reklama

Lékař o očních vadách u dětí: Pohyb na čerstvém vzduchu snižuje riziko

Asi čtvrtina školáků a deset procent předškoláků trpí podle odhadů oční vadou. Čím je dítě menší, tím je obtížnější vadu rozpoznat. U řady dětí se na ni proto přijde až po nástupu do školních lavic. Jak důležitá je prevence a jak správě vybrat třeba dioptrické brýle? O tom hovořil v pořadu Nový den přednosta sítě očních klinik Gemini profesor Pavel Stodůlka.

reklama

Jaké oční vady děti nejčastěji trápí?
Především je třeba říct, že dítě, když se narodí, tak má plusové dioptrie velmi často. Typicky, a je to normální, může mít tři až pět dioptrií, a pokud někdo naměří tyto dioptrie vašemu dítěti, tak to ještě nemusí být důvod k žádným obavám. Tato vada se růstem dítěte, růstem oka fyziologicky vytrácí především ve školním věku. Nicméně, pokud už je ta vada vyšší anebo je hlavně spojena s šilháním, tak je třeba vadu korigovat typicky brýlemi, aby se dítěti správně zrakové funkce vytvářely. A potom to může být také krátkozrakost, to znamená vada, kdy dítě vidí špatně do dálky. Typicky potom u krátkozrakosti jsou oči za brýlemi trochu menší, mají minusové dioptrie a u dalekozrakosti jsou naopak oči za brýlemi větší, ty brýle zvětšují. Podle toho to poznáte. Mohou potom být vady ještě kombinovány s cylindrickou vadou, takzvaným astigmatismem, což je potom ještě trochu složitější dioptrické sklo.

K tématu

Jak rodič u dítěte pozná, že má nějaký oční problém?
Pokud je ta vada výraznější, tak se dítě nedívá na maminku, na ukazované předměty. Pokud je potom větší, nesbírá nějaké drobné předměty, nehraje si úplně typicky. Ale hlavně bych chtěl zdůraznit, že v České republice je jeden z nejlepších systémů prevence na světě. Už v porodnicích jsou všechny děti prohlíženy, zda-li nemají třeba šedý zákal. U dětského lékaře je dítě prohlíženo ve třech a v šesti měsících, v roku, v 18 měsících, ve třech letech, v šesti a potom co dva roky.

Jak důležité je včasné rozpoznání určité vady u dítěte?
Je to velmi důležité. Pokud je ta vada menší, nemusí to být tak kritické. Ale pokud je oční vada nebo nemoc jenom na jednom oku, tak se může vyvinout takzvaná tupozrakost.

Podle čeho vybírat dioptrické brýle a co je při výběru důležité?
Hlavně je důležité, aby brýle fungovaly dobře, aby dítěti dobře seděly, aby je dítě mělo rádo. Myslím, že rodiče a děti to mají dnes snazší než dřív, kdy větší brýle byly jakýmsi stigmatem a hendikepem.

A jaká je prevence, jak vadám předcházet?
To je trošku těžké. Pro oční vadu je důležitý genetický fond rodičů. Mají-li oba rodiče brýle, tak je větší riziko, že brýle bude mít i dítě. Co je důležité, aby děti procházely tím systémem prevence. Vady jsou včas rozpoznávány a ta prevence je potom v tom, aby se děti celé hodiny denně nedívaly do počítačů a do telefonů, protože je prokázáno, že to dívání se do blízka dlouhou dobu zhoršuje oční vady. Typicky třeba v jihovýchodní Asii dnes už většina dětí ve školách má brýle do dálky. Je to tam dáno geneticky a tím, že oni koukají na ta svoje kaligrafická písmenka. Takže opravdu vyhnat děti na čerstvý vzduch. A je prokázáno, že pohyb na čerstvém vzduchu snižuje riziko očních vad.

Další hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Diskusi rozpoutalo video s úterním zákroku policistů v ostravské městské části Poruba. Skupina strážníků se snažila identifikovat dvojici občanů nedodržujících hygienická opatření, poté si přivolala na pomoc státní polici. Ke konci patnáctiminutového záznamu několik policistů tvrdě zpacifikuje ženu s malým dítětem, která neměla nasazenou roušku ani respirátor.

Rozhovor

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Česko se řítí z kopce proti zdi a do řízení epidemie musí podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly zasáhnout prezident Miloš Zeman. Odborový předák to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že kritiku Andreje Babiše bere jako ocenění a potvrzení toho, že z něj má strach. Středula se dále rozpovídal i o své kandidatuře na prezidenta nebo případné účasti v Zemanově úřednické vládě.

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády
Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Muž zmlátil seniora v metru kvůli roušce, hledá ho policie
Další články
reklama
reklama