Vědci z australské Macquarieovy univerzity přišli s překvapivým tvrzením. Mořští hadi, kteří útočí na potápěče v blízkosti Velkého bariérového útesu u severovýchodního pobřeží Austrálie, si je ve skutečnosti pletou s potenciálními sexuálními partnery. Spíše než o skutečný útok jde o zmatené námluvy v období páření.
Na nová zjištění australského týmu vědců upozornil deník Daily Star. „Mořští hadi jsou považováni za velmi jedovaté. Mnohdy více, než hadi žijící na souši. K uštknutí člověka, při kterém dochází k vpravení toxinu, však dochází jen velmi zřídka,“ uvádí studie.
K usmrcení rybáře došlo naposledy v roce 2018, přičemž šlo o první zaznamenané úmrtí od roku 1935, kdy jeden z těchto mořských tvorů zabil potápěče.
Odborníci poukazují také na to, že ve vzácných případech, kdy je jed vpraven do lidského organismu, je samotné uštknutí bezbolestné. Později se však dostavuje bolest svalů, slabost, zvracení a může dojít i k ochrnutí.
„Potápěči na tropických korálových útesech často hlásí ničím nevyprovokované útoky vysoce jedovatých olivových mořských hadů. Hadi plavou přímo k potápěčům, někdy se obtočí kolem jejich končetin a kousnou je. Na základě studie se však domníváme, že tyto útoky jsou jen nesprávně zaměřenou reakcí během období páření,“ uvádí autoři studie. Ta vychází z pozorování volně žijících mořských hadů a z analýzy údajů, které nashromáždil biolog Tim Lynch, který v letech 1994 až 1995 působil jako potápěč na Velkém bariérovém útesu.
„Toto chování bylo zaznamenáno častěji u samců mořských hadů než u samic. K interakcím, kdy mořští hadi útočili na doktora Lynche, došlo ve třinácti případech. Všechny se odehrály v období páření,“ doplňují vědci s tím, že důvod tohoto chybného chování hadů je jednoduchý.
Kvůli špatnému rozptylu světla ve vodě mají mořští hadi problémy s jasným viděním pod vodou. „Samice tohoto jedovatého živočicha může měřit až dva metry, proto není divu, když si samec místo partnerky vybere potápěče,“ píší autoři studie.