svaly

Výpis příspěvků ke štítku „svaly“

Místo zaslouženého důchodu bojovala Alena se smrtelnou nemocí. Naději neztratila až do konce

7. října 2022 06:47

Když Alena Hnátková z Karlových Varů odcházela do důchodu, věřila, že si s manželem Jiřím (66 let) udělají konečně více času pro sebe a odpočinou si. Jenže osud tomu chtěl jinak. Paní Aleně byla diagnostikována vážná a nevyléčitelná nemoc zvaná amyotrofická laterální skleróza (ALS). Bohužel nevyrovnaný boj s nemocí před čtyřmi lety prohrála. Jiří Hnátek nyní vzpomíná na poslední chvíle se svou manželkou a popisuje, co mu pomohlo se s touto obrovskou ztrátou vyrovnat.

Začalo to zakopáváním, teď je Ondra na vozíku. I přes zákeřnou nemoc aktivně sportuje

7. září 2022 11:13

Začalo to zakopáváním a častějším padáním. Lékaři si nejprve mysleli, že je Ondra Kaas (21 let) tupozraký. Problém byl ale jiný. V sedmi letech mu byla diagnostikovaná nevyléčitelná genetická nemoc zvaná svalová dystrofie Duchenne. Onemocnění postupně upoutalo Ondru na invalidní vozík. Přesto žije dál velmi aktivně a letos dokonce vyhrál Evropské paralympijské hry mládeže v boccie. Nejen jeho příběh si připomínáme na Mezinárodní den svalové dystrofie Duchenne, který připadá na 7. září.

Bere lidem schopnost mluvit, polykat i dýchat. Jak zákeřné onemocnění včas poznat?

4. září 2022 11:39

Dvojité vidění, ztráta hybnosti, schopnosti mluvit, polykat nebo se dokonce hýbat – to jsou příznaky vzácného autoimunitního onemocnění myastenie gravis (MG). Touto nevyléčitelnou poruchou postihující nervový systém trpí v Česku 2 500 až 3 000 osob. CNN Prima NEWS oslovila neurologa Stanislava Voháňku, který popsal, jak se myastenie gravis projevuje a co proti ní lze dělat.

Už žádné děti umírající na spinální svalovou atrofii. Uvažuje se o plošném testování

28. prosince 2020 07:49

Každý rok se v České republice narodí kolem deseti dětí se spinální svalovou atrofii (SMA). Postupně se u nich vytrácí schopnost pohybovat se, ale i polykat a dýchat, většina z nich se kvůli tomu nedožije dospělosti. Když je ovšem léčba zahájena dříve, než nemoc plně propukne, může dítě s jistými omezeními prožít plnohodnotný život. Jenže u většiny dětí se SMA zjistí až tehdy, když se rozvine. Existuje přitom možnost, že by se všechny děti po narození nechaly vyšetřit z kapky krve. Ministerstvo zdravotnictví nyní uvažuje o zahájení pilotního projektu.