Svatá válka proti Babišovi likviduje ostatní, nařkl vládu Havlíček. Výborný mu útok vrátil

Poslanec Karel Havlíček (ANO) a ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v Partii Terezie Tománkové

Spor Havlíčka s Výborným

Vedete svatou válku vůči panu Babišovi a likvidujete tím ostatní zemědělce, osočil vládnoucí pětikoalici poslanec Karel Havlíček (ANO) v pořadu Partie na CNN Prima NEWS. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) mu úder vrátil – opozice podle něj vládu kritizuje, jak se jí to zrovna hodí.

Havlíček ve vysílání zmínil, že jedním z největších problémů v zemědělství jsou fatálně rostoucí náklady, kterým musí farmáři čelit. „Ty náklady jsou dány energiemi, cenou krmiva a hnojiva a tak dále. V tom jste jim nepomohli, zhoršili jste jim to, protože opakuji, růst cen energií je u nás nejvyšší ze všech zemí OECD za poslední rok,“ zdůraznil poslanec.

ČTĚTE TAKÉ: Hádka plná emocí ve studiu: Zemědělství jde do kopru, křičel Havlíček. Výborný reagoval ostře

Ministr zemědělství svůj resort hájil: „Pokud jde o náklady, tak bych si, pane místopředsedo, trochu šťouchnul. Za mnou chodí zástupci malých a středních podniků a říkají, že si nakoupili hnojiva v době, kdy byla levná, i od někoho jiného, ale nemají skladovací prostory,“ reagoval s tím, že v dalším kole investic bude usilovat o vypsání programu právě na zmíněné sklady.

„Aby zemědělci nemuseli nakupovat od jednoho jediného podniku vyrábějícího hnojiva tady ve střední Evropě nebo jednoho z mála, který bohužel ovládá celý trh, a naprosto nepřiměřeně si na tom šplhá své vlastní zisky,“ rýpnul si Výborný do koncernu Agrofert, jehož bývalým vlastníkem je předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Kvůli střetu zájmů později převedl společnost do svěřenských fondů.

Havlíček jeho slova označil za „svatou válku“ vedenou proti Babišovi. „Ve finále to dopadá tak, že likvidujete ostatní zemědělce,“ oponoval poslanec. „Vy byste dneska měli, nehledě na to, kdo je vlastníkem, proboha svatého, hájit zájmy všech producentů, zemědělců a potravinářů, kteří tady zaměstnávají, fungují v regionech a vytvářejí strukturu soběstačnosti, a ne, že se budete stavět za různé obchodníky,“ prohlásil.

Ministr se proti tomu ohradil. „Máte úžasnou schopnost něco říct a pak to popřít. Chvíli říkáte, že nemáme dávat dotace, když je zrušíme, například právě velkým potravinářům, kteří mají obrovské zisky – a za vaší vlády je dostávali a naučili jste je to, tak mi říkáte, že je nemáme dávat,“ namítl Výborný. „Je to úplně stejné jako s inflací. Jednou můžeme za to, že inflace roste, podruhé nemůžeme,“ dodal ministr.

Tagy: