Sítě páté generace jsou vstupenkou do technologicky i ekonomicky vyspělého světa a obrovský přínos mohou mít i pro Českou republiku. Jaký je u nás v současné době stav v rámci 5G sítí? A jak se bude 5G infrastruktura vyvíjet? Shromáždili jsme pro vás klíčová fakta i ty největší novinky.
První vlaštovky sítí nové generace
Zatímco si v Jižní Koreji již více než milion zákazníků surfovalo na vlnách 5G, čeští operátoři u nás začali sítě nové generace řádně testovat teprve v létě roku 2019. Nejprve operátor O2 a CETIN předvedli v Kolíně testovací chod mobilní sítě na frekvenci 3,5 GHz. Na displeji chytrého telefonu s 5G technologií byla spatřena impozantní rychlost až přes 500 Mbit/s a neméně zajímavá byla i latence, jejíž hodnota se pohybovala na úrovni 10 milisekund. Průměrná latence 4G LTE technologie se pohybuje kolem 23,3 až 25,3 milisekund. Tento rozdíl je doopravdy úctyhodný. Jen o pár dní později se přidal i Vodafone. Ten v Karlových Varech v rámci filmového festivalu předvedl první 5G holografický hovor v České republice. Viceprezident společnosti Vodafone pro technologie Milan Zíka byl od místa konání 54. ročníku KVIFF vzdálen 120 kilometrů, přesto se virtuálně nacházel v salonku hotelu Thermal.
Holografický rozhovor díky síti 5G
Superrychlá síť poměrně záhy vyvolala nadšení i mezi státní správou a samosprávou. Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Ministerstvem pro místní rozvoj vyhlásilo ještě v létě roku 2019 soutěž o pět testovacích měst pro 5G sítě. Do ní se mohla přihlásit města ideálně s třiceti až padesáti tisíci obyvateli, pro která je stěžejní průmysl a ze zavedení 5G sítí by proto mohla do budoucna nejvíce profitovat.
Ptáte se, proč právě průmysl? Pro běžného uživatele totiž rychlá síť není až takovým zázrakem – prostě si na stažení filmu počkáte pár minut, namísto pár sekund. Nová generace sítě je však převratná právě v průmyslu (označujeme jako Průmysl 4.0), kde se dá využít jejich potenciál v automatizované výrobě, řízení strojů na dálku bez sebemenšího zpoždění – možností je téměř nekonečně mnoho a po úspěšné implementaci z těchto změn samozřejmě těží i běžný občan.
Koncem roku 2019 pak bylo vyhlášeno pět měst, jimž byly uděleny experimentální kmitočty pro spuštění sítí 5G a mimo jiné garantovány odborné konzultace, právo užívání označení "Smart 5G město" a dokonce i finanční dotace na konkrétní projekty. Mezi vítězi jsou Plzeň, Karlovy Vary, Bílina, Ústí nad Labem a Jeseník.
Velkou zásluhu na rozvoji 5G sítí v Česku, ale především v Evropě, má společnost Huawei. Agentura APTN uvedla, že téměř polovina z dosud uzavřených 65 komerčních kontraktů na sítě 5G, podepsala s evropskými zákazníky právě společnost Huawei. Ta se světově profiluje jako jeden z technologických lídrů v této oblasti.
Headquater - Huawei
Hasičský sbor města Plzeň se rozhodl 5G technologie využít pro boj s požáry. Speciální drony by měly na místě neštěstí pomocí infračervených čidel monitorovat teplotu požáru, odhalit jeho hlavní epicentra, na která se pak mohou hasiči zaměřit, a predikovat, kam se může požár dále šířit. Naopak Karlovy Vary chtějí s pomocí sítě nove generace vyvinout digitálního průvodce a rozšířit chytrou hromadnou dopravu. Sedmnáctitisícová Bílina v Ústeckém kraji hodlá 5G síť využít mimo jiné pro vytvoření moderního kamerového systému v sociálně vyloučených oblastech a zastupitelé města Jeseník plánují sítě využít pro aplikaci určenou seniorům, která umožní ošetřovatelům péči o více klientů. Do testovacího projektu se navíc dle místostarosty Tomáše Vlazla zapojí i dvě jesenické střední školy. V soutěži zvítězilo i Ústí nad Labem, které by rádo provedlo testování autonomních dopravních prostředků na 27 kilometrů dlouhém okruhu přímo ve městě.
Sítě páté generace na dosah ruky
Potenciál 5G technologií vnímají i vzdělávací instituce. Na Vysokém učení technickém v Brně již vzniká nová laboratoř speciálně určená pro testování mobilních sítí 5G. Brněnští odborníci z Ústavu telekomunikací zde testují zatím nedostupné technologické novinky využívající připojení k 5G, jako je například dron pro velkokapacitní přenos dat, který by mohl v dobách živelné katastrofy zprostředkovat pokrytí určitého území. Oficiální otevření laboratoře je naplánováno na letošní podzim. Do budoucna by pak měla sloužit jak pro vědecká testování, tak i pro firemní konzultace. To na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě již jeden 5G projekt oficiálně běží – v červnu zde operátor T-Mobile spustil první kampusovou 5G síť v České republice. Síť je primárně určena studentům, výzkumným pracovníkům a akademikům, vzhledem k zatím neuskutečněné aukci kmitočtů je však provozována na kmitočtech pro 4G.