I šest měsíců po prodělání koronaviru se v mozku pacientů nacházejí abnormality. Zjistil to tým vědců v nové studii, na kterou upozornil lékařský web RSNA (Radiologická společnost Severní Ameriky). Ačkoliv se o long covidu už dlouhodobě ví, lékaři o něm stále nemají dostatek informací.
Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (U.S. Centers for Disease Control and Prevention) se přibližně u jednoho z pěti dospělých osob projeví dlouhodobé následky onemocnění COVID-19. Lékaři však přesně netuší, kolik pacientů long covidem trpí.
Jak vzniká nová varianta koronaviru?
- Ve chvíli, kdy nakažená osoba infikuje dalšího člověka, vir se zkopíruje a přejde do těla nového hostitele.
- Tento duplikační proces se ale může pokazit, čímž dochází k mutacím. Kvůli takovým chybám může vir zaniknout, může se oslabit, ale také se může stát silnějším. Nové atributy patogenu jsou prakticky nahodilé.
- Pokud vir nasbírá více mutací a vlastnostmi se výrazně odliší od původního viru, vzniká nová varianta.
Jak upozorňuje web RSNA, zahrnuje příznaky, jako jsou potíže s myšlením nebo soustředěním, bolesti hlavy, problémy se spánkem, závratě, změnu čichu nebo chuti a deprese nebo úzkost. Studie zjistily, že COVID-19 může být také spojen se změnami na srdci, plicích nebo jiných orgánech i u bezpříznakových pacientů.
Nový výzkum se ale zabývá především změnami na mozku. „Naše studie upozorňuje na nový aspekt neurologických účinků COVID-19 a uvádí významné abnormality u osob, které covid prodělaly,“ uvedla spoluautorka studie Sapna S. Mishraová.
Ačkoli i jiní experti varovali před neurologickými změnami, každá další studie může vědce posunout zase o krok blíž k poznání koronaviru a jeho účinků. Vědci analyzovali data u 46 pacientů, kteří se zotavili z covidu, a u 30 zdravých.
Studie byla provedena během šesti měsíců po zotavení. U pacientů s dlouhodobým covidem byly nejčastěji uváděnými příznaky únava, problémy se spánkem, nedostatek pozornosti a problémy s pamětí. Právě ty mohou být následkem covidu.