Jsou to pouhé dva dny, co se svět dozvěděl, že se má Superliga stát realitou. Evropská soutěž se zakládajícími 12 členy si okamžitě získala odpůrce napříč celým fotbalovým spektrem, nadšence prakticky žádné. V pondělí sílily protesty fanoušků týmů, jež se rozhodly utvořit elitní společnost. A zdá se, že obrovský tlak má výsledek. Podle informací z Británie se rozhodly z projektu vycouvat Chelsea i Manchester City.
Podle stanice BBC vedení londýnské Chelsea připravuje dokumenty pro to, aby mohla zažádat o vystoupení ze Superligy. Manchester City už vycouval kompletně.
Manchester City have withdrawn from the European Super League.
— BBC Sport (@BBCSport) April 20, 2021
Chelsea are also preparing documentation to request withdrawing from the European Super League.
More to follow ⤵#bbcfootball
V posledních desítkách hodin – po vyhlášení Superligy – se mluví o tom, že vytvořením skupiny boháčů došlo k pošlapání fotbalových hodnot a hře hrozí smrt. Soutěž, která měla sebrat atraktivitu tradiční Lize mistrů, naráží na obrovský odpor.
V pondělí se ve velkém protestovalo před Stamford Bridge, stadionem Chelsea. Nespokojený dav dokonce přišla uklidňovat klubová legenda Petr Čech – ten teď působí u Blues jako poradce sportovního a technického úseku. „Dejte nám čas. Nechte to lidi vyřešit,“ vzkazoval bývalý gólman příznivcům.
@PetrCech telling us people will sort it out! and let the bus in #NoToEuropeanSuperLeague @ChelseaFC pic.twitter.com/VEkDxmFVNy
— phillip james (@phillipjames4) April 20, 2021
A po čase opravdu mohli fanoušci slavit. Nejen ti s náklonností k Chelsea. V tuto chvíli, kdy je jasné, že ze Superligy zařadil zpátečku i Manchester City, lze předpokládat dominový efekt. Z původní dvanáctky zbývají anglické týmy Arsenal, Liverpool, Manchester United, italské mančafty Inter, AC Milán, Juventus Turín a španělští zástupci Atlético Madrid, Barcelona a Real Madrid. Prezident Los Blancos Florentino Pérez je zároveň prvním předsedou Superligy.
Už odchod dvou celků je pro velkou část fotbalové komunity vítězstvím sportu nad penězi. „Máme svůj fotbal zpět,“ uvedl na Twitteru.například někdejší anglický reprezentant Gary Lineker, aktuálně moderátor fotbalových pořadů.
Na zainteresované kluby netlačily pouze fanouškovské tábory, ale také různé fotbalové asociace, současní i bývalí hráči, nebo dokonce politici. Zrodu Superligy rozhodně nevoněl vrchnímu evropskému fotbalovému orgánu UEFA, pod jehož hlavičkou se konají Liga mistrů i Evropská liga. Jeho prezident Aleksander Čeferin se nechal slyšet, že fotbalisté, kteří se zapojí do Superligy, nebudou moct reprezentovat své země v soutěžích, které pořádá.