Jen málokde dostane zákazník k nákupu igelitku zdarma. I obchodní řetězce se totiž snaží omezit spotřebu plastů a místo igelitových tašek a mikrotenových sáčků přecházejí třeba k papírovým. Nicméně ty si musíte v obchodě koupit.
Jak informoval web Kupi.cz, sáčky z recyklovaných materiálů si zákazníci v obchodech koupí od zhruba 20 korun. Jako příklad server uvedl řetězec Lidl, kde dvojice menších sáčků na ovoce vyjde na 19,90 korun. Větší, vhodné například na pečivo, stojí o deset korun více.
ČTĚTE TAKÉ: Uhni, kanále! Z Lidl Outletu se stala nákupní válečná zóna. Chystá se na perný víkend
Podle prodavaček jsou ekologické varianty dobrým krokem. „Zákazníci balí jeden banán, jedno jablko nebo dvě housky a na všechno mají sáček. Kdyby měly sáčky symbolickou cenu, určitě by to lidi přimělo se zamyslet,“ řekla webu prodavačka z Prahy.
Cílem je zejména snížení množství plastového odpadu.
Rozčarovaní jsou ale ti zákazníci, kteří si v rámci udržitelnosti nosí do obchodů své vlastní sáčky. Jejich používání totiž není bez komplikací. „Vážení zákazníci, pro ovoce a zeleninu používejte výhradně sáčky nabízené v našem obchodě. U cizích sáčků nemůžeme garantovat jejich správnou hmotnost, vyhrazujeme si proto právo při jejich použití odečítat na pokladně paušální hmotnost osm gramů,“ stojí na tabulce u zeleniny v Lidlu.
Ekologické alternativy by měly být levnější
„Teprve teď jsem zjistila, že moje sáčky váží přes 40 gramů. Celou dobu jsem platila za jejich hmotnost místo za samotné ovoce,“ uvedla jedna ze zákaznic, která si textilní sáčky šije doma. O informativní tabulce nevěděla ani další zákaznice. „Když vidím, jaké množství plastových sáčků se při jednom nákupu spotřebuje, je mi smutno. Už dlouho používám své látkové sáčky, ale o ceduli nad ovocem a zeleninou jsem nevěděla,“ uvedla.
Jiní ale zaváděné změny vítají. „Zpoplatnění sáčků může být dobrým krokem. Lidé si dvakrát rozmyslí, co doopravdy potřebují,“ míní zákaznice z Ostravy. „Je to dobrý nápad, ale některé detaily mi přijdou nepřehledné. Třeba pravidla kolem váhy sáčků,“ řekl další. „Rozumím důvodům, ale bylo by fajn, kdyby ekologické alternativy byly levnější a prodejce zvýhodnil nějak ty, kteří si donesou vlastní pytlík,“ doplnil ho muž z Olomouce.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Slova o dobré ekonomice dráždí, míní Pikora. Lidé bez peněz si za to mohou sami, řekl Křeček
Supermarkety bojují s plasty. Za ekologické varianty si ale zákazníci připlatí