Špatné hodnocení premiéra Petra Fialy (ODS) a prezidenta Miloše Zemana od veřejnosti v průzkumu agentury STEM je potřeba zasadit do kontextu, vysvětlil ředitel výzkumu společnosti Jaromír Mazák. Z dotazování podle něj dále vyplývá, že v Česku zavládla „blbá nálada“. Lidé jsou prý pesimističtí ohledně společenského dění, zároveň si ale uvědomují vysokou úroveň vlastní kvality života a jsou s ní spokojeni.
Prezidenta Zemana i premiéra Fialu oznámkovali dotazovaní v průzkumu „Vysvědčení společnosti“, jež každoročně zveřejňuje agentura STEM již od devadesátých let, v průměru školní čtyřkou. Šéf vlády měl jen o něco lepší výsledek než dosluhující hlava státu. Nejhorší možnou známku si předseda ODS vysloužil od 40 procent respondentů, dosluhující prezident dostal pětku od 45 procent dotazovaných, vyplývá z průzkumu.
K TÉMATU: Lidé podle průzkumu nejvíce věří Babišovi, Okamurovi a Zemanovi. Jak si stojí premiér Fiala?
„Hodnocení u nich mají jinou povahu. Je potřeba je analyzovat odděleně. Působení Zemana jako prezidenta je potřeba vztáhnout k dlouholeté tendenci hodnocení českých hlav státu,“ vysvětlil Mazák v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Zeman i jeho předchůdci podle něj začínali své mandáty se slušnými známkami, k většímu propadu u nich došlo až později. U Václava Klause hlavně kvůli kontroverzní amnestii, u současného končícího prezidenta kvůli jeho zdravotnímu stavu a postojům k Rusku a Číně.
„U Petra Fialy se propisuje současná ekonomická situace. Pro porovnání Andrej Babiš vládl za období největší konjunktury, ekonomika rostla. Současná vláda začala velmi těžkým rokem, do značné míry je to s tím spojeno. Měli jsme dramatickou energetickou krizi, míru inflace, ekonomické nejistoty i válku na Ukrajině. Situace je výjimečná počtem krizí,“ doplnil sociolog s tím, že Češi jsou v průzkumech obecně kritičtější k aktérům v celostátní politice.
Fiala: Musíme šetřit a bude to bolet. Bez důchodové reformy nebude na slušné penze
Vláda musí šetřit a připravit důchodovou reformu, není to příjemné a bude to bolet. Ve svém pořadu Otázky a odpovědi z Kramářovy vily vysílaném na sociálních sítích to řekl premiér Petr Fiala (ODS). O věkové hranici odchodu do důchodu a jejím případném posunu podle něj zatím není politicky rozhodnuto.
Češi jsou navzdory „blbé náladě“ se životem spokojeni
Češi podle průzkumu negativně hodnotili většinu aspektů současné situace. Známkami se mohli vyjádřit k 30 různým položkám od výhledů do budoucna, sociálních jistot, zdravotnictví, justice, školství či životního prostředí. Průměrná známka nejlépe umístěných se pohybuje okolo lepší trojky. „Že v Česku zavládla ‚blbá nálada‘, do určité míry platí. Ve společnosti panuje spíše pesimismus, u výhledu do budoucnosti jsme se dostali na historické dno,“ osvětlil Mazák. Situace v některých klíčových oblastech však prý stále není tak špatná jako v období poslední ekonomické krize.
Negativní postoje se podle šéfa výzkumu agentury STEM dají do jisté míry vysvětlit kulturní povahou národa. „Nemusí nutně odrážet pesimismus na nejhlubší rovině, ale spíše tendenci odpovědí na tyto otázky. Češi se stylizují spíše do skeptičtějších rolí. Záleží i na tématech diskutovaných v médiích,“ doplnil sociolog a dodal, že je podle něj nutné data stavět do správného kontextu, ne ve všech oblastech totiž nutně odrážejí objektivní stav věcí.
Navzdory nespokojenosti s děním ve společnosti lze v průzkumech sledovat opačný trend v celkové spokojenosti se životem. „Jedna věc je pesimismus v hodnocení veřejné situace a politických záležitostí. To ale neznamená, že Češi nejsou spokojení se svými životy, tam jsou známky velmi vysoké. Od devadesátých let i ekonomické krize zde pozorujeme velký nárůst,“ uvedl Mazák. Podle souhrnného průzkumu agentury za rok 2022 je se svým životem spokojených 81 procent lidí. Oproti předcovidové době to je pokles pouze o čtyři procentní body.