Státní zástupce obžaloval učitelku základní školy z Prahy 6, podle něj spáchala trestný čin, když před žáky při vyučování obhajovala válečnou agresi Ruska na Ukrajině. Za přečin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy hrozí podle trestního zákoníku půl roku až tři roky vězení.
„Při hodině českého jazyka žákům osmé třídy sdělovala svůj výklad současné situace na Ukrajině, respektive v rámci tohoto svého výkladu určeného žákům zpochybňovala a popírala či se snažila ospravedlnit válečné zločiny proti míru, kterých se dopustila Ruská federace do dne 5. dubna 2022 v souvislosti s vyvoláním válečného konfliktu při napadení jiného suverénního státu,“ popsal mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dezinformace na internetu? Jako boj s větrnými mlýny. Nedá se vyhrát, říká odborník
„Na základě provedeného dokazování bylo v předmětné věci nutné přijmout závěr, že obžalovaná se nedopustila pouze obecných projevů podpory, ale proaktivně předkládala taková tvrzení, kterými válečnou agresi ospravedlňovala ve smyslu toho, že se jedná o ospravedlnitelný nástroj či omluvitelný způsob řešení v té době panující situace,“ doplnil mluvčí.
Učitelka ze Základní školy Na Dlouhém lánu podle dřívějších informací médií při hodině slohu tvrdila, že v Kyjevě se nic neděje. Když osmáci namítali, že ve zprávách České televize viděli hořící město, řekla jim, že veřejnoprávní televize je zaujatá. V médiích pak vysvětlovala, že si při diskusi s dětmi uvědomila, že mají jen kusé informace, a chtěla, aby se dozvěděly víc. Žáci z hodiny pořídili nahrávku, za což učitelka požadovala potrestání autora. Škola dala češtinářce po incidentu výpověď.
Proti vyhazovu ze školy podala učitelka loni v srpnu žalobu. Civilní spor řešil Obvodní soud pro Prahu 6 na konci února. Rozhodl, že škola postupovala správně.
Státní zástupce Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6 podal obžalobu ve středu. O kauze bude rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6.
„Z důvodu prevence si dovoluji zopakovat, že byť svoboda projevu představuje jednu ze základních lidských svobod, tak i toto právo má své zákonné mantinely, při jejichž překročení může být dovozena na základě ustanovení trestního zákoníku i trestní odpovědnost konkrétních osob,“ uzavřel Cimbala.