Skóre protiepidemického systému PES má po delší době nakročeno ke zhoršení. Počty nově nakažených se dva dny v řadě zvýšily, a pokud by trend pokračoval, PES by se mohl dostat do čtvrtého stupně. V ohrožení by se tak ocitly obchody, restaurace, hospody a další služby, které se po šesti týdnech otevřely jen před pár dny. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula je ale přesvědčen, že vláda si zpřísnění v tomto smyslu nedovolí. Alespoň do Vánoc.
Počty nově nakažených koronavirem se přestaly snižovat. Už dva dny po sobě se přírůstky naopak zvýšily. Ve čtvrtek přibylo 4624 a v pátek dokonce 4745 potvrzených nových případů nákazy. Kvůli tomu se skóre systému PES z dílny ministerstva zdravotnictví sotva udrželo na 57 bodech ze sta. Pokud bude trend pokračovat, může se Česko posunout ze stupně tři do přísnějšího stupně čtyři. Stačí, aby nad 60 body vydrželo tři dny v řadě a mělo by nastat opětovné zpřísňování režimu.
Skóre PES k dnešku stouplo o dva body na 59. V pátek přibylo 4745 nakažených
Skóre PES k dnešku stouplo o dva body na 59, zůstává těsně ve třetím stupni rizika. V pátek přibylo 4745 nakažených, téměř o 300 víc než před týdnem.
Může tak dojít na slova bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který ještě v první polovině listopadu nabádal, abychom se s rozvolňováním neukvapili a vydrželi. Podle něho nestačí, aby se takzvané reprodukční číslo (udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden infikovaný člověk) snížilo na 0,8. „Ještě je potřeba splnit druhou podmínku, být pod tisícem nakažených denně. To ještě zdaleka nejsme,“ řekl pro CNN Prima NEWS.
PES neumožňuje ladění
Česko tak evidentně epidemii pod kontrolou nemá. „Pokles není dostatečně rychlý, abychom mohli otevřít všechno. Situace je nestabilní a záleží, jak se to bude vyvíjet v jednotlivých krajích. Na rovinu – očekával bych, že PES bude posunut o jednu stupnici. Toto otevírání bych očekával až ve stupni č. 2,“ dodal.
Pro web iDnes.cz nyní potvrdil, že by s rozvolňováním sám ještě „chvíli vydržel, abychom měli Vánoce v nějakém větším poklidu“. Důvody rozvolnění, k němuž došlo 3. prosince, prý sice chápe, ale varuje před velmi rizikovými důsledky. „Přistoupilo se k tomu, že rozvolnění je velmi masivní a vychází z protiepidemického systému. V něm je obrovská provázanost jak vertikální, tak horizontální, což je na jednu stranu silný prostředek, že mezi sebou resorty nebojují,“ řekl.
Česko nemá epidemii pod kontrolou. Prymula: Obchody i restaurace bych nechal zavřené
Situace je podle exministra zdravotnictví Romana Prymuly nestabilní a rozvolňování je riziko. V reakci na start čtvrteční velké vlny otevření to řekl pro CNN Prima NEWS. Obchody, restaurace i služby by se podle něj měly otevřít nejdříve za týden až 14 dnů, nebo až ve druhém stupni systému PES, nikoliv ve třetím. Za 14 dnů očekává nárůst a v lednu podle něj opět dojde k vzepětí druhé vlny. Česko nemá podle epidemiologů šíření koronaviru pod kontrolou.
Prymula ale vidí jako problematické, že kvůli tomu není šance opatření korigovat v mírné podobě konkrétním vyladěním. „Tedy když zjistím, že je někde problém, tak ten sektor zavřu a ty ostatní nechám běžet. To v systému chybí a může to vést k tomu, že když se data zhorší, tak se vše musí vracet zpátky,“ vysvětil.
Lidé se bojí testovat
Ačkoli dává bývalý šéf rezortu zdravotnictví najevo, že by se znovuotevřením obchodů, hospod a třeba kadeřnictví posečkal, nemyslí si, že by se v dohledné době uvedené služby opět zavřely. „Politicky si nedovedu představit, že by se něco zavíralo ještě do Vánoc. Po nich ale tady určitě bude snaha nárůsty zase korigovat,“ řekl Roman Prymula.
Vyjádřil zároveň naději, že se Česko nedostane na počty nově nakažených jako v průběhu října, kdy denně přibývalo i přes deset tisíc infikovaných denně. „K nárůstu ale logicky musí dojít. Osobně počítám, že během dvou týdnů dojde k zastavení poklesu nových případů a pak dojde k určitému nárůstu,“ dodal. Za problém rovněž považuje, že se lidé bojí nechávat testovat, a že je to často i kvůli tlaku ze strany jejich zaměstnavatelů.