reklama

Středula: Politici dělají opatřeními nepředvídatelný chaos. Zaměstnancům mají děkovat

Vláda by měla opatření konzultovat s odborníky, ne vnášet do společnosti nepředvídatelný chaos, opřel se do navrhovaných restrikcí odborový předák Josef Středula. Kabinet by podle něj měl poděkovat zaměstnancům za nasazení během pandemie. Místo toho jim komplikuje práci, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Předseda odborářů Středula na úvod propagoval očkování. „Chráním jak sebe, tak své spolupracovníky a rodinu. Je to ideální cesta,“ lákal neočkované. Nelíbí se mu ale způsob, jakým vláda komunikuje další kroky – restrikce pro neočkované či netestované zaměstnance považuje za extrémně nebezpečné řešení, navíc se špatným zakotvením v legislativě.

„Musíme brát v potaz, že tady je Ústava a ústavní práva. Jak to, že vláda toto nediskutovala před volbami? I ona má své kompetence. U vyjmenovaných profesí – dokonce nařízením vlády, k tomu není třeba zákon – může kabinet určit, která očkování jsou povinná a jsou předpokladem pro výkon funkce. K tomu vláda nikdy nepřistoupila. Jestli se bála nebo nedošlo ke konsensu, nevím. Ale diskutovalo se o tom dokonce už na podzim, a pak nic,“ kritizoval Středula přístup kabinetu ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Myslím, že místo zátěže by se zaměstnancům mělo poděkovat za to, co zvládli během pandemie. Co se týká zaměstnavatelů a zaměstnanců, tam funguje symbióza. Jeden chce vyrábět, druhý pracovat. Nikdo se nechce dostat do situace, že by byli doma,“ pokračoval šéf Českomoravské konfederace odborových svazů v pořadu 360°.

Navíc jsou v podobných překotných vládních návrzích právní díry. „Je to totiž jinak. Kdyby zaměstnanec nebyl vpuštěn do práce, tak má stoprocentní náhradu mzdy, protože to je překážka ze strany zaměstnavatele, nikoliv ze strany zaměstnance. Kontrakt neuzavíral s tím, že má být očkován za pět nebo patnáct od vstupu do práce,“ přiblížil problém Středula.

U některých profesích je taková podmínka sice možná – tam se o povinnosti očkovat ví – ale ani covid není aktuálně v jejich případě na seznamu povinných vakcinací.

„Prosím politiky, aby předtím, než cokoliv vypustí, aby si to napsali, porovnali si to s právníky a řekli si, jestli to je nebo není reálné.Podporujeme očkování, ale není možné do toho zavádět formu nepředvídatelného chaosu,“ stěžoval si v závěru také Středula.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama