reklama

Stropnický: Bytů se staví stále víc, přesto pořád zdražují. Na vině jsou spekulanti

Bytů se sice staví stále více, přesto pořád zdražují. Za vinu to můžeme dát developerům. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl poradce ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) Matěj Stropnický.

reklama

Obyvatelé Berlína v referendu podpořili vyvlastňování bytů velkých pronajímatelů a v Česku to ihned odstartovalo nové kolo debat. „Tady chybí 30 let něco, co je bytová politika. Nejde jen o pokuty, ale stát se musí angažovat v tom, aby lidé měli střechu nad hlavou. To je základní lidská potřeba. Developeři jsou poslední, kdo má zájem na tom, aby ceny klesaly. Poptávka převyšuje nabídku, což je pro ně výhodné. Jak roste počet dokončených bytů, vždycky roste cena. Byty se kupují na investici. Nemusíme být zastánci vyvlastňování, ale vidíme, že trh selhává,“ má jasno Stropnický.

Developeři

„Neselhává trh, ale politici. Vytvářejí prostředí pro to, aby se stavělo více nebo méně. Trh jenom reaguje. Cenou dává signál, že bytů je nedostatek a je problém na straně nabídky, kterou nemáme. Byty jsou jedním z mála aktiv,“ oponoval mu Jan Skopeček (ODS)

Podle něho bohatství vzniklo díky nedotknutelnosti vlastnického práva. „Minulé generace si prožily nemít možnost vlastnického práva. Když se člověk stane vlastníkem, vede ho to k odpovědnosti za majetek,“ řekl Skopeček.

Skopeček dále uvedl, že doba od prvního razítka ke konečnému vyhotovení bytu v Praze trvá deset let. „K čemu to vede? Staví je jenom velké firmy s kapitálem. Kdyby tady bylo vyšší konkurenční prostředí, je samozřejmě větší nabídka. Dokud se nezačne stavět dostatek bytů, můžou socialisté a zelení vymýšlet bláznivé nápady, ale k ničemu to nevede,“ pravil.

Státní byty

„Developeři jsou nenažraní. Koupil jsem kulturní památku – po roce jsem měl stavební povolení, nechtěl jsem prasárny, třeba více pater. Takhle kdyby postupoval developer, není problém, ale oni to chtějí,“ kritizoval Stropnický.

Stropnický společně s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) natočil video nazvané Hustá dvojka, v kterém nabízí řešení problému. „Postavíme 10 tisíc státních bytů ročně. Šlo to za Husáka, půjde to dneska také,“ řekla Maláčová. „Tehdy se postavilo cca 80 tisíc bytů ročně. Najednou mohla spousta lidí bydlet v bytě s topením, teplou vodou, v zeleni. Tenkrát to systém zvládl. Tak proč by to nešlo dnes? Pojďme postavit 10 tisíc bytů. Vybereme na ně z obnovené daně z převodu nemovitostí a jednak zvýšením daně z nemovitosti od čtvrté nemovitosti jedince. Od čtvrté nemovitosti to je podnikání a to má být progresivním způsobem zdaněno,“ vysvětlil Stropnický.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vlakem na letiště v roce 2029? Stavět se má za rok. Otázkou je, co bude po volbách
Doprava

Vlakem na letiště v roce 2029? Stavět se má za rok. Otázkou je, co bude po volbách

Nedostatečné propojení Letiště Václava Havla a centra Prahy dlouhodobě trápí nejen obyvatele hlavního města. V posledních letech se začalo na modernizaci železniční tratě směrem na letiště pracovat a další úseky se začnou stavět v příštích letech. Celá rychlodráha z Masarykova nádraží do Kladna s odbočkou na letiště by měla být hotova v roce 2029. Otázkou zůstává, nakolik šlo jen o předvolební sliby. Stavbu totiž bude provázet řada problémů.

Nemocný prezident Masaryk se nedokázal podepsat, při přísaze zapomněl slib
Historie

Nemocný prezident Masaryk se nedokázal podepsat, při přísaze zapomněl slib

Už je to holt taková domácí tradice, skutečný zdravotní stav československých i českých prezidentů se většinou před veřejností tajil a stále tají. „Prezidenta Masaryka už při volbě z 24. května 1934 notně opouštěly síly. Ale málokdo věděl, že ho měsíc před prezidentskou volbou postihla mozková příhoda,“ připomíná Marie Ryantová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Rekordní nárůst od května. Za pátek v Česku přibylo téměř 1800 případů covidu

V pátek v Česku přibylo dalších 1 781 potvrzených případů koronaviru – nejvíce za jeden den od začátku května a o 764 více než před týdnem. V nemocnicích bylo s covidem 459 lidí, což je oproti předchozímu dni sice o něco méně, ale oproti minulému týdnu to znamená nárůst o 121 hospitalizovaných. Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo, uvádějící, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, stouplo z 1,33 na 1,45.

Pražský magistrát šetří provozní výdaje. Propouští sedm procent svých zaměstnanců

Pražský magistrát bude mít od 1. listopadu méně zaměstnanců. V letošním roce jde o snížení o sedm procent, konkrétně o zhruba 88 takzvaných systematizovaných míst na přibližně 2 248. Na odstupném zaplatí město asi 12,5 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednají městští radní. Úřad lidem již v uplynulých měsících rozdával výpovědi. Další propouštění přijde v příštím roce.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Odměny za pomoc po tornádu: 70 milionů pro zasahující hasiče, vojáky a policisty

Na platy hasičů, vojáků a policistů, kteří v červnu zasahovali v obcích zasažených tornádem v Jihomoravském kraji, má jít zhruba 70 milionů korun. Vyplývá to z návrhu, který v pondělí projedná vláda. Další peníze pošle ministerstvo vnitra sborům na provozní náklady či na nahrazení škody na majetku. Celkem náklady pro všechny složky včetně Správy státních hmotných rezerv a dobrovolné hasiče přesáhnou sto milionů korun.

Porovnávat piloty formule a rallye? Absurdní, žasnou fanoušci nad chystanou revolucí

Poměrně kuriózní koncept se rodí v hlavách představitelů Mezinárodní automobilové federace (FIA). Tenisový žebříček zná asi každý sportovní fanoušek. Hráči jsou podle výkonů – získaných bodů – za uplynulý rok seřazeni a ti nejlepší usilují o post světové jedničky. A takovýto „ranking“ by se měl brzy zrodit také v motorsportu napříč různými disciplínami – rallye, formule 1, formule E a tak dále.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama