Během poslední dvou a půl měsíců došlo v Británii k 15 úmrtím způsobeným invazivním streptokokem skupiny A. Vyplývá to z údajů britské Agentury pro zdravotní bezpečnost. Odborníci varují, že v současnosti dochází k prudkému nárůstu infekcí oproti dřívějšku.
Britská Agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) ve své zprávě uvádí, že od 12. září do 28. listopadu došlo k 15 úmrtím způsobeným streptokokem skupiny A, tedy o šest více, než se uvádělo dříve. Zpráva ovšem neupřesňuje, v jakých regionech mělo k jednotlivým úmrtím dojít, píše britský web The Sun.
Podle dřívějších informací byla zaznemenána úmrtím v Belfastu, Cardiffu, Hampshire, Londýně, Surrey a Buckinghamshire. Britští zdravotníci uvádějí, že počet případů je obzvláště vysoký ve srovnání s posledními dvěma roky, ale oproti období před výskytem pandemie koronaviru.
Streptokok skupiny A je bakterie, která může způsobit mírné onemocnění. Obvykle jde o bolesti v krku a kožní infekce, dále například o angínu a spálu, jež se podobá chřipce a vyskytuje se spíše u dětí. Pokud ale infekce není rychle léčena antibiotiky, může být závažná. Ve vzácných případech bakterie vyvolává invazivní onemocnění, které může být smrtelné.
Colin Brown, zástupce ředitele UKHSA, upozornil, že zvýšenou pozornost je třeba věnovat příznakům, jako je horečka, která neklesá, dehydratace, extrémní únava a potíže s dýcháním.
Podle údajů (UKHSA) byl vysoký výskyt streptokoka A naposledy zaznamenán v sezoně 2017/18, kdy došlo k celkem 355 úmrtím, z nichž ve 27 případech šlo o děti. Neexistují však důkazy, které by naznačovaly výskyt nového kmene viru nebo jeho zvýšené odolnosti vůči antibiotikům.
Covid narušil cyklus
Zdravotníci uvedli, že období s velmi vysokým počtem těchto smrtelných případů se opakují přibližně v tří- až čtyřletých cyklech. „Opatření zavedená během covidové pandemie však mohla tento cyklus přerušit, což by vysvětlovalo současný nárůst,“ uvádí se ve zprávě Colin Brown. Ten zároveň vyzval rodiče, aby v případě, že se u jejich dítěte vyskytnou výše zmíněné příznaky, kontaktovali svého praktického lékaře či záchrannou službu.
Brown zároveň uklidňuje, že bakterie způsobuje vážnější onemocnění jen vzácně. „Víme, že je to pro rodiče znepokojující, ale chci zdůraznit, že přestože pozorujeme nárůst případů u dětí, nejde o nic neobvyklého,“ řekl. Dodal, že v zimě se vyskytuje řada bacilů, které mohou děti napadnout, ale většinou není důvod k vážnějším obavám. „Pokud se stav vašeho dítěte zhorší, obraťte se na zdravotníky,“ vyzval každopádně Brown.
Příznaky, šíření infekce a rizikové skupiny
Streptokok A způsobuje streptokokovou angínu či spálu. Mez hlavní příznaky patří horečka, únava, vyčerpanost, bolesti hlavy, bolesti břicha, zduřelé mandle s bílým povlakem a bolest v krku a při polykání. „V případě spály se poté objevuje i typická vyrážka, zarudnutí v obličeji s vyblednutím kolem úst a tzv. ‚malinový‘ jazyk,“ vysvětlil vedoucí katedry infekčního lékařství ve Fakultní nemocnici Motol Milan Trojánek. „Infekce se typicky šíří kapénkami či někdy kontaktem (například přes otevřené rány, pozn.red.), přičemž onemocnění se projeví celkovými příznaky,“ dodal.
Spálová angína je typickým onemocněním v předškolním a mladším školním věku. „Velká část populace se s těmito kmeny setká, následně si vytvoří imunitu a proti spále je chráněna. Riziko nákazy v dětském věku souvisí i s tím, že děti jsou v kolektivu a kmeny si snáze předávají,“ popsal Trojánek. Mezi ohrožené osoby dále patří lidé se slabším imunitním systémem, chronicky nemocní nebo ti, kteří mají již oslabený imunitní systém například po proděláné chřipce. V posledních letech může jít také o ty, kteří v nedávné době prodělali covid.