reklama

Stav gastronomie je katastrofální. Další restrikce bude smrtelná, tvrdí kuchař Sajler

Nová koronavirová opatření se nevyhnula ani pohostinství. Kromě upravené otevírací doby může od pondělí u stolu v restauracích sedět maximálně šest lidí. Jak se s tím provozovatelé vyrovnají? Na to a další otázky odpovídal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové kuchař a podnikatel v gastronomii Filip Sajler.

reklama

Majitelé restaurací a hospod mají podle Sajlera velký strach z toho, že dojde k opětovnému uzavření podniků, jako se to stalo během první vlny koronaviru. „Stav gastronomie je kritický, řekl bych katastrofální, asi možná nejhorší, co si pamatuji. A samozřejmě jakákoliv další restrikce bude smrtelná, ne-li už ta, co platí dneska,“ řekl.

Sajler považuje za důležité udržet prostory bezpečné, aby se zamezilo právě úplnému zavření. Chce to ale spolupráci jak podnikatelů, tak zákazníků. „Vznikla tady určitá iniciativa, kterou jsme neudělali jen my, kteří podnikáme v gastronomii, ale i někteří hosté, dodavatelé, pivovary a tak dále. Myslím si, že brzy vyjde ven takový manuál, jak by se hosté v restauracích měli chovat. Pokud se dodržují dezinfekce, roušky, sanitace stolů a všechny ty náležitosti, které dneska děláme, je to z mého pohledu dostačující,“ sdělil kuchař. Důraz klade na dodržování rozestupů mezi jednotlivými stoly.

I tak ale podnikatelé v gastronomii přichází kvůli koronaviru o tržby. Podle Sajlera záleží na lokalitě restaurace a na tom, v jakou denní dobu je otevřeno. „Všeobecně, co se bavím s restauratéry a kolegy, tak je to mezi 30 až 50 procenty té tržby. Pokud ji nemáte, nemůže hospoda dýchat. Denní tržba je energie na druhý den, je to způsob, jak zaplatit dodavatele, jak zaplatit zaměstnance, udržet tu zaměstnanost – a my jsme přece jen obor, který je na lidech závislý,“ uvedl.

Pročištění trhu

První vlna koronaviru na segment gastronomie tvrdě dopadla. Sajler je proto rád, že s podnikateli v jeho oboru nyní vláda vede dialog. „My sami jsme aktivní a chceme nějakou instituci, která bude gastronomii podporovat a dlouhodobě hájit její zájmy. Brzy ji uvedeme v život, v řádech několika dnů, maximálně týdnů,“ řekl.

Podle podnikatele v gastronomii by bylo dobré, aby se v krátkodobém horizontu podařilo nalézt nějakou logickou cestu, jak byznys podpořit. „Pak je samozřejmě zásadní, aby nebyla ta panika moc velká a ti hosté skutečně chtěli chodit, protože bez hostů to také nedáme,“ prohlásil. Pomoc by měla přijít rychle, jinak se tento katastrofální stav ještě prohloubí.

Koronavirová krize podle něj vede k pročišťování trhu. „Samozřejmě, že to je pro nás velká rána. Doufám, že se podaří co nejvíce toho byznysu udržet a udržet lidi v zaměstnání,“ dodal na závěr rozhovoru kuchař.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jaroš: Jestli čeští horolezci lezli v Pákistánu bez povolení, udělali pr*ser
Nový den

Jaroš: Jestli čeští horolezci lezli v Pákistánu bez povolení, udělali pr*ser

Pokud lezla dvojice českých horolezců v Pákistánu na horu Rakapoši bez povolení, udělala pr*ser, který si bude muset vyřešit. Tak komentoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS zkušený horolezec Radek Jaroš počínání svých kolegů. Jakub Vlček a Petr Macek, které kvůli potížím při sestupu z pákistánské Rakapoši musel 15. září po dlouhé záchranné akci do bezpečí dopravit vrtulník pákistánské armády, zůstávají v zemi. Pákistán požaduje zaplacení celé operace.

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku
Vláda

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení krizového ošetřovného pro případ lokálního uzavírání škol kvůli epidemii. Navrhuje dávku zvýšit ze 60 na 80 procent základu výdělku a vyplácet ji po celou dobu nařízené karantény. Kabinetu předá i návrh na navýšení minimální mzdy od ledna z nynějších 15 200 na 18 tisíc korun.

Prorostla mafie do slovenské policie? Vláda řeší vzpurnou inspekci a otřesy v koalici
Slovensko

Prorostla mafie do slovenské policie? Vláda řeší vzpurnou inspekci a otřesy v koalici

Slovenská vláda zažívá další otřesy. Tentokrát je způsobily obvinění elitních policistů, kteří vyšetřují citlivé kauzy, a avizované změny ve fungování justice či policie, o nichž informoval slovenský premiér Eduard Heger. Ten následně utvořil pracovní skupinu, která má změny připravit. Na ní se ovšem nehodlá podílet jeden z členů vládní koalice – hnutí Jsme rodina.

Za záchranu dětí obětovala matka život. Po ztroskotání kojila potomky, sama pila moč

Obrovské štěstí v neštěstí měly dvě malé děti z Venezuely. Loď, na které se plavily s rodinou totiž, ztroskotala. Po čtyřech dnech v záchranném člunu je objevili záchranáři živé. Přežily díky neskutečné obětavosti své matky, která svůj život vyměnila za ten jejich. Děti tak jsou spolu se svoji chůvou pravděpodobně jedinými přeživšími nehody, informuje web The Independent.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Rusko může za smrt Litviněnka, rozhodl soud. Kritik Putina zemřel na otravu plutoniem

Rusko je odpovědné za smrt svého zběhlého agenta Alexandra Litviněnka v jeho londýnském exilu v roce 2006. Ve svém úterním verdiktu to uvedl Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku. Bývalý agent ruské tajné služby FSB a kritik prezidenta Vladimira Putina byl otráven vzácným radioaktivním izotopem plutonia 210 a ještě před svou smrtí z otravy obvinil právě šéfa Kremlu.

Adámek je po operaci mandlí v bdělém kómatu. Vše špatně, obvinila matka u soudu lékařku

Mnoha chyb se podle matky chlapce, který po operaci mandlí v Pardubické nemocnici před čtyřmi lety kvůli pooperačním komplikacím zůstal v takzvaném bdělém kómatu, dopustili zdravotníci nemocnice při zákroku i po něm. Matka dnes vypovídala jako svědkyně před pardubickým soudem, několikrát se přitom neubránila slzám. Chyby podle ní nastaly při předoperačních vyšetřeních, operaci i řešení kritické situace při masivním krvácení dítěte několik dní po zákroku. Kvůli němu nemohl chlapec několik minut dýchat a má poškozený mozek. V té chvíli nemocniční personál podle ní fatálně selhal, řekla novinářům.

Zákazník neměl roušku, tak nedostal pivo. Rozzuřený vytáhl revolver a prodavače zastřelil

Muž odmítající nosit roušku zastřelil pokladníka čerpací stanice v západoněmeckém městě Idar-Oberstein. O víkendovém incidentu v pondělí podle agentury DPA informoval příslušný státní zástupce. Muž se údajně rozčílil, že mu pokladník nechtěl prodat pivo, protože neměl chráněné dýchací cesty, jak v Německu nařizují protiepidemické předpisy.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama