reklama

Pošta s rouškami porušila zákon, tvrdí SÚKL. Hamáček mu hrozí trestním oznámením

Česká pošta podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) porušila při rozesílání respirátorů a roušek seniorům zákonné požadavky týkající se zdravotnických prostředků, informoval SÚKL s tím, že pošta musí do tří dnů přijmout nezbytná nápravná a preventivní opatření. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) ale SÚKL neměl kompetenci k provedení kontroly. Zvažuje podání trestního oznámení na ústav kvůli šíření poplašné zprávy.

reklama

„Zdůrazňuji, že výzva je určena České poště, nikoliv občanům, kteří zásilky obdrželi. Je to tedy nyní pošta, která musí konat a vymyslet způsob, jak odvrátit existenci faktického rizika možného ohrožení zdraví milionů uživatelů,“ sdělila ředitelka SÚKL Irena Storová.

Hamáček k tomu novinářům řekl, že SÚKL nevydal žádný kontrolní závěr ani neumožnil podat námitky proti němu, což považuje za nestandardní. Ústav ale ve svém prohlášení uvedl, že  dílčí závěry vydal ještě před dokončením samotné kontroly. „Jedná se o standardní krok v situacích, kdy hrozí riziko z prodlení a negativní zdravotní následky uživatelů daných výrobků," sdělil SÚKL.

Hamáček: Vyjádření SÚKL může vyvolat obavy mezi seniory

Úřad podle Hamáčka nemá kompetenci ke kontrole na poště, protože nešlo o distribuci zdravotnického materiálu, ale rozesílání osobních ochranných prostředků. Ovšem podle lékového ústavu distribuované výrobky naplňují zákonnou definici zdravotnického prostředku a sami výrobci je tak označují. Nesmí proto být rozesílány při porušení originálního obalu nebo bez informací od výrobce.

K tématu

Vyjádření SÚKL podle ministra může vyvolat obavy mezi seniory, že jim roušky a respirátory, které jim pošta dodala, mohou uškodit. Hamáček proto požádal právní oddělení ministerstva, aby zpracovalo trestní oznámení pro možné šíření poplašné zprávy. Zatím podle něj nelze říct, zda by oznámení mířilo proti úřadu, jeho ředitelce nebo mluvčí, podle něj to budou muset vyhodnotit právníci.

Také Česká pošta se hájí, že do přepravy převzala ochranné pomůcky, nikoli zdravotnický materiál. To mají jasně dokazovat i předávací protokoly, které má pošta k dispozici. Z tohoto pohledu neměla kontrola ze strany SÚKL začít, protože ústav není oprávněný ochranné pomůcky kontrolovat, řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Česká pošta: Zvládli jsme to bez problémů

Pět roušek, které pošta posílala v obálce, bylo vyňato z větších balení o 50 kusech. Respirátor zase neměl informace v češtině a podle SÚKL nenesou správné označení shody s evropskými normami CE. Písmena CE na respirátoru sice jsou, ale podle serveru Kverulant jde o značku China Export, která je jen velmi podobná. Špatně označená podle ústavu je také norma EN 14 385 stanovující požadavky na stacionární zdroje znečištění ovzduší.

„Dnes, v pondělí 21. září, kdy SÚKL vyzval Českou poštu k nápravě, je veškerý materiál roznesen všem adresátům. Česká pošta tuto vícestupňovou akci s výraznými časovými a personálními nároky zvládla bez problémů. Pokud opět dostane od státu zadání, aby distribuovala další ochranné pomůcky, jako logistická firma se tohoto úkolu opět zhostí. Oficiální vyjádření SÚKL právně analyzujeme, poté jej od nás obdrží,“ dodal Vitík.

Česká pošta minulý týden roznesla téměř třem milionům lidí starších 60 let do schránek zásilky s rouškami a respirátorem. O rozdávání roušek starším lidem rozhodla vláda. Distribuce vyšla na zhruba 15 milionů korun.

K tématu

Tagy: Česká pošta zákon chyba roušky Irena Storová SÚKL Jan Hamáček

Další hlavní zprávy

reklama
Druhý nejvyšší večerní nárůst nakažených od začátku pandemie. Obětí přibývá sto za den
Opozice: Čekat na nového ministra do úterý je nezodpovědné. Vláda musí jednat
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Pokud Zeman neodvolá Prymulu, Hamáček hrozí odchodem z vlády. Je to neomluvitelné
Klaus: Vláda prokázala neschopnost řešit krizi. Prymula se ministrem nikdy neměl stát
Probošt kapituly: Prymula neměl kam projít, jako restaurace slouží celý objekt
Restaurace, kde měli jednat Prymula s Faltýnkem, neotevřela. Prohlédněte si interiér
Další články
reklama
reklama