Vytrasování tzv. superpřenašečů je pro zastavení koronavirové pandemie klíčové. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedla epidemioložka Kateřina Fabiánová a během diskusního panelu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy měl podobný názor také imunolog Karel Drbal, kterého citoval deník Blesk.
„Někteří infikovaní jedinci, tzv. superspreaders (superpřenašeči, superšiřitelé) mají velký potenciál dále šířit nákazu, což je dáno jednak jejich vyšší nakažlivostí, neboť masivně vylučují virus, a zároveň charakterem jejich chování jako jsou časté kontakty, velká společenská aktivita, profesní zaměření a další, pro které jsou schopni nakazit neobvykle velké množství svých kontaktů,“ vysvětlila pro CNN Prima NEWS Fabiánová.
Opatření nechrání lidi dostatečně
Podle Drbala je nejzásadnější, aby se superpřenašeči našli cíleným testováním a trasováním. „Jsem přesvědčen, že jejich lokalizace je naprosto klíčová,“ poznamenal Drbal, který se mimo jiné dlouhodobě zabývá mapováním povrchu buněk imunitního systému. Česku dává za příklad asijské země. „Takhle to dělají v Japonsku, věnují se hlavně důležitým clusterům, tedy shlukům. Vědí tak přesně, kde přenosy infekce probíhají a které z nich jsou nebezpečné,“ nastínil imunolog pro Blesk.
Dodal však, že jen to k zastavení pandemie stačit nebude a musí přitvrdit i česká vláda. „Současná opatření včetně nošení roušek nechrání lidi před virem stoprocentně, jen snižují množství nálože, se kterou se setkají. A ve výsledku nejde o žádné extrémní snížení. Ke spolehlivé ochraně lidí dojde jen tehdy, kdy je infekční člověk izolován,“ míní Drbal.
Česko se z pandemie nepoučí
Imunolog také tvrdí, že si Češi do budoucna nevezmou ze současné situace žádné ponaučení. „Jsem skeptik, protože poučitelní nejsme. Například zdravotnický systém funguje jen tak, jak funguje jeho nejslabší článek. Pokud tedy jeden člověk bude proti ostatním, nic se nezlepší,“ uzavřel Drbal.