PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Zbyněk Stanjura, Alena Schillerová - 1.9. v 11:00
Vláda počítá s navýšením objemu platů pro státní zaměstnance o pět procent od ledna příštího roku. V nedělní Partii Terezie Tománkové to potvrdil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Jelikož o tom vláda Petra Fialy (ODS) rozhodla v úterý večer, nestihla se tato položka propsat do návrhu státního rozpočtu, který jeho resort zveřejnil v noci na neděli. Šéf státní kasy na CNN Prima NEWS podotkl, že se o platech bude jednat následující dva měsíce.
Ministerstvo financí navrhlo na příští rok rozpočet se schodkem 230 miliard korun. Resort musel podle zákona o rozpočtových pravidlech předložit vládě návrh rozpočtu pro příští rok do 31. srpna, lhůtu vyčerpalo na minutu přesně. Jeho podoba se bude ovšem s největší pravděpodobností ještě měnit – nástřel hospodaření pro rok 2025 má ještě projít jednáním ve vládě i Poslaneckou sněmovnou.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nevydařený rozpočet? Zlatý hřeb ODS, řekla Schillerová a dala Stanjurovi diplom. Trapné, opáčil
Navíc se do něj bude doplňovat jedna zásadní kapitola – nárůst objemu platů pro státní zaměstnance. „V této chvíli ještě potřebujeme rozepsat pětiprocentní navýšení objemu platů. To vláda rozhodla v úterý večer, a to logicky nejde hned promítnout, takže těch dalších 10 miliard korun je zatím ve všeobecné pokladní správě,“ řekl Stanjura v nedělní Partii, kde hájil podobu státního rozpočtu.
S rozpočtem jsem spokojen, pochvaluje si Fiala. Zdůraznil klady vládního návrhu
V návrhu rozpočtu na příští rok je historicky nejvíce peněz na investice a vláda také snižuje deficit k hrubému domácímu produktu (HDP) k úrovni kolem dvou procent. Na síti X to v neděli uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová poznamenala, že pro stranu je zklamáním, že se někteří koaliční partneři na svých resortech nezasadili o větší změny vedoucí k nižšímu schodku. Naopak předseda hnutí SPD Tomio Okamura zastává názor, že Fialova vláda plánuje další obrovské zadlužení ČR a pokračuje v likvidaci ekonomiky.
Doplnil, že panuje politická shoda na tom, aby se změna projevila od 1. ledna příštího roku. „Povedeme ještě debatu, máme na to minimálně dva měsíce,“ upřesnil šéf státní kasy na CNN Prima NEWS.
V následujících týdnech čeká ministra financí jednání s jednotlivými ministry. Stanjura připustil, že každý z nich má méně, než kolik by dostal v ideálním případě, návrh ale respektuje vládní priority. Rozpočet je podle něj prorůstový a obsahuje rekordní investice 250 miliard korun proti letošním 185 miliardám.
Pro koaliční Piráty ale podle jejich předsedy a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše návrh rozpočtu v tuto chvíli přijatelný není. Bartoš požaduje sedm miliard korun na program výstavby bydlení a chce o tom iniciovat jednání.
Schvalování rozpočtu ve vládě očekává Stanjura ve středu 25. září, Poslanecké sněmovně jej musí předložit do konce měsíce. První čtení ve Sněmovně je naplánované na středu 23. října. „Jednání ve vládě probíhat prostě budou, jako každý rok. Klíčový okamžik nastane, až budou členové vlády hlasovat o rozpočtu a já pevně doufám, že to hlasování vlády bude jednomyslné,“ uvedl Stanjura.
Předsedkyně poslaneckého klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová v Partii Terezie Tománkové zmínila, že vládní ODS rezignovala na svůj záměr snižovat rozpočtové schodky o 70 až 100 miliard korun ročně, deficity jsou meziročně nižší v průměru o 32 miliard Kč. Rozpočet jako takový kritizovala. „Je to na úkor střední třídy, občanů, rodin s dětmi, důchodců, OSVČ, živnostníků. Ti to všichni zaplatí. Ale jsou tam i vítězové. A to jsou například banky,“ podotkla.
Nejvíce peněz dostane zdravotnictví a doprava
V noci na neděli zveřejněný návrh ministerstva financí obsahuje růst rozpočtových příjmů o 7,5 procenta na 2,086 bilionu korun, výdaje stoupnou o 5,7 procenta na 2,316 bilionu korun. Návrh předpokládá růst výdajů ve většině rozpočtových kapitol. Největší procentuální nárůst by mělo zaznamenat ministerstvo zdravotnictví, kde výdaje vzrostou o 52,9 procenta na 17,5 miliardy korun, následuje ministerstvo dopravy s růstem o 34,5 procenta na 139,4 miliardy korun.
Největší pokles výdajů naopak čeká ministerstvo pro místní rozvoj, kde se sníží o 12,9 procenta na 13,3 miliardy korun, a ministerstvo průmyslu a obchodu, kde klesnou o 9,8 procenta na 35,8 miliardy korun.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nemáte peníze na vybavení pro školáka? Ekonom poradil, jak získat příspěvky od státu