Stropnický: Vystrčil by se měl Zemanovi omluvit. Snahy Senátu byly na hraně puče

Neúspěšný kandidát ČSSD do Sněmovny Matěj Stropnický vyzval šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) k tomu, aby se omluvil prezidentovi Milošovi Zemanovi. „Já to považuji na hraně ústavního puče, o co se pokoušel pan Vystrčil a část Senátu. Je dobře, že se tomu podařilo zabránit,“ komentoval v pořadu 360° Vystrčilovy úvahy o aktivaci článku 66 Ústavy.

Bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický se ve vysílání CNN Prima NEWS vyjádřil mimo jiné ke zdravotnímu stavu Miloše Zemana. „Přímo volený prezident má zdaleka největší mandát ve srovnání se všemi poslanci i senátory. Je standardní, že jsou dny, kdy starší hlava státu nemůže vykonávat své kompetence naplno. Myslím, že prezidentův stav se postupně zlepšuje. Asi už nikdy nebude úplný jura, ale to neznamená, že by měl někdo právo chmatat na jeho kompetence,“ řekl.

Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) hospitalizovaný od 10. října. Zpráva lékařského týmu, kterou kancléř Vratislav Mynář obdržel o tři dny později, hovořila o tom, že hlava státu není schopna vykonávat své pracovní povinnosti. Hrad přesto odmítal Zemanův stav komunikovat s veřejností a neodpovídal ani na dotazy Senátu.

V pondělí 18. října tedy vystoupil předseda Senátu Miloš Vystrčil a zmínil úryvek zprávy, kterou Mynář obdržel již 13. října od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). „Dle názorů ÚVN je vzhledem k charakteru onemocnění dlouhodobá prognóza zdravotního stavu Miloše Zemana hodnocena jako krajně nejistá – a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech hodnocena jako málo pravděpodobná,“ citoval Vystrčil.

Zástupci Senátu i Sněmovny proto zvažovali, zda není na místě jednat a hlasovat o článku 66 Ústavy, který by prezidenta dočasně zbavila pravomocí. „Já to považuji na hraně ústavního puče, o co se pokoušel pan Vystrčil z ODS a část Senátu. Je dobře, že se tomu podařilo zabránit. Myslím, že pan Vystrčil dluží prezidentovi omluvu,“ zmínil Stropnický.

Prezidentův stav se zlepšil

Senátoři i poslanci z koalic Spolu a PirSTAN však jasně uvedli, že by si v případě hlasování vyžádali od ÚVN aktualizovanou zprávu.

ÚVN poté 22. října konstatovala, že se Zemanův zdravotní stav mírně zlepšil. Tento čtvrtek pak lékaři prezidenta přesunuli z jednotky intenzivní péče na standardní pokoj. Podle Vystrčila je teď třeba vyčkat, zda bude Zeman schopen přijmout demisi vlády.

Na základě toho bude Parlament dále postupovat. Hlava státu ale stále kvůli zákazu nesmí přijímat návštěvy. Končícímu premiérovi Andreji Babišovi (ANO) nabídla prezidentská kancelář spojení skrze videokonferenci, což ale předseda vlády odmítl a se Zemanem se spojí telefonicky. Stejnou nabídku dostal od Hradu i šéf ODS Petr Fiala.

Tagy: