Zambii již čtvrtým měsícem trápí epidemie cholery. Možný průlom v boji se zákeřnou nemocí mohou přinést vakcíny doručené Světovou zdravotnickou organizací, píše Barron’s. Není jich však dost pro všechny.
Epidemie cholery, se kterou jihoafrický stát Zambie bojuje od října minulého roku, nabrala od poloviny prosince na síle. Podle informací webu Barron’s se od vypuknutí epidemie nakazilo více než 9 500 lidí a více než 370 z nich zemřelo.
ČTĚTE DÁL: Covid a chřipka PŘEHLEDNĚ: Jsme na prahu epidemie, tvrdí experti. Odpovídají na časté dotazy
Nemoc projevující se horečkami a vodnatým průjmem se šíří zejména znečištěnou vodou. Hustě obydlená zambijská města proto představují ideální prostředí. Prezident země Hakainde Hichilema viní z rozšiřování nemoci Zambijce, kteří se bez zřejmého důvodu přestěhovali do osad v okolí měst, píše BBC.
Někteří mladí se podle politika ve městech pouze „poflakují a nic nedělají“ místo toho, aby se přestěhovali na venkov a tam pracovali. „Na vesnicích je spousta místa a je tam čistá voda. Můžeme tam postavit nové domy a nebude hrozit znečištění,“ řekl prezident. Vláda jako opatření již schválila odklad začátku školního roku či omezení počtu osob účastnících se pohřbu v případě úmrtí způsobeného cholerou na pět.
Salmonela z polského kuřecího: Nakažených už jsou tři stovky. Číslo není konečné
Už přes tři sta laboratorně potvrzených případů salmonely z kontaminovaného kuřecího masa původem z Polska a Rakouska hlásí od začátku roku šestnáct států. Jeden člověk zemřel. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ukázalo na výrobce z Polska a z Rakouska, ke stoprocentní jistotě však zbývá provést několik dalších testů. Nakažených bude přibývat, upozornilo středisko.
Dodávka vakcín
Podle vyjádření zambijské ministryně zdravotnictví Sylvie Masobové Světová zdravotnická organizace (WHO) v reakci na zhoršující se situaci přislíbila zemi 1,7 milionu dávek vakcín proti nemoci. První várku, která čítá 1,4 milionu dávek, Zambie obdržela v pondělí. I nadále jich však je v zemi nedostatek. V Zambii žije 19 milionů lidí a na naočkování každého z nich jsou třeba dvě dávky. Prioritou pro vládu je nyní proočkovat obyvatelstvo třímilionového hlavního města Lusaky, které je epicentrem celé epidemie.
Z dlouhodobého hlediska je cílem pro WHO ve spolupráci s mezinárodní organizací Gavi the Global Vaccine Alliance pomocí očkování a zlepšení hygienických podmínek snížit počet případů cholery o 90 procent do roku 2030.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Covid a chřipka PŘEHLEDNĚ: Jsme na prahu epidemie, tvrdí experti. Odpovídají na časté dotazy