Na webu pražské městské policie se v sobotu objevila kritika směřující na hygieniky a lékaře, kdy jeden z pražských strážníků poskytl osobní svědectví situace poté, co se jeho syn nakazil v jednom z pražských klubů koronavirem. Popisuje neschopnost místní nemocnice a hygienické stanice, u kterých se snažil zajistit test pro členy své domácnosti. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že případ prošetří.
Jeho dospělý syn měl 11. července s přáteli navštívit „již bohužel legendární pražský klub“. Následující týden neměl žádné příznaky, ani zdravotní komplikace, které by indikovaly, že byl nakažen. Objevila se jen lehká bolest hlavy.
„Po zhodnocení zdravotních komplikací – zejména bolest hlavy, ztráta čichu, chuti a zvýšená teplota – byl zcela dle všech dostupných pokynů osloven jeho ošetřující praktický lékař, který nám telefonicky se stoickým klidem sdělil, že je to viróza a že to chce v klidu vyležet. Dobrá tedy, přišlo nám to sice divné, ale přece jen lékař je lékař. Syn zůstal doma,” uvádí strážník.
Když se v médiích začaly 21. a 22. července objevovat zprávy o šířící se nákaze z pražského nočního klubu, rozhodl se policista nechat syna spolu s dalšími členy rodiny, k nimž patří i dva lidé starší 65 let, otestovat. Praktický lékař ale v tomto ohledu podle jeho slov nebyl příliš vstřícný. „Pro syna sice žádanku vypsal, ostatní členové společné domácnosti však měli smůlu. Dokonce nám sdělil, že nemáme být hysteričtí. Naše argumenty, že je třeba mít s ohledem na rizikovou část rodiny výsledky co nejdříve, tak, aby bylo možné přijmout nezbytná opatření v co možná nejkratším čase a začít trasovat všechny kontakty, nám sdělil, že postup laboratoře a odběrového místa není v jeho kompetenci a že ostatní členové rodiny budou testováni až podle výsledků testů syna. Dále nám sdělil, že pokud budou výsledky až v sobotu, o testování ostatních členů společné domácnosti se bude bavit až v pondělí 27. července,“ pokračuje na stránkách policie.
Otec tak měl vzít syna do 60 kilometrů vzdáleného odběrového místa, kde se za 4 500 korun dozvěděl, že výsledek testu je pozitivní. Všichni členové společné domácnosti putovali automaticky do karantény.
Muž přiznává, že v tu chvíli se v něm mísil pocit strachu o syna a agrese vůči všemu. Naštěstí zvítězil zdravý rozum a starost o syna a další členy domácnosti. Navíc bylo nutné připravit rodinu na to, že mohou být nakaženi již všichni její členové, minimálně ti ve společné domácnosti, přičemž dva z nich patří do té nejohroženější skupiny nad 65 let.
Čtyři členové rodiny s koronavirem
COVID-19 se nakonec potvrdil u čtyř členů rodiny. Když tuto informaci v pátek 24. července sdělili příslušné hygienické stanici, bylo jim řečeno, že mají po pracovní době a budou se tomu moct věnovat zase v pondělí. Osoby, se kterými mohli nakažení přijít do kontaktu, měla rodina kontaktovat sama. „Po této zkušenosti opravdu nevíte, jestli se máte smát nebo brečet. Každopádně ztratíte iluze o čemkoliv fungujícím v tomto státě,“ pokračuje policista.
To však není konec. V úterý 28. července byli dva členové jeho domácnosti, u kterých byly výsledky původních testů negativní, odvezeni do nemocnice kvůli náhlým zdravotním problémům. Tam jim měla být provedena řada vyšetření, ale ne test na koronavirus, i když příznaky byly údajně „zcela indikativní“, píše na webu městské policie.
Stav nakažených se naštěstí jako zázrakem lepší stejně rychle, jako se zhoršil a ve večerních hodinách jsou odvezeni zpět do domácího ošetřování. Jsou sice vypsány žádanky na provedení testů, ale mají si tam dojet následující den sami.
Zprávu končí policista slovy, že ani do čtvrtka 30. července odpoledne se nikomu z pozitivně otestovaných členů rodiny nikdo z hygienické stanice neozval a jejich kontakty tedy ani netrasuje. Že jde o pravdivou zkušenost, potvrdil potvrdil pro Radiožurnál šéf strážníků Eduard Šuster.
„Zvažovali jsme (zveřejnění té zkušenosti), ale jsme přesvědčeni, že v okamžiku, kdy jde o našeho zaměstnance, že to tam patří,“ uvedl s tím, že jde svědectví pokládat za oficiální zprávu městské policie.
„Popsaný postup samozřejmě nebyl správný. Dle našeho názoru praktický lékař i lékař ORL měli ihned indikovat dotyčného k testu na COVID-19 a na základě výsledku testu, pokud vyšel pozitivní, měla krajská hygienická stanice začít epidemiologické šetření a indikovat nejbližší kontakty, tedy rodinu, konstatovala server mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štepanyová.