní správa měla pro tuto agendu 112 lidí. Covid a rozhodnutí vlády expremiéra Andreje Babiše (ANO) ale EET na jaře 2020 pozastavily a úředníci se věnovali spolu s dalším třeba nově vypláceným kompenzačním bonusům pro živnostníky.
K restartu Babišovy vlajkové lodě už zřejmě nedojde. Ministerstvo financí pod vedením nového šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS) navrhlo k 1. lednu 2023 EET zrušit.
„V souvislosti s plánovaným zrušením elektronické evidence tržeb přirozeně dojde ke snížení celkového počtu funkčních míst ve Finanční správě,“ uvedl pro CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.
Úředníci se ale o práci nutně bát nemusí, někteří mohou zůstat na jiných pozicích. „Vzhledem k přirozené fluktuaci pracovníků Finanční správy lze očekávat, že část zaměstnanců bude mít možnost přejít na jiné uvolněné pozice,“ dodal Weiss.
Počet zaměstnanců, kteří obstarávali EET, je v porovnání s mohutností obou úřadů velmi malý. Na Finanční správě pracuje 14 652 lidí, pro celní úřad pak 5 899 lidí.
Čeká se na nového šéfa berních úřadů
Jak přesně bude snížení míst vypadat, a tedy kolik lidí z berních úřadů skutečně odejde, vyplyne podle Weisse až z debaty s novým generálním ředitelem Finanční správy. Dosavadní šéfka Tatjana Richterová rezignovala po sněmovních volbách, ve funkci končí 31. března.
Prvních sto pracovních míst se ale zruší už k 1. červenci a jde primárně právě o místa spadající pod správu elektronické evidence tržeb, uvedlo ministerstvo financí.
Celníci již ve svých řadách škrtali. V letech 2018 a 2019 zrušila Celní správa z oblasti EET 42 míst. „K 31. březnu 2022 Celní správa ruší dalších 200 systemizovaných míst, přičemž z tohoto počtu činí 70 systemizovaných míst z důvodu plánovaného pozastavení EET,“ řekla pro CNN Prima NEWS mluvčí Celní správy Hana Prudičová.
EET je kvůli pandemii do konce roku 2022 přerušena, žádný podnikatel dnes nemusí své tržby evidovat a úřady tuto povinnost nekontrolují. Podnikatelé ale mohou evidovat dobrovolně. EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 byla povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Následně se měla rozšířit na další obory, včetně řemeslníků, lékařů či účetních.