Střelba na večírku v USA
Dva mladí lidé zemřeli a 14 dalších bylo zraněno při střelbě na soukromém venkovním večírku ve městě Rochester ve státě New York. Novinářům to řekl prozatímní policejní šéf Mark Simmons. Policie zatím nikoho nezadržela a neví, zda střelců nebylo více. Při střelbě zemřel muž a žena ve věku 18 a 22 let. Zranění byli převezeni do nemocnic, žádný z nich nebyl v ohrožení života, dodal Simmons.
Informace o střelbě přicházejí krátce poté, co se místní policejní oddělení dostalo pod palbu kritiky kvůli zásahu, po kterém v březnu zemřel 41letý černoch Daniel Prude. V reakci na to rezignoval místní policejní šéf.
Rád koronavirus zlehčuju, přiznal Trump. Chtěl zabránit panice
Americký prezident Donald Trump se na jaře přiznal novináři Bobu Woodwardovi, že vědomě zlehčoval hrozby plynoucí z koronaviru. Informovala o tom agentura DPA. Prezidentský kandidát demokratů v listopadových volbách Joe Biden v reakci uvedl, že chování prezidenta Donalda Trumpa v době pandemie nemoci COVID-19 hraničí se zločinem.
Zatím to ale nevypadá, že sobotní střelba souvisela s březnovým úmrtím. Simmons uvedl, že policie reagovala na telefonáty o střelbě a na místě našla přibližně 100 lidí, kteří se snažili z místa utéct. Před telefonáty policie o večírku nevěděla, uvedla agentura AP. Policie se o střelbě dozvěděla kolem 00:30 místního času (06:30 SELČ).
Jednalo se o nepovolený večírek
„Jde o další tragédii, kdy jednotlivci pořádají tyto nezákonné, neschválené domácí večírky v domech, které nejsou bezpečné především kvůli covidu, kvůli těm podmínkám. A když se přidá alkohol a násilí, je z toho recept na katastrofu,“ prohlásil Simmons.
Manažer prodejny zavolal na černošské zloděje policii. Schytal to od aktivistky BLM
Nechtěnou hvězdou sociálních sítí se stal manažer amerického obchodu s farmaceutickými prostředky ve Washingtonu, D. C. Zavolal totiž na dva Afroameričany, kteří v obchodě evidentně kradli zboží, policii. Aktivistka hnutí Black Lives Matter (BLM) jej obvinila z nadřazování majetku nad člověka a dala incident do souvislosti s násilnou smrtí George Floyda. Na událost jako první upozornil server News.com.au.
Prude zemřel na konci března, jeho smrt se ale ve zpravodajství amerických médií objevila až na začátku září, kdy jeho příbuzní zveřejnili záběry z policejního zásahu, který úmrtí předcházel.
Záběry ukázaly, že strážníci muže nad ránem 23. března zadrželi na ulici rozrušeného a úplně nahého, přičemž mu zakryli hlavu kapucí a jeden z policistů mu asi dvě minuty tlačil hlavu k silnici. Prude, který se podle všeho potýkal s psychickými problémy, pak přestal jevit známky života, načež jej v nemocnici ještě několik dní udržovali naživu za pomoci přístrojů. Soudní lékař jeho úmrtí označil za následek dušení.