Časté hlavičkování ve fotbale vede k demenci, řeší už nějaký čas vědci především v kolébce „kopané“, tedy v Anglii. A teď se chystají spustit výzkum, který má zjistit, jak minimalizovat riziko poškození mozku činností, bez níž si nejglobálnější sport nelze představit.
Zmíněný výzkum povede neuropatolog z Glasgowské univerzity Willie Stewart, který už má s prací týkající se fotbalového prostředí zkušenosti. Právě on totiž zjistil, že u bývalých profesionálních fotbalistů existuje více než trojnásobně větší pravděpodobnost úmrtí kvůli demenci než u běžné populace. Později se také objevil celkem logický fakt, že u defenzivních hráčů existuje větší riziko oproti exfotbalistům na jiných postech.
Na následky mozkové choroby v nedávné době zemřeli třeba Jack Charlton či Nobby Stiles, členové anglického týmu mistrů světa z roku 1966, vážné potíže má i legendární záložník sir Bobby Charlton. Negativní následky prudkých úderů hlavou pronásledují po kariéře řadu hráčů. I proto vznikla charitativní organizace „Head for Change“, která na problém upozorňuje.
MS ve fotbale 2022
Osudné se hlavičkování stalo také dalšímu Angličanovi Jeffu Astleovi. Ikona West Bromwiche Albion zemřela předčasně v roce 2002 ve věku 59 let. Jeho dcera Dawn od té doby šíří osvětu i prostřednictvím Nadace Jeffa Astlea požadující odškodnění pro fotbalisty, kteří se na trávnících proháněli v dobách, kdy se hrálo s oněmi tvrdými koženými „merunami“. Dnešní míče už jsou daleko šetrnější.
Stále ale představují riziko. Jak ho minimalizovat, to se pokouší zjistit čtyřletá studie nazvaná BRAINhope. Výzkum za 1,3 milionu liber (přibližně 37,3 milionu korun) je financován společnými silami anglické fotbalové asociace (FA) a mezinárodním orgánem FIFA a zapojí se do něj 120 bývalých profesionálních fotbalistů ve věku 40 až 59 let. Výsledky vyšetření mozku někdejších profesionálů pak budou porovnávány s těmi od 700 „nefotbalistů“.
„Je to neuvěřitelně důležitá studie a jsme vděční FA a FIFA za jejich podporu, která umožnila její pokračování,“ řekl pro BBC Stewart.
Nové směrnice vydané loni v červenci v Anglii nařizují, aby týdenní limit „prudkých“ hlaviček u profesionálních fotbalistů byl v tréninku omezen na 10. Lze jen spekulovat, do jaké míry se toto poměrně kuriózní omezení dodržuje.
Vážné obavy z demence kvůli hlavičkování projevila loni i hvězda 80. a 90. let Gary Lineker, která na hřišti pracovala s už přijatelnějšími míči než předchůdci. „Měl jsem debaty s Alanem Shearerem, Ianem Wrightem a dalšími ohledně toho, že během 10 až 15 let se to může jednomu z nás stát. A čísla naznačují, že se tak pravděpodobně stane,“ uvedl Lineker v dokumentu rádia talkSPORT, který se věnoval kondici mozku.