Nový kmen omikronu, který zaznamenalo již 50 zemí, je pravděpodobně odolný vůči dosud běžné léčbě nemoci COVID-19. I proto varianta BQ1 lékaře znepokojuje. Virolog Connor Bamford z Belfastu lidem vzkázal, aby nepanikařili, ale byli ostražití. Za účinnou obranu považuje zejména očkování a vyhýbání se velkým davům.
Bamford, jenž působí na Queen's University v Belfastu, poukázal na to, že v souvislosti s nejnovější variantou BQ1 a vývojem budoucích kmenů koronaviru je na místě mít určité obavy. „Je třeba se tím zabývat. Neustále jsme svědky vzniku variant, které jsou schopné se šířit a obcházet naši imunitu. Budeme svědky dalších takových vln,“ podotkl pro Belfast Telegraph.
Znepokojující je zejména zpráva, že by nový kmen omikronu měl být odolný vůči současné léčbě. Lidé by tak podle virologa měli být ostražití, ale nepanikařit. „Musíme dále věnovat větší pozornost skutečnému počtu mrtvých. Stále pozorujeme nárůst infekcí, ale lidí, kteří jsou skutečně nemocní, končí v nemocnici či umírají, je mnohem méně,“ zdůraznil.
Nadále podle něj pomáhají vakcíny proti covidu. „Chrání lidi, aby vážně neonemocněli. Dále máme posilující dávky, i v budoucnu by měly chránit. Pokud máte možnost, nechte se očkovat,“ nabádal Bamford. Stejně tak by lidé měli klást důraz na sledování příznaků, které se příliš neliší od jiných variant covidu. Jedná se o horečku, kašel, vyčerpání, bolest v krku, hlavy, nevolnost či průjem, uvedl web Mirror.
Bamford radí, aby se lidé nezdržovali v přeplněných prostorách a neohrožovali tak starší a zranitelnější lidi. Mezi ně se řadí i lidé se slabší imunitou či chronicky nemocní. „Najdou se lidé, kteří se variantou nakazí, ale myslím, že z velké části budeme dále žít své každodenní životy,“ dodal expert.