Zastupitelé Bohumína na Karvinsku v úterý jednomyslně schválili novou obecně závaznou vyhlášku, která reguluje žebrání, bivakování a konzumaci alkoholu na veřejnosti. Reagovali tak na rostoucí počet stížností od obyvatel. Opatření začne platit od 1. května a město si od něj slibuje účinnější nástroj pro městské strážníky při řešení problematických situací.
„Nová vyhláška chce nastavit jasná pravidla pro chování na veřejnosti. Paralelně s ní ale zintenzivňujeme i práci s lidmi, kteří se ocitli v těžké životní situaci,“ řekl starosta Lumír Macura (SOCDEM). Obyvatele nevhodné chování některých lidí bez domova obtěžuje hlavně v centru města, zvláště v okolí nádraží, kina nebo místních supermarketů.
ČTĚTE TAKÉ: Bizarní krádež zásilkového boxu v Mostkovicích. Lupiči páčili dvířka marně, tak ho odtáhli celý
„Stížností na bezdomovce nám přibývá. V ulicích Bohumína se jich pohybuje do 20. Slušným obyvatelům se jejich přítomnost nelíbí a necítí se vedle nich bezpečně. Za loňský rok jsme řešili téměř 400 takových podnětů,“ uvedl ředitel městské policie Roman Honysz. Na problematiku se spolu se strážníky nově zaměří také asistenti prevence kriminality.
Vyhláška vymezuje 27 míst, kde bude zakázané žebrání, bivakování a požívání alkoholu. „Porušení bude možné řešit jako přestupek s možností vykázání z místa. Výjimky se vztahují například na kulturní akce, Silvestr nebo restaurační předzahrádky. Návrh předem posoudilo ministerstvo vnitra a s jeho podobou vyslovilo souhlas,“ pronesla mluvčí radnice Lucie Špačková.
Občané chtějí být razantnější
Město k této věci nechalo v anketě vyjádřit občany. „Z celkového počtu 462 respondentů vyjádřilo 87 procent přesvědčení, že město by mělo prostřednictvím městské policie postupovat vůči problematickému chování bezdomovců razantněji. Dalších osm procent považuje stávající opatření za dostačující a pouze pět procent dotázaných v tomto typu chování nevidí problém,“ doplnila mluvčí. Ve městě podle ní funguje široká sociální síť služeb pro lidi bez domova.
Bohumín se inspiroval v Českém Těšíně, Třinci a nově teď i Frýdku-Místku, kde už stejný zákaz funguje. Právě vedení Frýdku-Místku si vysloužilo kritiku části veřejnosti i opozice, která poukazovala na špatnou formulaci vyhlášky a její obtížnou vymahatelnost.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Praha přitvrdila vůči koloběžkářům a cyklistům. Přestupků bylo přes tisíc, v čem chybovali?