reklama

Lékař o očních vadách u dětí: Pohyb na čerstvém vzduchu snižuje riziko

Asi čtvrtina školáků a deset procent předškoláků trpí podle odhadů oční vadou. Čím je dítě menší, tím je obtížnější vadu rozpoznat. U řady dětí se na ni proto přijde až po nástupu do školních lavic. Jak důležitá je prevence a jak správě vybrat třeba dioptrické brýle? O tom hovořil v pořadu Nový den přednosta sítě očních klinik Gemini profesor Pavel Stodůlka.

reklama

Jaké oční vady děti nejčastěji trápí?
Především je třeba říct, že dítě, když se narodí, tak má plusové dioptrie velmi často. Typicky, a je to normální, může mít tři až pět dioptrií, a pokud někdo naměří tyto dioptrie vašemu dítěti, tak to ještě nemusí být důvod k žádným obavám. Tato vada se růstem dítěte, růstem oka fyziologicky vytrácí především ve školním věku. Nicméně, pokud už je ta vada vyšší anebo je hlavně spojena s šilháním, tak je třeba vadu korigovat typicky brýlemi, aby se dítěti správně zrakové funkce vytvářely. A potom to může být také krátkozrakost, to znamená vada, kdy dítě vidí špatně do dálky. Typicky potom u krátkozrakosti jsou oči za brýlemi trochu menší, mají minusové dioptrie a u dalekozrakosti jsou naopak oči za brýlemi větší, ty brýle zvětšují. Podle toho to poznáte. Mohou potom být vady ještě kombinovány s cylindrickou vadou, takzvaným astigmatismem, což je potom ještě trochu složitější dioptrické sklo.

Jak rodič u dítěte pozná, že má nějaký oční problém?
Pokud je ta vada výraznější, tak se dítě nedívá na maminku, na ukazované předměty. Pokud je potom větší, nesbírá nějaké drobné předměty, nehraje si úplně typicky. Ale hlavně bych chtěl zdůraznit, že v České republice je jeden z nejlepších systémů prevence na světě. Už v porodnicích jsou všechny děti prohlíženy, zda-li nemají třeba šedý zákal. U dětského lékaře je dítě prohlíženo ve třech a v šesti měsících, v roku, v 18 měsících, ve třech letech, v šesti a potom co dva roky.

Jak důležité je včasné rozpoznání určité vady u dítěte?
Je to velmi důležité. Pokud je ta vada menší, nemusí to být tak kritické. Ale pokud je oční vada nebo nemoc jenom na jednom oku, tak se může vyvinout takzvaná tupozrakost.

Podle čeho vybírat dioptrické brýle a co je při výběru důležité?
Hlavně je důležité, aby brýle fungovaly dobře, aby dítěti dobře seděly, aby je dítě mělo rádo. Myslím, že rodiče a děti to mají dnes snazší než dřív, kdy větší brýle byly jakýmsi stigmatem a hendikepem.

A jaká je prevence, jak vadám předcházet?
To je trošku těžké. Pro oční vadu je důležitý genetický fond rodičů. Mají-li oba rodiče brýle, tak je větší riziko, že brýle bude mít i dítě. Co je důležité, aby děti procházely tím systémem prevence. Vady jsou včas rozpoznávány a ta prevence je potom v tom, aby se děti celé hodiny denně nedívaly do počítačů a do telefonů, protože je prokázáno, že to dívání se do blízka dlouhou dobu zhoršuje oční vady. Typicky třeba v jihovýchodní Asii dnes už většina dětí ve školách má brýle do dálky. Je to tam dáno geneticky a tím, že oni koukají na ta svoje kaligrafická písmenka. Takže opravdu vyhnat děti na čerstvý vzduch. A je prokázáno, že pohyb na čerstvém vzduchu snižuje riziko očních vad.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala: Pokud prezident nejmenuje všechny ministry, budu nucen podat žalobu
Volby 2021

Fiala: Pokud prezident nejmenuje všechny ministry, budu nucen podat žalobu

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud prezident Miloš Zeman nejmenuje všechny ministry nové vlády. Fiala to ve středu řekl ČT. Nemá v úmyslu nominace na členy vlády měnit, zopakoval. Zeman dřív uvedl, že předpokládá, že bude vetovat návrh na jednoho ministra. Média spekulují, že prezidentovy výhrady se týkají kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti).

Alergického syna naočkovali ve škole bez mého vědomí, tvrdí matka. Měli ho uplatit pizzou

Soudní spor kvůli vynucenému očkování. Chlapce z losangeleské školy Barack Obama Global Preparation Academy měli nechat během výuky očkovat proti covidu, aniž by to konzultovali s rodiči a ti podepsali souhlas. Navíc měla škola žáka, který je silný astmatik a alergik, uplatit pizzou zdarma, aby to doma nikomu neříkal. Matka se nyní se školským obvodem soudí.

Polákům by mohlo na hranicích pomáhat až 150 českých vojáků, řekl Babiš

Aktualizováno

Česká republika by mohla poslat na pomoc do Polska až 150 vojáků na 180 dní kvůli migrační krizi na hranici s Běloruskem. Společný návrh ministerstev obrany a zahraničních věcí na středečním zasedání podpořila vláda ANO a ČSSD v demisi, sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Mandát musí ještě schválit poslanci i senátoři. Podporu plánu vyjádřili politici nastupující koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN).

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama