reklama

Stropnický: Bytů se staví stále víc, přesto pořád zdražují. Na vině jsou spekulanti

Bytů se sice staví stále více, přesto pořád zdražují. Za vinu to můžeme dát developerům. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl poradce ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) Matěj Stropnický.

reklama

Obyvatelé Berlína v referendu podpořili vyvlastňování bytů velkých pronajímatelů a v Česku to ihned odstartovalo nové kolo debat. „Tady chybí 30 let něco, co je bytová politika. Nejde jen o pokuty, ale stát se musí angažovat v tom, aby lidé měli střechu nad hlavou. To je základní lidská potřeba. Developeři jsou poslední, kdo má zájem na tom, aby ceny klesaly. Poptávka převyšuje nabídku, což je pro ně výhodné. Jak roste počet dokončených bytů, vždycky roste cena. Byty se kupují na investici. Nemusíme být zastánci vyvlastňování, ale vidíme, že trh selhává,“ má jasno Stropnický.

Developeři

„Neselhává trh, ale politici. Vytvářejí prostředí pro to, aby se stavělo více nebo méně. Trh jenom reaguje. Cenou dává signál, že bytů je nedostatek a je problém na straně nabídky, kterou nemáme. Byty jsou jedním z mála aktiv,“ oponoval mu Jan Skopeček (ODS)

Podle něho bohatství vzniklo díky nedotknutelnosti vlastnického práva. „Minulé generace si prožily nemít možnost vlastnického práva. Když se člověk stane vlastníkem, vede ho to k odpovědnosti za majetek,“ řekl Skopeček.

Skopeček dále uvedl, že doba od prvního razítka ke konečnému vyhotovení bytu v Praze trvá deset let. „K čemu to vede? Staví je jenom velké firmy s kapitálem. Kdyby tady bylo vyšší konkurenční prostředí, je samozřejmě větší nabídka. Dokud se nezačne stavět dostatek bytů, můžou socialisté a zelení vymýšlet bláznivé nápady, ale k ničemu to nevede,“ pravil.

Státní byty

„Developeři jsou nenažraní. Koupil jsem kulturní památku – po roce jsem měl stavební povolení, nechtěl jsem prasárny, třeba více pater. Takhle kdyby postupoval developer, není problém, ale oni to chtějí,“ kritizoval Stropnický.

Stropnický společně s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) natočil video nazvané Hustá dvojka, v kterém nabízí řešení problému. „Postavíme 10 tisíc státních bytů ročně. Šlo to za Husáka, půjde to dneska také,“ řekla Maláčová. „Tehdy se postavilo cca 80 tisíc bytů ročně. Najednou mohla spousta lidí bydlet v bytě s topením, teplou vodou, v zeleni. Tenkrát to systém zvládl. Tak proč by to nešlo dnes? Pojďme postavit 10 tisíc bytů. Vybereme na ně z obnovené daně z převodu nemovitostí a jednak zvýšením daně z nemovitosti od čtvrté nemovitosti jedince. Od čtvrté nemovitosti to je podnikání a to má být progresivním způsobem zdaněno,“ vysvětlil Stropnický.

Tagy:

Hlavní zprávy

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou
Sněmovna

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí
Historie

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Polskem otřásla smrt ženy, čekala dvojčata. Lékaři odmítli potrat, přestože jedno zemřelo

Přísné protipotratové zákony v Polsku mají další oběť. Sedmatřicetiletá Agnieszka čekala dvojčata, ještě v prvním trimestru ale jedno z dětí zemřelo. Lékaři těhotenství neukončili, údajně čekali, zda druhé dítě přežije. To se nestalo a žena tak nosila mrtvé dítě v břiše několik dní, zemřela následně podle rodiny na sepsi. Příbuzní její příběh sdíleli na sociálních sítích a z tragédie obviňují vládu.

KOMENTÁŘ: Rekordman Passer zákon neporušil, morálně však jeho jízda neobstojí

Minulý týden vzbudil obrovské haló známý český podnikatel Radim Passer, který se rozhodl demonstrovat schopnosti své nejnovější hračky na čtyřech kolech. V časných ranních hodinách vyvezl své Bugatti Chiron na přehledný úsek německé dálnice dálnice A2 mezi Berlínem a Hannoverem a tlačil pedál plynu k podlaze tak dlouho, dokud ukazatel rychlosti nedostoupil hodnoty 417 km/h.

„Miracleo“ či zbrusu nový stadion Čechů. Co jste o MS v hokeji 2022 nevěděli

Již 13. května se mohou sportovní fanoušci těšit na další hokejovou podívanou. Po turnaji na Zimních olympijských hrách v Pekingu se pozornost upne na Finsko, které letos hostí již 86. ročník mistrovství světa v hokeji. Výběr trenéra Filipa Pešána zakotví v jednom z největších měst severské země: v Tempere, kde bude hrát ve zbrusu novém stadionu Tampere Deck Arena. Domácí i zahraniční diváky v Tampere či Helsinkách pak bude bavit maskot šampionátu, lev Miracleo. Co dalšího jste o MS v hokeji 2022 nevěděli?

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Třaskavé jednání Sněmovny: SPD jej čtyři hodiny blokovalo. Hanba vám, zuřil Bartošek

Hnutí SPD ve čtvrtek dopoledne čtyři hodiny blokovalo jednání Poslanecké sněmovny. Ta měla znovu jednat o korespondenční volbě, která by umožnila Čechům žijícím v zahraničí jednodušeji volit. K bodu se ale poslanci nedostali. Nejprve dvě hodiny řečnil předseda hnutí Tomio Okamura, který navrhoval změny v programu schůze. Pak se za řečnickým pultem střídali i jeho kolegové, což rozčílilo koaliční poslance.

reklama