Rusové potřebují eura a dolary. Nemají jinou možnost než prodávat plyn, myslí si Prouza

Rusko musí nadále prodávat plyn, těžba se jen tak přerušit nedá a evropské trubky technicky nejdou přesměrovat do Číny. Potřebuje eura a dolary, řekl v Partii Plus prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. S tím souhlasí i makroekonom Vladimír Pikora, který ale podotkl, že se Rusko chová iracionálně a nevypočitatelně. „Mohli by nás znovu zaskočit tím, že budou hledat alternativy, jak válku financovat,“ řekl ve vysílání.

Hosté druhé části diskuze v pořadu Partie zmínili, že Česká republika je z 95 procent závislá na ruském plynu, což je ve světle současného dění na Ukrajině a poloprázdných zásobníků velká chyba. Analytik a makroekonom Vladimír Pikora uvedl, že bylo strategičtější nakoupit zemní plyn s předstihem. Problém totiž nemusí být jen cena komodity, ale zda bude vůbec dostupná.

Zde prý záleží, jaký postup Rusko nakonec zvolí, ve výsledku by totiž mohla nastat situace, kdy plyn zkrátka nebude vůbec. „Pokud by se ukázalo, že Rusko zavře kohoutky, cena plynu dramaticky poroste a budeme hledat alternativní zdroje,“ podotkl ve vysílání Pikora.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy je spíše klíčové se domluvit v rámci evropského prostoru, zda bude možné sdílet zásoby plynu, pakliže by došlo k drastickému omezení dodávek ze strany Ruska.

„To by měla být hlavní priorita české vlády. Jsme na konci trubky, která směřuje přes Německo k nám. Nemáme alternativní připojení – minulé vlády se vykašlaly na různé alternativy, které byly na papíře,“ navázal v diskuzi Prouza.

Dokáže si představit stejný postup jako u vakcín proti covidu, které se přelévaly ze státu na stát podle toho, kde jich bylo potřeba nejvíce a kdo ještě mohl sáhnout do rezerv. V případě nedostatku zemního plynu by se mohla zvolit obdobná strategie v rámci Evropské unie. Dodal, že pro ČR nemá příliš smysl masivní nákup, když je cena tak vysoká – lepší volbou by bylo postupné doplňování.

Pikora upozornil, že je v zájmu samotného Ruska, aby nadále prodávalo jak zemní plyn, tak ropu, jelikož získanými penězi financuje svou válku na Ukrajině. „Nicméně se v poslední době ukazuje, že Rusové dokázali mnohé zaskočit – třeba rozsahem útoku, který provedli. Mohli by nás znovu zaskočit tím, že budou hledat alternativy, jak budou válku financovat, třeba skrze využití Číny. Chovají se poslední dobou také iracionálně a nevypočitatelně,“ zmínil v pořadu Partie Plus.

Rusové potřebují eura a dolary

Stejný názor měl také Prouza. „Nemají úplně jinou možnost. Naleziště s trubkami do Evropy jsou jiná než naleziště, která vedou do Číny. Tady nefunguje, co často slyším, že se najednou bude evropský plyn dodávat do Číny. To technicky není možné. Navíc musí těžba plynu probíhat kontinuálně, jeho kohoutek nejde tak jednoduše zavřít,“ přiblížil další problémy, se kterými se Rusko potýká.

Zároveň je plyn, ropa i uhlí jediným zdrojem cizí měny pro Rusko. „Zoufale potřebují eura a dolary. Ruská ekonomika je z hlediska dovozu nejen moderních technologií, ale i potravin a náhradních součástek zcela závislá na zahraničí. Není schopna vyrábět tak, aby pokryla domácí potřebu,“ pokračoval Prouza.

V současnosti se podle něj zdá, že si Vladimir Putin bude s Evropou hrát a pokusí se ji vydírat. Proto musí evropské státy zvolit jednotný postoj. „Pokud vydržíme, bude jasné, že Putin tahá za kratší konec provazu,“ řekl na CNN Prima NEWS.

Tagy: