360°, Josef Středula, Michal Miko, Miroslav Krutina - 21.6. v 21:20
Česká republika má vysoký hospodářský výkon, minimální mzda tomu ale zdaleka neodpovídá, řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula v pořadu 360° Michala Půra na CNN Prima NEWS. Schválení evropské minimální mzdy podle něj vypadá reálně a doufá, že nakonec vstoupí v platnost jako směrnice.
Pondělní jednání tripartity s vládními představiteli o podobě státního schodku nenechala odborové předáky chladné. Odpor kabinetu proti zvýšení minimální mzdy nechápou. „Vláda zvýšila kompenzační bonus podnikatelům z 500 na 1 000 Kč za den. Se zvýšením minimální mzdy má ale problém! Mají snad zaměstnanci jiný žaludek? Je to furt dokola už 30 let!“ napsal naštvaně Středula po jednání.
„Česká republika má velmi vysoký hospodářský výkon. Produktivita práce ve srovnání s Německem se blíží 70 procentům, ale naše mzdy jsou asi 38procentní,“ vyjádřil nespokojenost s výší odměn Středula s tím, že si lidé zaslouží více peněz. „Stejně tak si podnikatelé zaslouží slušnou pomoc od ekonomické diplomacie po nějaké specializované programy,“ doplnil na CNN Prima NEWS
Signál pro občany Evropské unie
O rozpočtu, navýšení platů a minimální mzdě odboroví předáci jednali už minulý týden s vládními sociálními demokraty. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se příští rok nejnižší výdělek zvedl o 2 800 korun na 18 tisíc korun, tedy o 18 procent. Odbory jsou s ní ve shodě. Zaměstnavatelé jsou naopak pro mírnější přidání, a to nejvýše o několik stokorun. Poukazují na dopady koronavirové krize na firmy.
Předák ČMKOS Josef Středula Zdroj: CNN Prima NEWS
Středula také věří, že zavedení evropské minimální mzdy vypadá reálně, alespoň tomu odpovídala jednání, kterých se předák ČMKOS zúčastnil. „Mohl by to být taky signál pro občany Evropské unie, že se nemyslí jen na jednu část společnosti, ale také na pracující lidi. Byl bych velmi rád, kdyby byla přijata – aby to byla směrnice, nikoliv doporučení,“ okomentoval unijní záměr v pořadu 360° Michala Půra.
V návrhu evropské směrnice o přiměřených minimálních mzdách způsob stanovení částky není. Text ale obsahuje doporučení, podle něhož by nejnižší výdělek mohl dosahovat poloviny průměrné mzdy či 60 procent mediánové mzdy. Opatření má bránit chudobě lidí, kteří pracují. Průměrná mzda loni v Česku činila 35 611 korun. Medián byl letos v prvním čtvrtletí 29 867 korun.