Co na to vaše peněženka, Josef Středula, Lukáš Kovanda - 3.5. v 17:55
V Evropě vzniká fenomén, jemuž říkáme mzdová železná opona, uvedl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Poukázal tak na rozdíly v cenách hodinové práce v evropských zemích. Podle ekonoma Lukáše Kovandy Česko stále do určité míry slouží západní Evropě, jelikož lidé zde mají nízké mzdy a zároveň hodně pracují.
Tuzemské firmy stál jeden zaměstnanec na hodinu průměrně zhruba 430 korun. Je to o trochu víc než na Slovensku nebo v Řecku. Země, které z hlediska ekonomiky Česko dohání, jsou na tom ale lépe. Ve Španělsku je to v přepočtu zhruba 620 korun, v Itálii pak dokonce 750 korun. Evropský průměr byl loni zhruba 800 korun.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Řecko jde proti proudu, bude mít šestidenní pracovní týden. Kterým směrem míří Česko a EU?
Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly je na mapě Evropy vidět jasná linie mezi zeměmi, které vstoupily 1. května roku 2004 do Evropské unie, a ostatními evropskými zeměmi. „Je to velmi nepříznivá věc, vzniká tam fenomén, kterému říkáme mzdová železná opona, která je takřka neprostupná,“ popsal Středula v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.
Cena hodinové práce v Evropě Zdroj: CNN Prima NEWS
Podotkl, že je potřeba poukázat také na minimální mzdu. „Ta se tady za některých vlád vůbec nezvyšovala. Osm let se nezvýšila ani o korunu,“ sdělil Středula. Dodal, že teď v tom pokračujeme a dostáváme se do fáze, kdy nás předhání i Polsko, které je z hlediska ekonomické výkonnosti o něco horší než naše země. „Česká republika má minimální mzdu 18 900, ale v Polsku je to přes 23 tisíc a bude se dále zvyšovat,“ dodal Středula.
Ekonom Lukáš Kovanda podotkl, že je potřeba brát v potaz také cenovou hladinu, která je v západních zemích vyšší. „Cenová hladina je u nás na necelých 80 procentech průměru Evropské unie. To znamená, že u nás jsou třeba mnohé služby levnější, stejně tak i stravování v restauracích,“ popsal Kovanda.
Dodal, že Češi mají nízké mzdy a zároveň hodně pracují. „Česko stále do určité míry slouží západní Evropě. Kvůli tomu, že tady makáme jako šrouby, tak v západní části mohou sklízet plody a užívají si toho. Toto je strukturální problém české ekonomiky,“ uvedl ekonom. Podotkl, že například Nizozemci pracují zhruba 30 hodin týdně, což v přepočtu znamená 20 volných dnů ročně navíc.