reklama

Lékař o očních vadách u dětí: Pohyb na čerstvém vzduchu snižuje riziko

Asi čtvrtina školáků a deset procent předškoláků trpí podle odhadů oční vadou. Čím je dítě menší, tím je obtížnější vadu rozpoznat. U řady dětí se na ni proto přijde až po nástupu do školních lavic. Jak důležitá je prevence a jak správě vybrat třeba dioptrické brýle? O tom hovořil v pořadu Nový den přednosta sítě očních klinik Gemini profesor Pavel Stodůlka.

reklama

Jaké oční vady děti nejčastěji trápí?
Především je třeba říct, že dítě, když se narodí, tak má plusové dioptrie velmi často. Typicky, a je to normální, může mít tři až pět dioptrií, a pokud někdo naměří tyto dioptrie vašemu dítěti, tak to ještě nemusí být důvod k žádným obavám. Tato vada se růstem dítěte, růstem oka fyziologicky vytrácí především ve školním věku. Nicméně, pokud už je ta vada vyšší anebo je hlavně spojena s šilháním, tak je třeba vadu korigovat typicky brýlemi, aby se dítěti správně zrakové funkce vytvářely. A potom to může být také krátkozrakost, to znamená vada, kdy dítě vidí špatně do dálky. Typicky potom u krátkozrakosti jsou oči za brýlemi trochu menší, mají minusové dioptrie a u dalekozrakosti jsou naopak oči za brýlemi větší, ty brýle zvětšují. Podle toho to poznáte. Mohou potom být vady ještě kombinovány s cylindrickou vadou, takzvaným astigmatismem, což je potom ještě trochu složitější dioptrické sklo.

K tématu

Jak rodič u dítěte pozná, že má nějaký oční problém?
Pokud je ta vada výraznější, tak se dítě nedívá na maminku, na ukazované předměty. Pokud je potom větší, nesbírá nějaké drobné předměty, nehraje si úplně typicky. Ale hlavně bych chtěl zdůraznit, že v České republice je jeden z nejlepších systémů prevence na světě. Už v porodnicích jsou všechny děti prohlíženy, zda-li nemají třeba šedý zákal. U dětského lékaře je dítě prohlíženo ve třech a v šesti měsících, v roku, v 18 měsících, ve třech letech, v šesti a potom co dva roky.

Jak důležité je včasné rozpoznání určité vady u dítěte?
Je to velmi důležité. Pokud je ta vada menší, nemusí to být tak kritické. Ale pokud je oční vada nebo nemoc jenom na jednom oku, tak se může vyvinout takzvaná tupozrakost.

Podle čeho vybírat dioptrické brýle a co je při výběru důležité?
Hlavně je důležité, aby brýle fungovaly dobře, aby dítěti dobře seděly, aby je dítě mělo rádo. Myslím, že rodiče a děti to mají dnes snazší než dřív, kdy větší brýle byly jakýmsi stigmatem a hendikepem.

A jaká je prevence, jak vadám předcházet?
To je trošku těžké. Pro oční vadu je důležitý genetický fond rodičů. Mají-li oba rodiče brýle, tak je větší riziko, že brýle bude mít i dítě. Co je důležité, aby děti procházely tím systémem prevence. Vady jsou včas rozpoznávány a ta prevence je potom v tom, aby se děti celé hodiny denně nedívaly do počítačů a do telefonů, protože je prokázáno, že to dívání se do blízka dlouhou dobu zhoršuje oční vady. Typicky třeba v jihovýchodní Asii dnes už většina dětí ve školách má brýle do dálky. Je to tam dáno geneticky a tím, že oni koukají na ta svoje kaligrafická písmenka. Takže opravdu vyhnat děti na čerstvý vzduch. A je prokázáno, že pohyb na čerstvém vzduchu snižuje riziko očních vad.

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
reklama
reklama
Rána pro Pirka. Končí ve funkci šéfa Kardiocentra IKEM, nahradí ho jeho zástupce

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama