Stupeň dolů můžeme obětovat. Kulichy a teplé ponožky jsou válečná varianta, říká expert

Rapidně rostou ceny energií, Rusko navíc hrozí zastavením dodávek plynu do Evropy. Jak mohou Češi zajistit, že budou mít stále čím topit? Energetický expert Jiří Gavor v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS prohlásil, že každý solidně ušetří, když si doma ubere jeden stupeň Celsia. Nejjednodušším řešením jsou ale kulichy a teplé ponožky.

„Teplé ponožky, svetr a kulich je nejjednodušší varianta, i když trochu válečná a na úkor komfortu a našich dlouhodobých zvyklostí,“ odpověděl Gavor s lehkou dávkou ironie na dotaz, jak si mohou lidé zajistit, že jim doma při současném vývoji cen energií a situaci okolo hrozby zastavení dodávek plynu z Ruska nebude zima a že si vůbec zatopí.

Následně přidal jednu praktickou radu. „Jeden stupeň dolů ušetří až 6 procent našich peněž. Každý ho může obětovat,“ uvedl. Dlouhodobě podle něj stoupá zájem o tepelná čerpadla, úspornější technologie, solární formy nebo fotovoltaiky. „Vše si ale vyžaduje čas, nejde to řešit z měsíce na měsíc,“ upozornil.

Zálohy, které dodavatelé energií skládají u Operátora trhu s elektřinou (OTE), vzrostly meziročně zhruba 2,5krát, řekla v sobotu Zuzana Dvořáková z OTE. V současnosti podle ní činí celkové zajištění od všech obchodníků asi 25 miliard korun, z toho 20 miliard Kč u plynu a pět miliard korun u elektřiny.

Podle druhého hosta pořadu Co na to vaše peněženka, ekonoma a poradce vlády Štěpána Křečka, ceny dále porostou. Mírný pokles může nastat na jaře a v létě, kdy není topná sezona.

„Jakmile ale přijde další topná sezona, ceny budou nejspíše opět vysoké. Budeme potřebovat i ruský plyn, proto mnozí lidé mají obavy,“ předpověděl Křeček. Roste podle něj poptávka po topení dřevem, což je nejlevnější způsob.

Křeček jako další možnosti zmínil dražší elektrokotle, protože elektřiny by, na rozdíl od plynu, měl být stále dostatek. „Pak máme zmíněná tepelná čerpadla, což je asi nejlepší způsob, je zde ale největší pořizovací náklad,“ nastínil specifika ekonom.

Vláda rozjela energetický balíček

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) na konci března uvedl, že vláda připravila pro české občany komplexní energetický balíček. „Jedná se o třináct kroků, které mají jedno společné – mají se pozitivně promítnout do výdajů domácností a zlepšit ekonomický stav České republiky do budoucna,“ informoval.

První je zvýšení existenčního a životního minima o deset procent od 1. dubna 2022, které představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle Jurečky se dotkne až 350 tisíc lidí, protože se od těchto částek odvíjejí i výše dalších dávek.

Stát dále plánuje firmám z energeticky náročných odvětví kompenzovat nepřímé náklady. Evropská komise program podle Síkely předminulý týden schválila, nyní se jedná o rozšíření výčtu odvětví, která by z něj mohla pomoc čerpat. Na zbytek kroků se můžete podívat ZDE.

Tagy: